Discutii petitie GPL pe Kia Cee'd

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GPL Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

Da chiar te rog! Dc vrei eu ma implic in Bucuresti sa strang semnaturi. Numai sa imi spui ce trebuie sa contina- Nume prenume masina serie sasiu cnp si...cam atat nu?

Si sa incluzi si ca in alta tara deja se monteaza GPL fara sa se piarda garantia! (vezi linkul din primul post).
Haideti sa fim mai uniti si sa demonstram ca cele 2 coloane nu au fost facute degeaba- chiar reprezentam o forta!!
SAAB 9-5

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL Kia Ceed

Post by sender78 »

Ok, ma documentez si pe sapt viitoare va transmit un text.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: GPL Kia Ceed

Post by bubumisu »

Ma pot ocupa de strangerea de semnaturi pe zona mea (Vaslui) 8)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: GPL Kia Ceed

Post by aeon »

eu zic sa o facem....momentan masina nu e a mea si nu platesc eu benzina dar cand o sa fie masina mea vreu si eu gpl....semnez si eu
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: GPL Kia Ceed

Post by iulian2007 »

si pe mine ma intereseaza
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: GPL Kia Ceed

Post by bubumisu »

k, deci am stabilit clar, asteptam vesti de la Sender78 dupa ce se documenteaza
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Garantie extinsa la 7 ani pentru toate autoturismele KIA

Post by virusvex »

adriano wrote:sall asta cu garantia e o gogoasa mare este ca sati ia banii pe revizii eu am renuntat la ia bagindu-mi gpl
cum merge cu gpl, ce instalatie ti-a bagat, cat te-a ajuns,ce motor ai, tipul de butelie,consum, putere,etc :)
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii petitie GPL pe Kia Cee'd

Post by eugenflorinmanea »

Adriano- daca tot am platit pentru garantia de 7 ani (fii sigur ca macar 500 eur din pretul masinii a fost garantia de 7 ani)- de ce sa nu beneficiezi de asta?
In plus motoarele astea sunt motoare noi, nu si-au demonstrat fiabilitatea! Si sa fim seriosi...Kia nu e chiar un renume in motoare!! Nu e ca motorul de pe Logan care e pe masini de 20 de ani!!(apropo am mers cu un Logan 1.4 avea 500,000 km si motorul mergea excelent). Da la un TDI...la un DCI, MPI...poti sa stai linistit- daca nu crapa in primii 5,000 km te tine o viata!! Dar motorul asta supraturat de kia.....nu stiu ce sa zic...cum nu stiu ce sa zic de TSI uri...

Ce te faci daca la 100,000 km crapa? Cred ca un motor de Kia Ceed costa peste 5,000 EUR!..
Si repet avem un coleg cu Kia Ceed 1.4 de pe club( din pacate nu a mai postat de multa vreme, dar chiar e un om deosebit), al carui motor s-a defectat si a trebuit schimbat!! Bine...la el era defect de fabricatie...dar ce te face sa crezi ca acest motor nu are un viciu ascuns? Cum ne-au chemat pentru pompa de frana...maine poimaine ne cheama pentru pistoane!! Ca se macina...(Doamne fereste).
Vreau sa dorm linistit noaptea!!
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii petitie GPL pe Kia Cee'd

Post by Ogy »

Poti sa dormi linistit.
1. Motoarele nu sunt supraturate (6500 rpm gasesti la toti producatorii de rand).
2. Ai garantie. Joco chiar daca a avut probleme cu rezidurile (sau ce era) in motor, i-a fost schimbat pe garantie.
Motoarele nu se mai strica de multisor, se strica altele pe langa ele, care adunate, costa mai mult decat motorul in sine.
Fiind si posesor de masina kia la faza cu renumele m-ai dat pe spate. :)
Dar hai sa revenim la subiectul GPL!

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii petitie GPL pe Kia Cee'd

Post by eugenflorinmanea »

Oarecum off: Nu e vorba de turatia limita care o are orice masina- e vorba ca daca vrei sa scoti ceva din motorasul asta care are f multi cai (109 si 126) trebuie sa o turezi foarte tare!! Obtii 126 cai la 6,200 iar la 6,400 iti taie alimentarea!! Ti se pare ca nu e un motor de turatie??!!
Cat despre motoarele Kia- sincer eu sunt obiectiv!!Daca mi-am luat Kia asta nu inseamna ca gata zic in stg si in dreapta- Kia cel mai tare! Sa fim seriosi....renumele Kia pe piata motoarelor =0!! Astea de pe Ceed sunt primele motoare mai rasarite scoase de Kia. Si cum bolile copilariei sunt multe...Hai sa nu ne imbatam cu apa rece!!
On: trebuie sa ne interesam in ce tara deja e ok din partea dealer sa pui GPL. Eu sincer as accepta sa mi se reduca garantia la 3 ani de cand pun GPL (as pierde 2 ani de garantie)
L.E. idee- rugaminte- te rog lasa in topicul asta numai ce e legat de petitie si muta restul gen pareri pro si contra pierderii garantiei la celalalt topic dedicat GPL. Ca iar nu se mai intelege nimic.
Multumesc,
Eugen
SAAB 9-5

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii petitie GPL pe Kia Cee'd

Post by eugenflorinmanea »

Pe Kia Buzz am primit urmatorul raspuns:
Bogdan Pasa
1 July 2010
@ Eugen Manea; in curand veti vedea oferte si pentru cee’d cu GPL.

Dar din ce inteleg eu- se vor lansa modele cu GPL din fabrica, nu si pentru cele existente.. :(
SAAB 9-5

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Discutii petitie GPL pe Kia Cee'd

Post by MeGeNe »

Parerea mea e ca daca Kia Romania va avea in oferta modele cee'd cu GPL din fabrica, nu va fi nici o problema sa monteze GPL ulterior pe masinile existente, fara pierderea garantiei, cu conditia sa se monteze instalatii identice cu cele montate de fabrica. In plus, reteaua de serviceuri Kia ar trebui sa aiba autorizare RAR pentru servisarea respectivelor instalatii GPL. Totodata, n-ar fi mare lucru sa obtina autorizare RAR si pentru montarea ulterioara de GPL. Speram sa nu bage niste preturi astronomice......
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii petitie GPL pe Kia Cee'd

Post by eugenflorinmanea »

Pai mi-e sa nu fie ca si cu pilotul automat...daca vrei pilot automat after market- 500 coco! :)
SAAB 9-5

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Discutii petitie GPL pe Kia Cee'd

Post by MeGeNe »

Cred ca diferenta de pret pentru un cee'd echipat DIN FABRICA cu GPL va fi pe la 1.500-2.000 de euro.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Discutii petitie GPL pe Kia Cee'd

Post by bubumisu »

Si atunci ce faci, calcule ca si cu DSL-ul, sa te gandesti daca merita investitia, adica daca faci ceva km, ca sa zici ca scoti banii? :wink:
mai bine iei DSL, ca tare imi e ca o sa sara si pretul la GPL, daca se inmultesc la noi in Romania, ca asa e la noi :(
Oricum, sunt hotarat sa strang semnaturi pentru petitie GPL Ceed-ulici :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”