Cursul Euro

De toate pentru toţi
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Cursul Euro

Post by eugenflorinmanea »

Ce parere aveti de cursul EURO- mai creste?
Mi-a placut tare mult o declaratie a domnului Presedinte Interimar:

Crin Antonescu: Este probabil sa nu reusim intrarea in Schengen, dar nu are legatura cu evenimentele politice din Romania
de V.M. HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2012, 14:34 Actualitate | Esenţial


Presedintele interimar Crin Antonescu a declarat marti ca este probabil ca Romania sa nu reuseasca aderarea la spatiul Schengen, dar sustine ca acest lucru nu se datoreaza evenimentelor politice care au avut loc in ultima perioada in tara noastra.

"Stiti foarte bine ca accesul nostru in spatiul Schengen, in ciuda indeplinirii tuturor standardelor cerute - lucru cunoscut de multi - a fost blocat, a fost refuzat Romaniei pana sa vina la putere Guvernul Ponta si, bineinteles, cu mult inainte si fara nicio legatura cu schimbarea constitutionala a presedintilor Camerelor (Parlamentului - n.r.) in Romania sau suspendarea presedintelui. Motivele din care accesul Romaniei in Schengen este blocat sunt diverse si sunt de natura politica. In acest moment, este foarte de presupus ca pretextul acesta (raportul pe MCV - n.r.) va fi folosit in continuare de catre cei care se impotriveau si inainte", a spus Antonescu, la RRA, intrebat daca raportul pe Mecanismul de Cooperare si Verificare pe justitie ar putea afecta procesul aderarii la spatiul Schengen, relateaza Agerpres.

El a subliniat ca, din punctul sau de vedere, nu doar Olanda se va folosi de acest pretext pentru a amana intrarea Romaniei in Schengen.

"Din pacate, este mai probabil sa nu reusim aceasta intrare in Schengen, dar asta nu are nicio legatura, in fond, cu evenimentele politice din Romania", a adaugat presedintele interimar
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cursul Euro

Post by quelloo »

sincer am ajuns de la concluzia ca ar fi mai bine si cu Vadim decat cu astia 2.. :(
ultimele "masuri" luate lovest f mult in privati si implicit in curs si stabilitatea economica...

o sa fie vai de noi... :(
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cursul Euro

Post by eugenflorinmanea »

Parerea mea e ca intrarea astora la guvernare este cel mai prost lucru care I s-a intamplat Romaniei de la Mineriade si vanzarea Petrom.
Cu 10 ani ne dau astia in spate.

Si ce bine o luasem… curs stabil, autostrazile taras grabis incepusera sa se vada.. crestere economica, eram considerati o oaza de liniste si de competitivitate, le dadeau inapoi banii bugetarilor…intram in Schengen.
Nu zic-si PDL u fura de rupea...dar macar mai si vedeam ceva.

De 2 luni de cand e USL numai Can Can vezi...Atat!
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cursul Euro

Post by quelloo »

asa cred si eu...
de departe PDL era raul mai mic...
macar de m-ar plati astia ai mei in euro sa ma doara mai putin... :( dar din pacate nu e asa...
numa rata si chiria sunt in euro... :( off
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Cursul Euro

Post by patton »

quelloo wrote:sincer am ajuns de la concluzia ca ar fi mai bine si cu Vadim decat cu astia 2.. :(
ultimele "masuri" luate lovest f mult in privati si implicit in curs si stabilitatea economica...

o sa fie vai de noi... :(
pai toata lumea spune ca masura cu tva-ul e buna pt privati. sau nu despre asta e vorba?
cred ca leul nu se va opri din cadere prea devreme. si motivele nu au legatura prea mare cu scandalul ci cu altceva: trebuie sa incepem sa platim ratele la megaimprumutul pe care l-am facut acum 2 ani.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Cursul Euro

Post by bondalicir »

in conditiilte actuale il sustin si eu pe vadim din pacate. va fi vai de noi dupa tot circul asta... nu sunt fan basescu nici de departe, da pe astia doi i-as spanzura... ei se bat si noi suferim...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Don Corleone
Pustiu' Raceru'
Posts: 225
Joined: 25 Nov 2007, 12:07
Auto: KIA Cee'd SW
Location: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: Cursul Euro

Post by Don Corleone »

De acord cu patton, insa nu trebuie uitat ca Euro s-a depreciat si in Bulgaria, Ungaria, Polonia si Cehia. Pe la unii mai tare ca la noi. Tot de cand au venit "astia doi". Priviti mai in ansamblu si lucrul cel mai important: nu va mai uitati la posturile TV de nisa care nu fac decat sa dezinformeze; si unii si altii. Sau mai simplu: Nu va mai uitati la televizor. Cititi o carte. Ca tot e Turul Frantei acum, imi permit sa va recomand o carte f buna: "Fiecare secunda conteaza" de Lance Armstrong.
Ceed 1.6 CRDI Spirit, Matrix Brown
B 77 XIA
Image

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Cursul Euro

Post by zaboss »

eugenflorinmanea wrote:Parerea mea e ca intrarea astora la guvernare este cel mai prost lucru care I s-a intamplat Romaniei de la Mineriade si vanzarea Petrom.
Cu 10 ani ne dau astia in spate.

