Dezumidificator

De toate pentru toţi
User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Dezumidificator

Post by psystem »

Salutare
Ma aflu in situatia de a cumpara un dezumidificator pentru un apartament cu 4 camere. Motivele sunt multiple: au aparut puncte de mucegai la colturile ferestrelor, ferestre "plang", copil mic si nu pot aerisi chiar asa de des cum ar trebui, aer "incarcat".
Acum vine dilema: ce dezumidificator sa iau?
Din start pica varianta gen ceresit, powertab etc. Doresc ceva electric.
Ma intereseaza sa faca fata la o suprafata de 50-60 mp, zgomot redus si ventilare imperceptibila(adica sa nu faca "curent").
Pretul ar fi undeva in zona 600-800 ron.

Daca aveti pareri, va rog s ama ajutati. Din moment ce doresc sa-l cumpar saptamana asta, de real ajutor ar fi ceva link-uri catre magazine.

Merci
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Dezumidificator

Post by mortymer »

si eu am 2 copii mici... si doar 2 camere... sfatul meu e sa aerisesti de cateva ori pe zi... noi ne "mutam" intre cele 2 camere, asa ca tie in 4 iti este ff usor sa faci asta... e suficient sa ti larg deschis 5-10 minute maxim... problema s-ar putea sa nu o rezolvi cu mama dezumidificatorului, daca ai ferestre cu geam termopan montate aiurea... o sa obtii doar aer uscat si probleme respiratorii generate de acesta...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Dezumidificator

Post by patton »

subscriu la ce a zis mortymer, aerisire cat mai deasa. dezumidificatorul folosit in exces te scapa de umiditate dar poate duce la alte probleme.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Dezumidificator

Post by zaboss »

În cazul unui apartament cu 4 camere un singur aparat este ineficient, chiar dacă stai cu toate uşile deschise, deci vei da banii degeaba. Dacă-l plimbi din cameră în cameră n-ai făcut mare lucru. Orice aparat de aer condiţionat are şi funcţie de dezumidificare, este mai recomandat. Oricum, şi unul, şi celălalt tratează efectele, nu cauza. Dacă vrei să scapi de umiditate trebuie să acţionezi asupra cauzelor. Din păcate, asupra mucegaiului nu poţi face mare lucru în cazul apartamentelor vechi, deoarece sporii sunt infiltraţi în beton. Eu am reuşit să reduc la minim prin:
- vopsit pereţii cu Spor anti-mucegai/Spor ioni de argint - a limitat foarte mult expunerea;
- aerisire dimineaţa 15-20 minute;
- aer condiţionat, acuma iarna îl folosesc în cursul zilei deoarece caloriferul nu face faţă;
- şters imediat ce apare pe perete (iarna, cam la o lună, apar mici puncte negre, cele mai mari fiind cam 5x5 mm, exclusiv în colţul "exterior") cu soluţie anti-mucegai. Iniţial, colţul respectiv se uda cam 20-30 cm pe fiecare latură şi mucegaiul apărea pe ambii pereţi exteriori.
Dormitorul fiind pe colţ şi lângă baie este predispus la aşa ceva.
Izolarea nu funcţionează aşa cum se spune, vecinului de deasupra i-a reapărut după 2-3 ani.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Dezumidificator

Post by psystem »

Cu totii aveti dreptate, insa:
- ce ne facem cu baia( dusul ) care se face seara de catre toti membrii familiei
- ce ne facem cu unele rufe uscate in interior?
- mancarea facuta in bucatarie(cu tot cu hota performanta)?
Nu poti aerisi chiar mereu. Oricum nu se va renunta la aerisire.
Nu am de gand sa folosesc dezumidificatorul non-stop. Are inclus un higrometru astfel incat sa pastrezi umiditatea in limite normale(nu dupa ureche) de in jurul valorii de 50%, deci utilizare la nevoie. In plus, aparatul realizeaza si o filtrare primara a aerului.
Si eu am folosit vopseluri antimucegai insa combinatia de termopane, ziduri de beton, izolatie pe afara si surse de umezeala la interior sunt un cerc vicios. Eu doresc sa atac cauza si anume umiditatea, tratarea zonelor problema ataca efectul.
Modelul la care m-am oprit este acesta http://buzzshop.ro/dezumidificator-elec ... tec10.html
Ar mai fi acesta http://www.romedic.ro/dezumidificator-c ... 0s-0H20937 insa are un termen de livrare cam mare

Merci
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Bogdana
Posts: 21
Joined: 21 Feb 2012, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Dezumidificator

Post by Bogdana »

nu stiu care e motivul pentru care vrei sa fie electric dar pot sa iti spun ca alea de la ceresit chiar isi fac treaba
mama avea problema asta intr-un dormitor, peretele exterior capatase pete de mucegai si de cand cu absorbantul ala de umiditate nu mai are nici un fel de probleme. si in bucatarie este la fel de eficient

alex03
Posts: 1
Joined: 08 Jun 2013, 15:24
Auto: kia ceed 2013

Re: Dezumidificator

Post by alex03 »

Am cumparat un dezumidificator casnic pe la 690 lei (marca germana) de aici http://www.dezumidificam.ro am garantie 24 de luni si sunt multumit de cum functioneaza .Nu se poate compara cel de la Ceresit care este pasiv cu unul care condenseaza aerul, ca al meu, si scoate aproape 10l/zi. Aerul din casa s-a schimbat si pe langa asta sotia isi usuca rufele mai repede.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dezumidificator

Post by Ogy »

Ce ai luat tu e bun pentru maxim o bucatarie sau balcon. Omul vroia pentru un spatiu mai mare. Nu este sanatos sa usuci hainele cu el chiar daca prezinta aceasta functie.
Umiditatea apare de regula in spatiile neaerisite si neincalzite corespunzator. Iarna afara umiditatea este sub 30% (cel putin in zona mea). Umiditatea dintr-o locuinta nu trebuie sa depaseasca 70% minima pe la un 50%. Eu folosesc iarna umidificator. Pe balcon unde am aerisirea de la baie, usuc rufe si masina de spalat las geamul deschis indiferent de anotimp. Altfel ploua la propriu pe pereti ( doar iarna). Anul asta o sa incerc o solutie pentru geamuri (acolo este punctul cel mai rece unde se formeaza condensul).
Topicul e cam vechi totusi...

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Dezumidificator

Post by psystem »

Eu dupa ce am luat dezumidificatorul (pe care il tin preponderent in baie) nu am mai avut probleme cu umiditatea excesiva in restul casei.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Post Reply

Return to “Cafenea”