Discutii petitie GPL pe Kia Cee'd

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Discutii petitie GPL pe Kia Cee'd

Post by eugenflorinmanea »

Stimati domni reprezentanti Kia Romania,

Avand in vedere ca benzina este din ce in ce mai scumpa, iar odata cu marirea TVA ului probabil ca se va apropia de 5 RON/litru va rog ca impreuna cu producatorul sa gasiti o solutie pentru a monta GPL pe masina fara a pierde garantia.
Am vazut ca in Italia deja se vand masini Kia Ceed cu GPL montat.

Consider ca gasirea unei solutii ar reprezenta un avantaj si pentru Dvs ca importator, prin aceasta operatiune crescandu-va veniturile.(nu ma deranjeaza ca instalatia agreata sa fie doar cea indicata-testata si montata de Dvs, chiar daca va costa ceva mai scump).

In asteptarea unui raspuns,
Eugen Manea
SAAB 9-5

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GPL Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

L.E. Se pare ca in alte tari deja se poate monta GPL pe masina fara pierderea garantiei.

http://www.kia-forums.com/kia-ceed-foru ... n-pro.html
SAAB 9-5

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: GPL Kia Ceed

Post by iulian2007 »

am primit si eu raspuns de la o firma care vinde GPL....ma trimiteau la un magazin de la mine din localitate, unde pt suma de 3199 lei mi-o si montau....cam pipertat mi s-a parut pretul....
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: GPL Kia Ceed

Post by bubumisu »

Pana punem noi gpl pe kiutzele noastre, tare mi-i ca scumpesc nesimtitii astia si GPL-ul, in fine nu o ajunge cat benzina, care va mai urca, dar probabil va creste cu 20-30procente(estimare personala)

Nu mai tin minte cine imi spunea ca in italia sunt multe masini cu GPL,dar si pretul la acest tip de combustibil e mai mare ca la noi, dar mult mai mic comparativ cu litrul de benzina
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GPL Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

In 15,000 km iti amortizezi investitia! Plus ca am vazut cateva poze cu GPL montat pe masini asemanatoare cu ale noastre (Opel Astra) si arata foarte chic! Practic e instalat in locul rezervei!!
In loc de rezerva poti sa iti iei un chit de vulcanizare rapida!!
SAAB 9-5

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: GPL Kia Ceed

Post by bubumisu »

Acuma ce sa zic, n-am avut nevoie niciodata de roata de rezerva, dar chiar sa renuntam la ea pentru a face loc buteliei de GPL?
Si totusi as tine-o in portbagaj, n-as renunta la ea, chiar daca avem card de asistenta rutiera :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GPL Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

pai tu care ai sw iti permiti sa tii instalatia in portbagaj si sa iti ramana destul loc.Eu am si subw- unde sa o mai pun si pe aia??
SAAB 9-5

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: GPL Kia Ceed

Post by bubumisu »

Pai da, dar la mine in portbagaj se aduna cam multe cand plec la drum, tocmai pentru ca imi permit, dar parca ar ocupa ceva loc, si nu mi-ar placea sa o vad acolo.
Oricum, pana la urma ratiunea cred ca ar invinge si i-as face loc, n-as vrea sa raman in pana prin cine stie ce pustietate.Probabil i-as face loc cum ai facut tu la subwf :D

Dar hai sa revenim in topic, desi nu am bani promit sa intreb cand ma duc cu prima ocazie la service daca imi mentin garantia prin montarea unei instalatii autorizate de producator( daca exista asa ceva) :wink:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GPL Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

Asta sa fie singura noastra problema in achizitionarea instalatiei GPL- spatiul in portbagaj!
SAAB 9-5

adriano
Posts: 3
Joined: 30 Jun 2010, 20:44
Auto:

Re: GPL Kia Ceed

Post by adriano »

sallut pe toata lumea am o kia ceed 14 si mi-am pus gpl sunt foarte multumit masina se comporta la fel ca pe benzina tomasetto seg 300 plus

adriano
Posts: 3
Joined: 30 Jun 2010, 20:44
Auto:

Re: GPL Kia Ceed

Post by adriano »

1.4 gpl rezervoe toroidal de 53 litri iadevarat ca m-ia luat putin din spatiu pe inaltime darr se merita garantia stiu cam pierduto sigur nu mai stati pe ginduri punetiva gpl ca se merita inv 25 mil lei tomaseto stag 300 plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: GPL Kia Ceed

Post by bubumisu »

adriano

Ce consum ai, care mai e pretul la GPL, cum se comporta masina, ma refer la putere, e mai lenesa acuma, sau nu se simte nici o diferenta?ma refer la demaraje, depasiri, plecari depe loc?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: GPL Kia Ceed

Post by iulian2007 »

si mai important pt mine, unde ai montat-o si cati bani a costat?
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GPL Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

Si totusi- ne organizam si noi un pic? Facem o scrisoare catre importator cu macar 500 de semnaturi?? Ca asa ne racim gura degeaba!! Vad ca oricum nimeni nu ne raspunde...
Eu nu vreau sa imi bag GPL daca pierd garantia!! Unul din motivele pentru care am cumparat Kia a fost ca am 7 ani garantie!! Macar sa o mai scurteze- sa dea 3 ani...dar nu vreau sa o pierd!!
Mai ales ca sunt unii colegi care au avut probleme mari cu acest motor de Kia Ceed- vedeti cazul colegului nostru Joco!
SAAB 9-5

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL Kia Ceed

Post by sender78 »

Daca doriti, compun eu scrisoarea catre importator, asta in cazul in care se vrea a fi o actiune comuna.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”