Intalnire nationala cand si unde?

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Locked

Loc de intalnire?

Novaci
8
8%
Petrosani
4
4%
Ranca
26
27%
Sebes
6
6%
Sibiu
53
55%
 
Total votes: 97

passportpass
Posts: 13
Joined: 19 Jan 2010, 11:14
Auto:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by passportpass »

se pare ca am aflat muuult prea tarziu despre aceasta intanlire....si sincer, imi pare rau.in weekend-ul care urmeaza aveam de gand sa dau o fuga pe translpina.
poate sunt absurd, dar de ce nu se face o baza de date cu numele si nr de tel ale tuturor membrilor si sa fie anuntati prin sms de orice eveniment.cred ca ar fi mult mai ok.adica...sa fim seriosi, sunt atatea sms-uri incluse la pachet si la o cartela reancarcabila....contribuim cu 1 leu/caciula si luam administratorului/organizatorului o cartela.ce spuneti?
din nefericire timpul nu imi permite sa fiu la curent cu toate noutatile si regret.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by quelloo »

Dannyboy wrote:
kTL wrote:intentionez sa fac si eu Transalpina (Novaci-Jina) + Transfagarasan intr-o zi in unul din weekendurile apropiate
Daca vrei o parere, n-ai nici o sansa sa faci ce ti-ai propus intr-o zi. Pe Transfagarasan Obligatoriu se creeeaza ambuteiaj la Lacul Balea din care scapi cu destula pierdere de timp. Jina-Sugag nu este asfaltata si portiunea o vei strabate cu viteza destul de mica. Intre Jina si Obarsia Lotrului sunt 100 km (aproximativ) cu portiuni unde inca se mai lucreaza. Nu cred ca nu te vei opri macar la Lacul Oasa, e un peisaj de vis. De la Obarsie la Novaci sunt cam 50 km, aici gasesti adevarata Transalpina. Sigur te vei opri pentru peisajele pe care nu o sa le vezi in alta parte. Si cea mai tare chestie, sambata si duminica asta a fost un trafic pe Transalpina ca pe Calea Victoriei. Si mai pune la socoteala si radarele si pistoalele laser care au impanzit traseul. Daca n-ai statie CB sigur ti-o iei. Sincer imi pare rau sa te dezamagesc, dar mai bine sa stii cum stai.
io iti zic asa... daca pleci de dimineata sa nu prinzi prea aglomertat sus la balea. si nici nu stai prea mult sa admiri peisajul, poti face ambele trasee intr-o singura zi...
pe trasalpina iti recomand sa intri pe la sebes si sa ocolesti JINA si SUGAG...(prin satele de aici nu poti merge decat cu a1-a si a 2-a ca au bagat canalizare si e dezastru prin ele) eu am facut cam 3.5-4 ore pe transalpina de la sibiu pana la ranca. si am si oprit de vreo 6 ori sa admir peisajul. (am scris mai detaliat in jurnalul meu parca)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by kTL »

sa fiu sincer eu mi-am agatat prietenii mai mult pentru plimbarea in sine, caterinca si nu peisaje (asta ca sa ma scot mai usor la benzina, deh.. studentie draga ).. oricum planuisem ceva opriri pe traseu.. Ruta gandita de mine era Bucuresti - Rm Valcea - Novaci - Jina - Cartisoara - Curtea de Arges - Bucuresti... 740km in total.. sunt constient ca pentru a face totul intr-o zi ar trebui sa plec dvm la drum si totodata sa nu menajez kiutza.. but no prob.. nici nu intentionam :) Cum spuneam, traseul l-am gandit eu din dorinta de a ma bucura cat pot de masina, la fel si prietenii mei de masinile lor. Ca sofer sunt sigur ca traseele sunt o placere greu de definit.. Totodata mentionez ca planificam sa fac asta intr-o zi de Luni sau Marti tocmai pentru a evita aglomeratia.. statie CB imi pot pune pe masina.. si am si 2 detectoare pe laser aka ~1100 lei fiecare... deci pregatit sunt.. in orice caz consumul kiutzei ma tine sub 140 pe autostrada.. oricum.. voi pleca de acasa "echipat"..

Va multumesc mult pentru sugestii.. am sa caut sa modific putin traseul pentru a evita zonele neasfaltate.. ceilalti au masini de teren.. eu insa cred ca matur pe jos cu sidulica pe acolo.. eu sunt creierul oricum.. asa ca or sa o ia pe unde vreau eu :D..

Astept in continuare sugestii.. ar fi mai ok daca as ataca traseul asta intr-o zi a saptamanii cum am spus mai sus?.. nu vreau sa ma grabesc foarte tare caci am nevoie de carnet.. insa o plecare la 08:00 mi-ar asigura o intoarcere la cel tarziu 23:00 24 sa zicem ?...
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by quelloo »

io zic ca o sa reusesti. singurul lucru, sa o iei spre sebeb la sugag si nu spre jina. asa eviti drumu ala distrus prin satele alea cu canalizare si ajungi mai repede pe transfagarasan.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by kTL »

am studiat toata noaptea traseul si sfaturile voastre..

Dupa indrumarile tuturor am ales sa fac un ocol de 160km pentru a ma bucura de alti 50km de Transalpina.. asadar de la Ramnicu Valcea o voi intinde spre Novaci unde voi intra pe Transalpina.. dat fiind faptul ca cei aproape 70km de la Obarsia Lotrului la Jina sunt inca in lucru si nu imi vor garanta un flux satisfacator al traficului am decis ca la Obarsia sa fac dreapta pentru alti 77km si sa revin la Brezoi pe drumul catre Talmaciu, urmand tin apoi drumul catre Transfagarasan.. Astfel ma voi bucura doar de partea cea buna a Transalpinei si intr-un fel sau altul sper sa mai economisesc si timp.. asadar totalul va fi tot undeva la 740km.. din nou, sper doar ca timpul sa se mai reduca astfel macar cu 1 ora..

