Termopane termopane

De toate pentru toţi
User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Termopane termopane

Post by psystem »

Intrebare: ce termopane recomandati(profile, eventual si ceva fime)?

Vreau sa imi pun gemuri si usi la apartament si as vrea sa stiu ce marca de profile ar fi cele mai bune. Pretul e mai putin important(insa nici sa nu fie diferenta foarte mare intre oferte).

Din ce am cautat

1. Bauplast(armatura pe 4 laturi, prinderea suruburilor pe armatura, profil lat)
2. Veka(armatura patrata, nu sunt sigut de prinderea suruburilor).
3. Rehau si Gealan nu prea m-au incantat
4. ar mai fi si altele insa nu mi-au atras atentia.

Sunt deschis la orice marca daca e sustinuta si de argumente.

Ca o concluzie: cred ca profilul conteaza poate 60% din lucrare, restul fiind mana de lucru. Ca firme, cea mai mare e Aplast(lucreaza cu Rehau) insa nu stiu cat de bine lucreaza. Am inteles ca r fi montate direct la fabrica la Ploiesti. As inclina catre ei datorita acestui aspect.

Astept parerile voastre.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

termopane

Post by tcapote »

recomand Gealan (experienta de 4 ani) cu geam low-e
de ferit APlast, foarte multe probleme la toti cunoscutii, atentie cata si cine va ofera garantie la ele (APlast)
da, sunt cele mai ieftine si mai raspandite...

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

Saptamana trecuta am inchis balconul cu cei de la Casa Noastra. Folosesc profil Veka. Sunt un pic cam scumpi insa merita ! Am un vecin care lucreaza in domeniu pt mai multe detalii eventual o sa-l chem pe la mine la o bere si il intreb. O sa postez si parerea lui ! bafta !
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Multumesc pentru respunsuri.

Mai astept.


Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

tot profil gealan recomand si eu.

ai mei au inchis balcoanele cu gealan = nota 10. si firma care le-a montat era tare si pro.

din balcon spre interior au pus la alta firma (prima fusese cam scumpa) si ... profile strambe, montaj facut de 4 ori (firma de carpaci).

Deci mai bine mai scump si stii sigur ca e bun decat sa risti pe 20% mai ieftin si sa plangi mai apoi.
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

CML13
Posts: 70
Joined: 31 Jan 2008, 21:34
Auto:
Location: ploiesti

Post by CML13 »

Eu mi-am montat acasa: Kommerling si geam low - e SaintGoban.
Am de 4 ani, nu am probleme pana acum, de asemenea acelasi tip il au niste prieteni si la parintii mei(nici ei nu au pana acum probleme).
Dar din experienta, la fel de mult conteaza si montajul.

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Eu am aplast si sunt foarte multumit (si mai cunosc persoane care si-au pus si nu au deloc probleme)
Am citit pe forumul computergames pe threadul dedicat ca unii injurau gealan.
vezi si www.atena.ro
Lucreaza cu kommerling

E o loterie :)
Conteaza si tine ti le monteaza.
Chiar foarte mult.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Banuiesc ca majoritatea vorbiti de profile PVC sau aluminiu.
Nu eu, ci tata a inspectat piata foarte amanuntit si a renuntat total la profilul de aluminiu sau PVC.

A ajuns la profil din lemn masiv(stejar) + sticla termopan. Sunt putin mai scumpe ca cele "banale" dar isi merita absolut toti banii.

PVC-ul dupa 2-3 sezoane (iarna-vara) incep sa se distruga, si sunt sanse sa lase un gol de pana la 1mm intre sticla si profil. Nu la toata lumea se intampla, dar am vazut destule cazuri.

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

mai fratilor! voi nu ati auzit de Deceunink? Belgia.. Mi-am pus la 2 apartamente si sutn foarte multumit de ele. Arata super bine, profilele sunt masive, rotunjute la colturi, cu 5 camere, geam low-e cu argon in ele...iti recomand cu caldura. Daca vrei un nr de tel de la firma care le importa da-mi PM.

