Rovinieta

De toate pentru toţi
bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Rovinieta

Post by bogdan-alin »

Zlele trecute am primit PV cu amenda ca am circulat in luna a 6 a fara rovinieta si ca acum sunt bun de plata. Pe langa amenda de la politie trebuie sa mai platesc si rovinieta pe 1 an adica 28 de euro. intrebarea mea este daca dupa ce platesc 28 de euro mai trebuie sa achizitionez rovinieta sau ramane asta valabila?
faza este ca eu din cate imi aduc aminte imi cumparam rovinieta de fiecare data cand plecam spre CT ca pe autostrada am fost prins se pare dar nu am mai pastrat bonurile ca a trecut ceva timp.
se poate intampla sa fi cumparat si totusi sa ma prinda? poate nu a intrat inca in baza de date ... zic si eu... sau poate chiar nu am mai luat cine mai stie la cat timp a trecut...
am mai auzit undeva ca daca primesti odata PV pentru rovinieta, il platesti cu tot cu astia 28e si dupa mai vine inca unu pentru aceeasi contraventie poti sa depui plangere sa se anuleze contraventia deoarece ai mai platit odata?
Daca are cineva mai multe cunostinte despre subiect sa ma lamureasca si pe mine...
Multumesc Frumos!

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Rovinieta

Post by quelloo »

aia 28 de euro care ii platesti pe langa amenda sunt "despagubire" si nu tin loc de rovigneta noua... trebuie sa iei alta :(
e posibil sa iti dea si amenda aiurea...incearca sa gasesti bonul daca stii ca aveai.
pentru ultima chestie nu stiu, nu am auzit.. sper sa ajute..
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Rovinieta

Post by xp »

bogdan-alin wrote:Zlele trecute am primit PV cu amenda ca am circulat in luna a 6 a fara rovinieta si ca acum sunt bun de plata. Pe langa amenda de la politie trebuie sa mai platesc si rovinieta pe 1 an adica 28 de euro. intrebarea mea este daca dupa ce platesc 28 de euro mai trebuie sa achizitionez rovinieta sau ramane asta valabila?

NU , TREBUIE SA-TI CUMPERI ROVIGNETA.

faza este ca eu din cate imi aduc aminte imi cumparam rovinieta de fiecare data cand plecam spre CT ca pe autostrada am fost prins se pare dar nu am mai pastrat bonurile ca a trecut ceva timp.
se poate intampla sa fi cumparat si totusi sa ma prinda?

TEORETIC NU ESTE POSIBIL , DOAR DACA CUMVA AI ACHIZITIONAT ROVIGNETA SI OPERATOAREA TI-A GRESIT CUMVA NR. DE CIRCULATIE

poate nu a intrat inca in baza de date ... zic si eu... sau poate chiar nu am mai luat cine mai stie la cat timp a trecut...

La achizitie, de oriunde ar fi aceasta , datele se transfera automat intr-un mediu de stocare , iar la trecerea prin dreptul unei camere aceasta verifica instantaneu acel mediu de stocare .Ca sa te convingi daca ai avut sau nu rovigneta valabila in aceea perioada mergi la sediu SDN din judetul tau sau CESTRIN Bucuresti si solicita acest lucru acolo . Iti vor comunica perioadele in care ai avut rovigneta valabila .

am mai auzit undeva ca daca primesti odata PV pentru rovinieta, il platesti cu tot cu astia 28e si dupa mai vine inca unu pentru aceeasi contraventie poti sa depui plangere sa se anuleze contraventia deoarece ai mai platit odata?
Nu, vei plati de fiecare data .

Daca are cineva mai multe cunostinte despre subiect sa ma lamureasca si pe mine...
Multumesc Frumos!
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rovinieta

Post by bogdan-alin »

Va multumesc frumos pentru raspunsuri

Post Reply

Return to “Cafenea”