Iarna pe ulita

De toate pentru toţi
User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Iarna pe ulita

Post by GabiA »

Salutare,
Ma gandeam sa povestim prin ce intamplari am trecut si cum ne descurcam cu kiutzele noastre in conditii de iarna. A ramas cineva inzapezit pana acum? Eu am iesit in seara aceasta prin iasi si se circula groaznic. In schimb masinuta se comporta f bine. Eu am Barum Polaris 3 195/65 si par a fi bunisoare. Este prima mea iarna cu kiutza si fara sa am foarte multa experienta in condus pe zapada, dar masina mi se pare f stabila si usor de controlat. Iar garda la sol pare a fi suficienta pentru a nu ramane suspendat. Doar gheata care se mai formeaza ocazional pe parbriz si stergatoare mai face probleme de vizibilitate
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Iarna pe ulita

Post by quelloo »

iarna mai usoara la iasi se pare.. :P
pe la bucuresti nu prea e asa... pe stradute mergi unde te duc santurile din gheata si daca vreai sa faci vreo parcare scoti lopata/bata sa spargi santurile :P sau te chinui cateva minute cu acceleratia :p
au fost cateva situatii cand am ramas inzapezit dar s-a rezolvat cu lopata :)

oricum e fun iarna cu zapada pe strazi...ii place Kiutzei frana de mana :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Iarna pe ulita

Post by bogdan-alin »

mai tragi si frana de mana? :D :D
eu am trecut pe 13 septembrie azi dimineata si nu aveam nevoie de frana de mana :lol:

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Iarna pe ulita

Post by quelloo »

pai o trag ca trebuie... nu ma lasa ESPul sa ma joc...
si fara ESP nu pot sa plec repede de la semafor (repede e relativ, trebuia sa zic mai repede :p )
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

arlionok
Posts: 215
Joined: 14 Oct 2008, 13:57
Auto:
Location: Timisoara

Re: Iarna pe ulita

Post by arlionok »

Daca ati trecut prin zapada mare va sfatuiesc sa verificati daca nu a ramas zapada pe burdufurile de la caseta de directie.
Sa nu patim la fel:
viewtopic.php?f=87&t=8749&start=15&hilit=burduf
Kia Cee'D SW Kompass Blue, 1.4 GSL Best
http://picasaweb.google.com/arlionok/Ma ... MxkVc#[url]
Image

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Iarna pe ulita

Post by zaboss »

Am lăsat-o cu frâna de mână trasă şi a îngheţat, astfel că am roţile din spate blocate şi nu pot ieşi din parcare. Ştie cineva cum se deblochează sau trebuie să aştept primăvara? :mrgreen:
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Iarna pe ulita

Post by quelloo »

iei o torta d-aia pe gaz si o tii pe roata putin... (asa a facut taicamiu la duba saptamana trecuta)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Iarna pe ulita

Post by bogdan-alin »

sau poti sa tragi frana de mana de mai multe ori o sa se deblocheze pana la urma.
sa nu torni apa calda peste etrieri cum am mai auzit la unii....o sa se ovalizeze discurile

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Iarna pe ulita

Post by GabiA »

Cam asa arata ieri dimineata o strada marisoara din iasi
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Iarna pe ulita

Post by zaboss »

bogdan-alin wrote:sau poti sa tragi frana de mana de mai multe ori o sa se deblocheze pana la urma.
Aşa s-a întâmplat. A fost o senzaţie ciudată când a zvâcnit ca din praştie :o
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Iarna pe ulita

Post by Dennis »

Incerc de 3 zile fara rezultat sa ies din Giurgiu spre Bucuresti.Astazi am mers vreo 6 km pana la un baraj format din politie, ISU si ARR de unde am fost intors politicos din drum.La intrebarea mea privind estimarea deblocarii am primit ridicari din umeri si raspunsuri evazive gen: poate peste vreo 2-3 ore, poate pe seara, poate maine...Drumul este "la negru" adica se vede asfaltul, nu e acoperit de gheata.Vantul nu mai bate, de nins nu mai ninge iar mai nou a iesit si soarele.Eu asa ceva n-am mai pomenit si bat drumul asta pe timp de iarna din 1996 incoace - si nu-mi amintesc sa fi fost blocat vreodata mai mult de cateva ore in conditii de iarna mult mai grele decat acum.
A...vineri seara am stat in blocaj timp de aproape 6 ore la Adunatii Copaceni in conditiile in care NU ningea si drumul era curat.Toti oamenii erau nervosi si urau de bine politistilor care nu ne lasau sa trecem.Colegul @dario era in fata mea in coloana si a reusit sa treaca, profitand de un moment de "spargere" a blocadei.M-a sunat dupa mai putin de-o ora sa-mi spuna ca 3/4 din drum l-a parcus cu 100 km/h si drumul era perfect practicabil
Am privit defilarea prefectului de Giurgiu - cocotat intr-un Touareg -care a dat dispozitia desteapta ca blocajul sa se prelungeasca pana sambata dimineata.Iar sambata dimineata in timp ce din cer cadea "freezing rain"-ul drumul a fost deblocat bine-merci.

Vorba lui Mircea Badea: "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Iarna pe ulita

Post by RaiMaN »

Esti fericit ca ai scapat asa... Parintii unui coleg de-al meu care veneau din Italia, au fost opriti la Adjud, au stat o noapte acolo... si cand au vrut sa plece spre Focsani le`a zis nenea garcea ca daca vor sa plece ii costa 500 de euro si un pachet de cafea.... Drumul nu era inchis... dar nah...

Iar despre iarna... m`am chinuit aseara juma de ora sa ies de la mine din fata portii pentru ca se formase o bordura de gheata... am reusit cu chiu cu vai... Iar azi am ramas suspendat pe la bcr`ul de la Izvor :)) dar am gasit 4 baieti sa ma impinga :)
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Iarna pe ulita

Post by quelloo »

juma de ora e putin...
o ora si ceva mi-a luat sa ies aseara din parcare, tot din cauza santurilor de gheata de pe stradutele mici :( lopata de plastic sparta, lopata de la niste baieti cu un service din aluminiu indoita si nimik... gheata era beton. :(
si nici nu prea au fost binevoitori sa ma impinga si pe mine putin. (doar o tanti pe tocuri m-a ajutat putin la impins :))) ca si ea patise la fel dimineata)
pana la urma dupa lupte seculare, am scos masina balansand vit 1 si punctu mort :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Iarna pe ulita

Post by patton »

GabiA wrote:Cam asa arata ieri dimineata o strada marisoara din iasi
cam asa arata multe drumuri in Bacau azi la pranz. :lol:
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Post Reply

Return to “Cafenea”