Acum.. o intrebare esentiala.. a escaladat cineva portiunea Obarsia - Brezoi?.. e ok? sau ma abat de la drum ca sa dau de conditii mult mai rele ? Si din nou.. credeti ca daca voi alege o zi din timpul saptamanii voi scapa de aglomeratia de care am fost avertizat?
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by quelloo »

o sa pierzi ceva din placerea condusului daca nu mergi de la obarsia lotrului la jina (acolo sunt portiuni cu serpentine mai de viteza asa...) dar pot sa-ti zic ca drumul de la obarsie inspre brezoi parea destul de bun. (am mers cam 5km pe el din greseala cand veneam dinspre jina) e asfalt nou. acum 2 ani am facut revelionul la voineasa si am mers si pana aproape de obarsia lotrului. drumul era in mare parte bun dar era f nasol pe langa lacul de acumulare.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by kTL »

Dat fiind ca scopul "excursiei" este tocmai acela de a savura traseul din punct de vedere al condusului nu ar fi o problema sa merg pana la Sebes.. la urma urmei nu sunt decat vreo 30-40km in plus.. singura problema este sa nu ma intampin cu "ambuteiaje" de la Obarsia la Sebes.. Si la fel.. sa fie cat de cat liber si la Balea Lac.. sper ca daca voi alege o zi de Luni sau de Marti voi rezolva si problema aglomeratiei.. altminteri voi renunta anul asta la Transalpina.. desi nu vreau asta :(..
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by quelloo »

io zic ca ar fi pacat...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by kTL »

Din pacate am discutat astazi cu cei implicati si vom lasa Transalpina pentru altadata.. lipsa de timp ne limiteaza la a vedea doar Transfagarasanul anul acesta.. sper insa ca pana la anul sa termine de asfaltat, reparat si ce-or mai avea de facut.. ce e trist insa e ca traim in Romania.. si tare mi-e ca pana la anul o sa fie si stricat ce au terminat si vor termina anul acesta.. deh..pana una alta, acum toata joaca se rezuma la 564km.. mai bine decat deloc :)

Apoi.. fetele au decis ca vor o oprire pentru un gratar, un picnic ceva..
Apelez iar la voi.. nu cunosc traseul deloc.. am mai fost pe acolo doar cand eram mic copil si imi era frica de serpentine :D.. un loc de gratar?.. o pajiste ceva.. inainte sau dupa Transfagarasan? (imi cer scuze daca am deviat de la subiect)..

Mii de multumiri pentru sfaturile si indicatiile date! :).. Raman dator!
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by Dannyboy »

Pe Transfagarasan sunt destule locuri de „aplicat” un gratar, din pacate nu prea ai umbra, si soarele e destul de puternic si p-acolo. Ai facut un lucru bun ca ai renuntat la o parte din traseu, n-ai fi avut destul timp chiar si fara gratarul de rigoare :D
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by bubumisu »

Ai undeva dupa lacul Vidraru inspre Balea Lac un popas, este si o troita acolo, vizavi de un izvor de munte (o ciusmea), sunt masute, e amenajat, numai ca "manelistii" au lasat mormane de gunoaie mai jos inspre albia raului din zona.
In zona Lacul Vidraru nu prea ai unde, iar mai sus de locul asta de abia inspre Balea Lac, pe serpentine, dar veti manca cu siguranta "gazati" :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by kTL »

Pai.. nu puteam sa impac si capra si varza.. asta este.. poate la anul nu ne vom mai zgarci cu vacanta si vom avea si timp suficient cat sa ne cazam 2 3 nopti prin tara... deocamdata nu pot decat sa aleg o zi.... si sa conduc!! :D ..

Planuiesc sa plec pe Rm. Valcea - Talmaciu - Cartisoara si sa cobor spre Curtea de Arges.. mi se pare prea scurt totusi traseul de 560si de km.. imi ramasesera in cap cei 740km.. ba chiar de aseara vreo 780 cu ocolul spre Sebes :(.. dar asta-i viata.. din nou va multumesc pentru sfaturi!! Si kiuta mea va multumeste din parcare! :D ..

Toate cele bune! Si sper ca la anul sa pot lua si eu parte la intalnirea nationala.
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by quelloo »

vezi ca poti sa faci gratar pe malu lacului vidraru dar pe partea cealalta (nu trebuie sa treci peste baraj, tre sa o iei inainte prin tunelu ala) gasesti destule locuri acolo si nici nu e asa de populat. sau prin zona cabanei capra...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

valy
Posts: 43
Joined: 10 Oct 2007, 17:16
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by valy »

Am fost acum 3 saptamani pe Transalpina , peisaje de vis si spre surprinderea mea au terminat de asfaltat .Merita daca ati fost pe Transfagarasan si v-a placut Transalpina e mai spectaculos .Drum Bun .
Kia'Ceed 1.6 crdi 115 hp.B-75-EHF ODORIZANTE CALIFORNIA SCENTS made in U.S.A 0724.58.69.70

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by quelloo »

am mai fost si eu odata acum 2 saptamani (pe 7 august) FFF frumos pe acolo. dar inca mai aveau de asfaltat cam 2-3 km in total...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Locked

Return to “Întâlniri şi activităţi”