Si ce bine o luasem… curs stabil, autostrazile taras grabis incepusera sa se vada.. crestere economica, eram considerati o oaza de liniste si de competitivitate, le dadeau inapoi banii bugetarilor…intram in Schengen.
Nu zic-si PDL u fura de rupea...dar macar mai si vedeam ceva.

De 2 luni de cand e USL numai Can Can vezi...Atat!
Hm, forfetarul, creşterea TVA de azi pe mâine cu 5 procente, scăderea salariilor bugetarilor cu 25%, un Cod al Muncii restrictiv faţă de drepturile angajaţilor, mai mulţi kilometri de panglică tăiaţi decât de autostrăzi construite... într-adevăr, o oază de stabilitate şi de competitivitate...
bondalicir wrote:in conditiilte actuale il sustin si eu pe vadim din pacate. va fi vai de noi dupa tot circul asta... nu sunt fan basescu nici de departe, da pe astia doi i-as spanzura... ei se bat si noi suferim...
De curiozitate, ce suferinţă personală ţi-a cauzat USL? Sau, mă rog, defineşte termenul "suferim" sau măcar pe "noi". Eu, de exemplu sunt la mare şi mă simt bine, ceea ce vă doresc şi vouă.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cursul Euro

Post by quelloo »

ma refer la masura prin care firmele nu mai pot deduce TVA la masinile din flota :( care ma loveste direct pe mine
bani in plus luati de la privati, chipurile sa ii dea la pensionari sau bugetari. de-ar ajunge toti la categoriile astea sociale nu m-ar deranja asa mult, dar io cred ca nici 20% n-o sa ajunga acolo...

doar leul si moneda serbiei s-au depreciat fata de euro in perioada asta (cand euro e in picaj fata de USD si alte monede)
in cazul serbiei nu e de comentat, ca ei nici macar nu sunt in europa si au problemele lor, dar indiscutabil, problemele de curs din romania sunt generate 100% de Pontica si Crinutzu... (peste puterea BNR de a contracara efectele)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Cursul Euro

Post by zaboss »

quelloo wrote:ma refer la masura prin care firmele nu mai pot deduce TVA la masinile din flota :( care ma loveste direct pe mine
Ascuiltător: Este adevărat că cetăţeanul Iosif Antonovici Ivanov a primit de la stat o Volga?
Radio Erevan: Este adevărat. Doar că nu era Volga, ci o bicicletă şi nu i s-a dat, ci i s-a luat.

Guvernul BOC a fost cel care a anulat deductibilitatea TVA pentru automobile şi benzină, şi doar 50% pentru leasing:
Limitarea deducerii TVA la 50% pentru vehiculele procurate in baza unui contract de leasing sau inchiriere a fost solicitata de Romania in 27 septembrie 2011. Consiliul UE a aprobat cererea tarii noastre in 26 aprilie 2012 prin Decizia nr. 232/26.04.2012, publicata in Jurnalul Oficial al UE in data de 1 mai 2012.


Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/article ... z20wfoOULF
S-a dorit o măsură de combatere a evaziunii fiscale.
Şi sunt sigur că ţie ţi-ar părea foarte rău să plăteşti TVA-ul la încasarea facturilor şi nu la emitere, fiind bucuros să creditezi statul român cu 24% din veniturile firmei.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cursul Euro

Post by eugenflorinmanea »

Nu zic..si Base&PDL u au facut prostii la greu. Dar astia NUMAI prostii fac si nu stiu cum sa ia mai repede ciolanul...ca de... foamea e mare..

Eu zic ca totusi s-a miscat ceva pe autostrazi chiar daca le-au taiat ei panglica de 7 ori..Bucuresti-Ploiesti, aia de la Murfatlar, acum termina si Medgidia Constanta...mie chiar imi placea de Anca Boagiu.

Despre cresterea cursului EUR...Hm- nu vi se pare cam mare coincidenta ca de cand a venit USL u cursul a sarit de la 4.37 la 4.57??! (5% depreciere).

