tractiune doar pe roata dreapta

De toate pentru toţi
andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

tractiune doar pe roata dreapta

Post by andrei.alexandru »

Salut,

Fiind blocat in zapada am pus un lant pe roata stanga fata, fiind mai usor de montat. Apoi am incercat sa ies dar alunecam la fel. Am observat ca roata din stanga nu se rotea, am lasat in viteza, masina statea pe loc fiind pe gheta, dar doar rata din dreapta se invartea.

Intr-un final am iesit din zapada, dar ma intreb de ce am tractiune doar pe una din roti. Am pus-o apoi intr-o rampa cu zapada, am tras frana de mana si am lasat-o iar in viteza, cu rotil invartindu-se pe gheata. Am iesit afara. Din nou doar roata din stanga se invartea, cea din dreapta nimic.

Stie cineva care e explicatia? Asa e normal, sau am o problema cu masina. Sincer nu ma pricep la mecanica masinii. Parerea mea e ca ar trebui sa se invarta amandoua... macar putin :)

Mersi,
Andrei
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

User avatar
rttt_gia
Posts: 89
Joined: 19 Oct 2007, 23:04
Auto:

Re: tractiune doar pe roata dreapta

Post by rttt_gia »

diferentialul -> pt ca in functie de aderenta, rotile nu se invart mereu la fel de repede.
e normal :)
KIA Cee'd 1,6l EX

andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: tractiune doar pe roata dreapta

Post by andrei.alexandru »

Salut,

dar chiar deloc nu rotea niciun centimetru ... am si pus mana sa o rotesc eu :) si tot nimic
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: tractiune doar pe roata dreapta

Post by Vincze Szilard »

diferentialul, pt ca nu ai TCS - traction control sistem, asa ca trage roata care are aderenta mai putina, dar ce ai putea face sa pui pe cineva sa se aseze pe aripa, capota pe partea unde iti patineaza roata, (asta-i o romaneasca dar functioneaza).
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
rttt_gia
Posts: 89
Joined: 19 Oct 2007, 23:04
Auto:

Re: tractiune doar pe roata dreapta

Post by rttt_gia »

pune sub roti niste bucati de carton :)
KIA Cee'd 1,6l EX

andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: tractiune doar pe roata dreapta

Post by andrei.alexandru »

salut,
n-are TCS, e varianta Best. Ideea e ca o am de mai bine de 4 ani si nu am observat pana acum comportamentul asta ... si daca stau bine sa ma gansesc, in situatii similare se invarteau ambele roti (la munte, cu lanturi, pe gheata se invarteau ambele) ... ok inteleg ca diferentialul permite unei roti sa se roteasca mai incet decat cealalta, la curbe de ex; dar nu stiam ca una se roteste si una sta pe loc.

O sa fac testul cu cineva pe capota :) ... eventual o sa incerc sa plec de pe loc (fara cineva pe capota) cu scartait de roti .. sa vad daca imi lasa urme ambele roti ... daca doar cea din dreapta reactioneaza, atunci cred ca e o problema.
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: tractiune doar pe roata dreapta

Post by Vincze Szilard »

daca rotile ti-s drepte la plecarea de pe loc ai mari sanse sa lase urme ambele, dar daca virezi intr-o directie o sa vezi ca deja nu mai trag ambele,
http://www.youtube.com/watch?v=K4JhruinbWc - asta-i cel mai bun tutorial (asa mi s-a parut mie) video legat de diferential
http://www.youtube.com/watch?v=gIGvhvOh ... re=related - in animatia asta iti arata ce se intampla daca rulezi cu rotile pe diferite suprafete
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: tractiune doar pe roata dreapta

Post by andrei.alexandru »

ok, invat chestii noi ... masina asta e predestinata sa ramana inzapezita ...
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

tractiune doar pe roata dreapta

Post by psystem »

Limpede ca cristalul
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: tractiune doar pe roata dreapta

Post by Vincze Szilard »

masina nu e predispusa sa ramai in zapada, 80%-90% dintre masini sunt asa facute, doar cele care au control al tractiunii are un diferential mai complicat cu electronica care transfera cuplul la cealalta roata care are aderenta, dar 80-90%dintre masini nu au asaceva, si functioneaza pe acel-asi principiu.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: tractiune doar pe roata dreapta

Post by eugenflorinmanea »

Aproape toate masinile sunt la fel incepand de la logan si terminand cu ce vrei tu - Focus (daca nu au TCS -ASR (e tot aia)).

Dc urci masina pe cric sio bagi in viteza ai sa vezi ca roata care e urcata pe cric se invarte ca nebuna iar cealalta sta nemiscata.
Trebuia sa iti iei ESP :)
SAAB 9-5

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: tractiune doar pe roata dreapta

Post by B06DAN »

andrei.alexandru wrote:andrei.alexandru
Lanturile se pun sau la amandoua rotile sau la roata care patineaza. Eu am iesit dintr-o astfel de situatie montand lantul doar pe roata care aluneca.
Diferentialul nu este un "defect" al masinilor ci un dispozitiv care asigura invartirea rotilor cu turatii diferite in viraje(roata din interiorul virajului se invarte mai incet ca cea din exterior).
Chiar si masinile 4x4 au nevoie de diferential. Problema este ca in anumite momente cum sunt cele cu teren alunecos, este bine ca diferentialul sa fie blocat, astfel rotile sa se invarta cu aceeasi turatie fie ca au aderenta sau nu. Acest lucru se intampla doar la viteze mici si cu viraje putine.
Cine regreta diferentialul Kiei, ii recomand sa-si cumpere un Duster care are 4x4 si cu posibilitatea blocarii diferentialului la aproximativ pretul unei Kia.

andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: tractiune doar pe roata dreapta

Post by andrei.alexandru »

sunt multumit de masina... nu vreau dacia deocamdata ... eram doar curios daca e feature sau defect :) ... nu ma pricep la mecanica masinii ... mersi de sfaturi ... mi-am dat si eu seama ca merge ca inainte si nu are niciun defect ,tocmai am venit de la Sofia, pe toate tipurile de drumuri si a fost ok.
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: tractiune doar pe roata dreapta

Post by quelloo »

stai linistit ca nici cu ESP si TCS nu faceai nimik pe gheata... tot la fel se invarteau.
singura solutie ar fi fost diferentialul blocabil prezent pe masinile 4x4 si pe cele mai sportive...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Cafenea”