Intalnire nationala cand si unde?

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Locked

Loc de intalnire?

Novaci
8
8%
Petrosani
4
4%
Ranca
26
27%
Sebes
6
6%
Sibiu
53
55%
 
Total votes: 97

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by bubumisu »

@Skyppy

Atac-o dinspre Novaci - Ranca pana la Obarsia Lotrului, e superb traseul, uite un comentariu de pe site-ul oficial:
"La sfarsitul lunii iunie 2011 Transalpina era asfaltata in proportie de peste 98 % iar pana la finalul lui 2011 va fi in totalitate reabilitata. Portiunea cea mai frumoasa a Transalpinei dintre Ranca si Obarsia Lotrului este acum aproape integral asfaltata (aproximativ 1 km a mai ramas neasfaltat) iar dinspre Sugag spre Obarsia Lotrului mai erau de asfaltat doar 3 Km. La acestea se mai adauga cei 5 km neasfaltati dintre Sugag si Jina. Se lucreaza pe intreg traseul la montarea parapetilor si la amenajarea scurgerilor de ape de pe versanti."

Daca vii invers, nu veni dinspre Sibiu pe la Jina, ocoleste pe la Sebes si apoi coboara spre Sugag, pe la Jina e drumu rau tare.
Iti doresc doar soare si caldura, ca noi am gasit in pasul Urdele doar +7 grade celsius #-o
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by Skyppy »

Pai de la Novaci la Sebes plec, ca primul popas va fi pe la Drobeta si de acolo sa plec a doua zi dimin spre Novaci.
Pe site-ul oficial citisem si eu, dar ma interesau impresii la cald despre starea drumului

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by BUNU »

Impresii?Suntem inca sub anestezicul transalpina.Doua, trei saptamani si ne revenim (e vorba de mine si sotie nu generalizez).
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by Brill »

@BUNU: poti sa generalizezi ca si la mine e la fel... A fost de vis... spiritul clubKIA s-a simtit din plin!!!
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by bubumisu »

@Skyppy

Cel mai tare imi e ciuda ca nu m-am oprit sa fac eu poze, m-am lasat in baza pasagerilor, care nu prea le au cu camera :roll: (cei drept, e cam greu sa opresti la fiecare suta de metri sa admiri si sa faci poze, am admirat mai mult din mers, dar iti dau un sfat:fa cat mai multe opriri posibile cand ai senzatia ca...."plutesti" :mrgreen: )
Dar chiar si asa am ce posta, inclusiv filmulete pe Transalpina si Transfagarasan din mers, sper ca sambata cand ma intorc in localitate(cel mai tarziu duminica) sa rezolv problema, mi-a cam facut figuri picasa web in timpul saptamanii :x )
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by bubumisu »

Sper ca maine sa pun si filmuletele.Am fost plecat in week-end si saptamana trecuta n-am avut timp nici de mine, plus ca mi-a facut ceva figuri picasaweb #-o
Pozele sunt in link-ul din semnatura :D

spdblue
Te rog mai pasuieste-ma pana Luni seara cu filmuletele [-o<
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by kTL »

@ vreun benzinar 1.4 de pe aici.. cat a costat toata distractia? intentionez sa fac si eu Transalpina (Novaci-Jina) + Transfagarasan intr-o zi in unul din weekendurile apropiate :) eu calculasem un consum de 7.5-8 pt fun la 740km venind undv la 55-60litrii... dar.. ceva date mai exacte?
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by radu84 »

Ce putin in privinta consumului eu zic ca ai nimerit'o. Mi'e mi'a luat 7,4 transal. + transf. si nu am menajat deloc masina, ba chiar am chinuit'o putin. :)
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by Dannyboy »

kTL wrote:intentionez sa fac si eu Transalpina (Novaci-Jina) + Transfagarasan intr-o zi in unul din weekendurile apropiate
Daca vrei o parere, n-ai nici o sansa sa faci ce ti-ai propus intr-o zi. Pe Transfagarasan Obligatoriu se creeeaza ambuteiaj la Lacul Balea din care scapi cu destula pierdere de timp. Jina-Sugag nu este asfaltata si portiunea o vei strabate cu viteza destul de mica. Intre Jina si Obarsia Lotrului sunt 100 km (aproximativ) cu portiuni unde inca se mai lucreaza. Nu cred ca nu te vei opri macar la Lacul Oasa, e un peisaj de vis. De la Obarsie la Novaci sunt cam 50 km, aici gasesti adevarata Transalpina. Sigur te vei opri pentru peisajele pe care nu o sa le vezi in alta parte. Si cea mai tare chestie, sambata si duminica asta a fost un trafic pe Transalpina ca pe Calea Victoriei. Si mai pune la socoteala si radarele si pistoalele laser care au impanzit traseul. Daca n-ai statie CB sigur ti-o iei. Sincer imi pare rau sa te dezamagesc, dar mai bine sa stii cum stai.
Image Image Image Image Image Image Image
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by Vincze Szilard »

"pistoalele laser"
de cand e voie sa se foloseasca la noi asa ceva?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by Dannyboy »

Intrebare ajutatoare: de cand NU e voie?
Duminica pe A1 era un BMW argintiu cu un nenea care statea cu usa sofer deschisa si se chinuia de pe scaun sa-i traga in aparat pe cei ce se duceau spre Pitesti. Bineinteles ca cei care aveau statii l-au semnalat, iar cei care aveau si detector au confirmat sistemul laser. Dar desigur, puteti sa nu luati in considerare ce am spus.

L.E. Argumentativ: cat de idioti sa fie ca sa faca achizitii pe ceva ce nu e permis?
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by Vincze Szilard »

bine dar pistolu ala nu te inregistreaza, numai arata cu ce viteza rulezi, prin urmare el nu are nici o dovada ca tu ai mers cu viteza x daca acea viteza sau imagine nu e inregistrata nicaria
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by Dannyboy »

Poate te lamureste articolul asta.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by Vincze Szilard »

interesant
oricum pana se raspandesc in toata tzara mai este, si cred ca unele detectoare il sesizeaza chiar daca epe laser, ca sunt unele detectoare care detecteaza si razele laser.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by Dannyboy »

Multe detectoare sesizeaza laserul. Numai ca baiatul ala cu pistolul are un tragaci (ca d-aia ii zice pistol) care actioneaza instantaneu unda laser. Pana iti piuie tie , pana te gandesti sa franezi, nea ala cu atelajul respectiv stie si ce ai mancat dimineata.
Referitor la raspandirea lenta a aparaturii, presupun ca n-ai fost atent la data articolului, e pe la inceputul lunii, deci atunci a aflat presa de chestia asta. In momentul cand achizitia a intrat in magazie, in 48 de ore inspectoratele din intreaga tara sunt dotate.
Uneori am impresia ca e mai bine sa nu se afle unele lucruri, pentru ca incep discutii ca aceasta.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Locked

Return to “Întâlniri şi activităţi”