Trecere Granita Makazza Bulgaria Grecia

De toate pentru toţi
User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Trecere Granita Makazza Bulgaria Grecia

Post by danny86 »

Salutare tuturor


Am o intrebare stie careva daca noua granita deschisa anul trecut intre Bulgaria si Grecia pe la " Makazza" (se circula mai mult prin Grecia si mai putin prin Bulgaria, se scurteaza drumul cu aproximativ 150 de kilometri pana in Paralia mult mai putina politie si drumul mult mai ok) este din nou deschisa?
Va intreb deoarece datorita inundatiilor produse acu 2 saptamani am inteles ca drumul este sau a fost surpat si urma sa intre in renovare iar vama sa se inchida pana la remedierea problemei.

Doresc sa plec in concediu in Grecia si sunt satul de vechiul drum iar toata lumea ma sfatuia sa trec frontiera pe la Makazza.
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Trecere Granita Makazza Bulgaria Grecia

Post by dragosv »

si eu vreau sa ajung in toamna ,dupa 15 septembrie,in grecia(lefkada).astept sugestiile voastre despre drum,alimentare cu motorina(peco ieftine cu motorina buna :D ),locuri de ramas peste noapte(n-as vrea sa l fac dintr o bucata)...asa ca oricine are ceva de spusii astept aici sau pe mail:dragosvv@gmail.com
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Trecere Granita Makazza Bulgaria Grecia

Post by danny86 »

Pe 27 iulie plec si eu in Paralia o sa incerc pe la vama pe la Makazza totusi deoarece am inteles ca nu vama este inchisa ci o portiune de drum pana in vama si se poate ocoli ca sa poti ajunge in vama.....asa ca te sfatuiesc sa citeste pe internet despre vama de la Makazza deoarece am inteles ca este mult mai ok


http://adevarul.ro/news/eveniment/video ... index.html

Totusi daca exista persoane care au trecut pe acolo sau urmeaza sa treaca mai devreme de 27 iulie astept cu interes si parerile voastre.
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Trecere Granita Makazza Bulgaria Grecia

Post by quelloo »

dragosv wrote:si eu vreau sa ajung in toamna ,dupa 15 septembrie,in grecia(lefkada).astept sugestiile voastre despre drum,alimentare cu motorina(peco ieftine cu motorina buna :D ),locuri de ramas peste noapte(n-as vrea sa l fac dintr o bucata)...asa ca oricine are ceva de spusii astept aici sau pe mail:dragosvv@gmail.com
pentru Lefkada, iesirea pe la Kulata ti-e perfecta, fara complicatii si mai scurt drumul. Makazza pare varianta ideala pentru Thassos.

Pentru Lefkada, am scris eu pe undeva pe forum despre drum (am fost anu trecut).
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Trecere Granita Makazza Bulgaria Grecia

Post by dragosv »

am găsit... util, dar poate vb pt ceva amanunte :D
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Trecere Granita Makazza Bulgaria Grecia

Post by mortymer »

nu cred ca mai e de actualitate, dar... am plecat io in thassos pe 21. 06 si m-am intors pe 02.07... prin makaza... din pacate s-a f...t drumul intre velico tarnvo si stara zagora - dureza 3 luni sa-l refaca- asa ca am fost deviati prin gabrovo pasul shipka... va dati seama ca tot traficul era pe acolo... camioane, tiruri, autocare, plus toti romanii in thassos... apropo in thassos erau 95% masini de romania... drumul si asa e scurt, dar faci 10-11 ore... in functie de copii si de trafic... la dus am stat 2 ore si ceva sa trecem la makaza... coada de peste 2 km... la in tors am trecut in 3 minute... depinde de noroc... in rest... concediu placut...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Trecere Granita Makazza Bulgaria Grecia

Post by danny86 »

Mamama mamam.... Mortymer te rog daca imi poti spune la ce ora ai trecut granita catre Grecia la dus si la ce ora ai trecut la intors pe mine ma bate gandu sa plec undeva seara din Ploiesti si sa trec spre Grecia dimineata in zori.

Eventual daca imi poti spune cate ore ai facut din Giurgiu pana la Makazza,

Multumesc
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Trecere Granita Makazza Bulgaria Grecia

Post by mortymer »

cred ca la dus am trecut pe la 4-5 pm iar la intors pe la 11-12 am... timpul de la giurgiu la makaza nu-l stiu si nu e relevant, nici la dus nici la intors... la dus a plouat de a rupt dupa shipka pana la makaza, deci viteza mica de deplasare, la intoarcere finnd liber si vreme buna am facut multe opriri pt. pici... ideea este ca desi am facut mult ca timp, drumul nu a fost obositor pt. ca este distanta scurta...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Trecere Granita Makazza Bulgaria Grecia

Post by danny86 »

Am inteles....multumesc mult pentru informatii
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Trecere Granita Makazza Bulgaria Grecia

Post by mortymer »

pt nimic... din pacate si bulgarica sunt niste romanasiii, mai ceva ca noi... facura ptf la makaza si ramasera fara drumul de acces... "la bulgarul sarac, nici drumurile nu tin..."
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

nedan
Posts: 138
Joined: 07 Jun 2011, 18:20
Auto:

Re: Trecere Granita Makazza Bulgaria Grecia

Post by nedan »

Am facut duminica, 6 iulie Bucuresti Thassos prin Makazza. Drumul destul de bun, fara gropi. Dar un prieten s-a luat dupa GPS (Sygic) si a mai luat-o prin balarii, si el a nimeri un drum mai prost cateodata. Asa ca luati-va dupa indicatoare si tineti drumul principal si nu o sa aveti probleme. Am trecut granita in Grecia cam pe la 15.00 si a duract cam 10 minute trecerea, dar in sens opus era coada mare de aprx. 2 Km.
Ca recomandare de GPS eu am folosit Be On Road, e gratis pe Google Play si are harti offline. Am testat 4 si am ramas la acesta.
Sportage III 1.7DSL 2011

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Trecere Granita Makazza Bulgaria Grecia

Post by danny86 »

Multumesc mult de informatii eu preconizez ca la dus o sa trec granita pe la 7 dimineata sper sa reusesc sa trec repede iar la intoarcere in jurul orei 15 atunci este posibil sa prind aglomerat

Iar legat de GPS ultimul update l-am facut acuma o luna la navigatie
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

Post Reply

Return to “Cafenea”