Skyppy

Poze, unde locuim, cu ce ne ocupăm, etc.
Post Reply
cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Skyppy

Post by cmihai »

un samsar zicea feriti-va de masinile de la constanta cind le cumparati le i-a rugina mult mai repede decit va asteptati.....asta ar putea fi una dintre cauze apa marii.....no offence
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Skyppy

Post by Skyppy »

Am incercat si eu sa sterg, incercat si la service cand fost la revizie...dar degeaba. si unde mai pui ca e la ambele usi. o sa vad ce zic la service, cand oi reusi sa ajung

radu__
Posts: 78
Joined: 12 Feb 2009, 15:27
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Skyppy

Post by radu__ »

Este adevarat ca mediul salin accelereaza aparitia ruginii, dar problema cred ca este in alta parte.
Petele de rugina aparind in interior, exista 2 variante :
- chederele nu sunt etanse
- masina a fost spalata la interior iar usile nu au fost sterse bine
Image

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Skyppy

Post by Skyppy »

Hai ma radu.. cum sa o spal al interior ? m-am jucat de-a pompierul? In general de interior ma ocup eu de interior si o sterg cu carpe, nu arunc cu ape. Si chiar si asa, sa fi baltit apa acolo, nu ar fi trebuit sa apara rugina, altfel toata masina in perioada ploioasa ar fi fost toata caramizie de la rugina.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Skyppy

Post by scubli »

@Skyppy: La spalatorii se obisnuieste sa spele cu aparatul sub presiune si partea interioara a portierelor, de obicei partea de jos a portierei, cea de metal. E posibil sa o fi stropit unde nu trebuie. Eu nu am vazut niciodata dupa spalare sa si stearga portierele cei de la sapalatorie.

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Skyppy

Post by Skyppy »

Da, poate partea de jos, dar sus nu da nimeni cu presiune. plus ca aici se da si cu carpa dupa ce o spala. mai ales pe locurile unde nu ajung cu apa de la furtun, cum ar fi lateralelel porteirelor, dau cu carpa. in fine, nu avea voie sa se intample. Si din dec de cand am vazut primul pct si pana acu, cand gasit toata frumusetea asta, nu fost la nici o spalatorie...

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Skyppy

Post by SeKAh »

La Loganul pe care-l detin de 3 ani, m-am uitat pe sub chedere de curand (la Dacia asta e o boala incurabila) si n-are nici pe dracu.

Desi pare greu de crezut vazand procesul de vopsire, problema e ca n-a fost tratata caroseria cum trebuie.
Mai ales ca n-ai decat 1 an jumate cu ea.

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Skyppy

Post by Skyppy »

Pana mea. S-au uitat azi la ea.. ma duc sambata pentru niste "retusuri"

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Skyppy

Post by Skyppy »

becuri noi
ImageImageImage

nick
Posts: 31
Joined: 19 Nov 2007, 19:58
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Skyppy

Post by nick »

Dupa ce am citit ce a postat Skyppy m-am dus in garaj sa ma uit si eu la masina mea si din pacate in aceleasi locuri de la portierele de pe spate am constatat ca am rugina, care desi am incercat sa o sterg nu vrea sa dispara.
Va recomand sa verificati cu totii, desi sper sa nu aveti aceasta problema.
Cee'd 1.4 Best ->> PISTON GREY ->> 78.ZRX

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Skyppy

Post by Skyppy »

si nu stai la mare si nu ai apa sarata...

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Skyppy

Post by Skyppy »

problema rezolvata azi dimineata - intr-o ora au fost curatate portierele si vopsite/date cu lac si am si plecat acasa. Am si schimbat un bec proiector. Singur :D. E belea mare. Am urcat masina pe o rampa si mi-am strecurat mana pe acolo, rasucit, tras scos bec, scos mufa, reluat operatia in sens invers.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Skyppy

Post by SeKAh »

Ti-au dat jos chederele de la usi? Au curatat si pe sub pasajele alea metalice ce tin chederele?

M-ai facut curios si m-am uitat zilele trecute la masina mea sa vad daca n-are cumva urme de rugina. :P

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Skyppy

Post by Skyppy »

Eu nu am vazut, dar cica asa au facut. In vopsitorie chiar nu am avut acces.
PS - noaptea trecuta 28.02-1.03 era sa mi se prajeasca kiutza - la 2 m in parcare de a mea a luat foc un matiz - din fericire, au sarit vecinii cu stingatoare si apa pana au ajuns pompierii si nu s-a extins si la alte masini. Eu am apucat sa o mut in primele minute. Unui vecin cu un opel i-a cam afumat-o, dupa ce in prealabil, tot baietii care au sarit cu apa i-au impins-o un pic fortat. Ca si concluzie, alte pagube in afara de matiz nu au fost. A, s-a spart o galeata de gunoi cu care s-a carata apa.
Image
aici, in spatele tipului cu galeata, intre celalalalt matiz si dacie era kia mea.
Image
si pompierii la treaba : Image

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Skyppy

Post by scubli »

Nasol incident pt. posesorul Matizului... :|
Bine ca cee'd-ulica al tau nu a patit nimic :)

Post Reply

Return to “Despre membri”