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Degeaba profilul si geamul sunt super facute daca montarea e varza.
pe urma majoritatea dau vina pe firma producatoare a profilului decat pe idiotul care le-a montat. Si asa apar mari variatii de feedback de la clienti.

Din cate stiu profilele din lemn sunt foarte scumpe si cele de aluminiu sunt bune in tarile cu diferente mici de temperatura intre sezoane (cum ar fi Grecia), la noi cele mai bune fiind PVC.

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Termopane termopane

Post by PYFMAN »

[quote="psystem"]Intrebare: ce termopane recomandati(profile, eventual si ceva fime)?

Recomand Rehau ca profil ..... firma ce le prelucreaza mai putin importanta ...... oricum cu show-room+atelier propriu ... etc.
Despre restul profilelor .... precum si cele de Al sau lemn ... nu vreau sa lansez o polemica inutila .... insa am avut ocazia sa le observ comportamentul pe parcursul a ... multor ani ... si reclama e sufletul comertului ........ iar comertu sufletu'

Doar 10 ani experienta in productia de tamplarie PVC (ing c-tii civile)
........ atat pot sa ma laud..... :D acum
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Termopane termopane

Post by costelo »

Mai inportant ca tamplaria mi se pare geamul , feroneria si montajul
Daca ai soare mult de preferat geam 4S daca ai umbra low E
Feroneria sa fie cat mai tapana , eventual cu siguranta inpotriva actionarilor gresite ....adica sa nu ramana fereasta intr-o rana ...prinsa numai in balamaua de jos
La montaj .....asta e mai mult la noroc...oricum sa ai grija sa fie montate in boloboc ...si nu ochiometric...ca poate sa crape
succes :D
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Termopane termopane

Post by zaboss »

costelo wrote:Mai inportant ca tamplaria mi se pare geamul , feroneria si montajul
Nu ţi se pare, chiar e :) Dar ordinea importanţei este montajul, geamul, feroneria.
Din punct de vedere calitativ, nu este o diferenţă sesizabilă la uz casnic între profilele renumite (Veka, Trocal, Gealan, Rehau), nici între profilele de 3-5-6-N camere ale aceluiaşi proucător, şi nici nu prea au ce să greşească la executarea ferestrelor/uşilor, însă modul în care este realizat montajul şi geamul face toată diferenţa. Feroneria, dacă se strică, se poate înlocui.
Ceea ce însă cunoaşte foarte puţină lume este că PVC-ul rezistă în jur de 10 ani, cu indulgenţă 15. De aceea, eu aş recomanda tâmplăria de lemn stratificat. Pe lângă aspectul net superior pvc, rezistă mult mai mult (spre 50 de ani desigur, cu întreţinerea corespunzătoare). Aici însă este foarte importantă firma executantă (nu există producători de profile "prefabricate" pe care să le taie şi să le lipească oricine) deoarece procesul este mai laborios. Dar te duce spre 1000 de euro pentru un apartament cu 2 camere (dacă ai şi balcon de închis).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Termopane termopane

Post by costelo »

1000 euro ...sa fim seriosi ...cred ca mult mai mult
Am dat acu o saptamana 400 euro pe 3 geamuri nu foarte mari, si asta era cel mai mic pret pe Gealan .
Cat despre tamplaria de lemn ...sa fim seriosi ...daca bate soarele si ploaia in el se duce mai repede cu tot tratamentul .Cred ca unul din o suta opteaza pentru asa ceva.
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Termopane termopane

Post by zaboss »

costelo wrote: Cat despre tamplaria de lemn ...sa fim seriosi ...daca bate soarele si ploaia in el se duce mai repede cu tot tratamentul .Cred ca unul din o suta opteaza pentru asa ceva.
Fără tratamente speciale şi fără tehnologia de azi, cadrele de lemn de la blocurile vechi au rezistat zeci de ani, ca să nu mai vorbesc de casele bătrâneşti unde vorbim de mai mult de 50 de ani. Optează doar 1% fiindcă:
- plasticul este la modă;
- puţini au habar de lemnul stratificat;
- este mult mai ieftin.
Probabil, în câţiva ani lemnul va reveni iar la modă.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Cafenea”