Asta cu contextul international e frectie..in ultima saptamana monedele din jur s-au apreciat. Ron ul nostru e la galop.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cursul Euro

Post by quelloo »

zaboss wrote:
quelloo wrote:ma refer la masura prin care firmele nu mai pot deduce TVA la masinile din flota :( care ma loveste direct pe mine
Ascuiltător: Este adevărat că cetăţeanul Iosif Antonovici Ivanov a primit de la stat o Volga?
Radio Erevan: Este adevărat. Doar că nu era Volga, ci o bicicletă şi nu i s-a dat, ci i s-a luat.

Guvernul BOC a fost cel care a anulat deductibilitatea TVA pentru automobile şi benzină, şi doar 50% pentru leasing:
Limitarea deducerii TVA la 50% pentru vehiculele procurate in baza unui contract de leasing sau inchiriere a fost solicitata de Romania in 27 septembrie 2011. Consiliul UE a aprobat cererea tarii noastre in 26 aprilie 2012 prin Decizia nr. 232/26.04.2012, publicata in Jurnalul Oficial al UE in data de 1 mai 2012.


Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/article ... z20wfoOULF
S-a dorit o măsură de combatere a evaziunii fiscale.
Şi sunt sigur că ţie ţi-ar părea foarte rău să plăteşti TVA-ul la încasarea facturilor şi nu la emitere, fiind bucuros să creditezi statul român cu 24% din veniturile firmei.
eu din gura lu ponta am auzit pentru prima data de asta... si ponta la cateva saptamani dupa a si concretizat ideea... asa ca... scuze, dar daca nu vroiau, nu o faceau....

nu ce naiba sa facem... ne cautam de munca la stat in astia 4 ani ce vin...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cursul Euro

Post by bogdan-alin »

Topicul asta este despre Basisti si despre frustrarile Basistilor?
care autostrazi ma prietene ca Bucuresti - Constanta este inceputa pe vremea lui Ceausescu.
Se pare ca pana la urma Base nu este singurul care striga ca referendumul este lovitura de stat nu?

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cursul Euro

Post by eugenflorinmanea »

bogdan-alin wrote:Topicul asta este despre Basisti si despre frustrarile Basistilor?

As ruga sa pastrati un aer civilizat in discutie, altfel imi rezerv dreptul sa fac report.
Jignirile si vorbitul 'de mahala' isi au locul langa Crinutzu si Badea- nu aici.
SAAB 9-5

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Cursul Euro

Post by Razvan_G »

eugenflorinmanea wrote:
bogdan-alin wrote:Topicul asta este despre Basisti si despre frustrarile Basistilor?

As ruga sa pastrati un aer civilizat in discutie, altfel imi rezerv dreptul sa fac report.
Jignirile si vorbitul 'de mahala' isi au locul langa Crinutzu si Badea- nu aici.
Buna aluzia la "Crinutzu si Badea" :), dar hai sa echilibram situatia si sa ne aducem aminte ca prea iubitul presedinte a dat startul la bairam, iar la jigniri e campion fara scrupule, nu pot sa nu uit aluzia la sotia decedata a lui Antonescu... sau urarile "de sanatate" Corinei Dragotescu... Hai sa ne amuzam si sa ne reamintim repertoriul "de mahala" USL, pardon PDL:

“N-am mintit niciodata”
“Cit era de agresiva tiganca asta imputita”
“Sunt perfect doamna”
“Daca te intinzi pe birou iti arat cu se face primul ajutor”
“Trebuie sa pui patru cuburi de gheata si whisky atit cit sa pluteasca cuburile. Asa trebuie sa bei. Asta e diferenta dintre unul care stie sa bea si unul care bea ca prostul”
“Nu am nimic de schimbat la comportamentul meu de pina in prezent”
“Scoala romaneasca produce tampiti”
“20 la suta dintre romani sunt homosexuali”
"Chiar daca USL castiga alegerile din noiembrie, nu am sa le dau mandatul de prim ministru”
“Mai pasarica, n-ai si tu alta treaba”
“Nu ti-am furat telefonul, ti l-am confiscat”
“Voi fi presedintele tuturor romanilor, indiferent de optiune”
“Statul nu poate raspunde pentru fiecare cetatean”
“Taierea salariilor pentru tot aparatul bugetar, cu 25 la suta”
“Criza economica este numai la televizor”
“Am vrut sa-l bat pe profesorul de liceu cind mi-a zis ca fiica mea cea mica nu poate trece clasa”
“Doctorul Yassin, beneficiarul cinstit al averii lui Omar Hayssam”
“Daca vreti sa stiti mai multe despre mine, intrebati-l pe domnul general SRI VS, va spune el totul”
” Ati colaborat cu Securitatea? Raspuns : Eu nu am facut politie politica”

SI CIREASA DE PE TORT:
http://www.youtube.com/watch?v=CvT5Go-zz9A
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

Locked

Return to “Cafenea”