"Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply
spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by spdblue »

Multumesc din suflet celor care-si aduc aportul la acest "Ghid."
Cu ocazia unui eveniment programat pe 01 mai 2010 vom avea prilejul sa si distribuim fluturase.
Detalii despre eveniment aici: search.php?search_id=active_topics
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by spdblue »

Azi am sesizat un aspect pe care poate l-am neglijat: fiind pe o sosea cu 2 benzi pe sensul de mers "m-am lipit" de o dubita si am mers la aspiratie in spatele ei cu o viteza ce nu poate fi neglijabila, 120 km/h. Dupa ce pasagerul din dreapta, sofer si el, a "calcat" frana de vreo 2 ori, dupa ce am evitat o pisica calcata si o groapa din carosabil destul de adanca in extremis, am redus viteza si mi-am lasat o distanta suficienta fata de cel din fata mea. Concluzia este ca la viteze mari pot avea loc accidente a caror urmari nu pot fi decat dezastruoase circuland "bara la bara."

62. In trafic, in exteriorul localitatilor, nu condu bara la bara, timpul de reactie si viteza iti pot fi fatale.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by spdblue »

Prin Brasov se mai acopera gropile din asfalt. Azi dupa ce am plecat de la un semafor, imediat a trebuit sa incetinesc pentru ca denivelarile si gropile erau mult prea mari pentru a le trece si cu 10 km/h, in spatele meu claxoane, flash-uri etc. Dupa ce am plecat mi-am aruncat o privire in oglinda. Cei care au ignorat presemnalizarile si au trecut asa cum au trecut, s-au ales cu un frumos cadou acum de sarbatori, jentile cam strambe.
63 Adapteaza viteza si stilul de condus la conditiile de trafic.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by scubli »

Punctul 63 este o lege... adaptarea vitezei la conditiile de drum (indiferent care ar fi acestea: gropi, zapada, aglomeratie, ursi polari).

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by tipitip »

Cu sprijinul http://www.voom.ro şi http://www.superleasing.ro , Ghidul bunelor practici va fi tipărit în 10.000 de exemplare, sub formă de pliante pe hârtie lucioasă.

Layoutul se află în lucru la chubby şi ar fi bine ca textul să fie gata la sfârşitul lunii viitoare, pentru a le putea aduce la întâlnirea naţională.
Date fiind eforturile autorilor acestui ghid pentru civilizarea circulaţiei rutiere şi creşterea siguranţei pe străzi, aş vrea să dedicăm această întâlnire naţională acestor demersuri.

Keep it on =D> =D> =D> !
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by misuspita »

Sorcee'd wrote:Felicitari pentru initiativa!
Dar.....
Voi vedeti ce ati scris aici? Mai mult de 90% reprezinta lucruri pe care trebuie sa le respectam prin lege!!!!!

Subscriu la felicitari.

Cat despre partea de 90%, este adevarat, ar trebui, dar cati dintre noi pot sa spuna cu mana pe inima ca respecta tot codul rutier 100%? Cat timp am fost incepator, cred ca ma apropiam de acel 90%, pentru ca nu eram nici foarte sigur pe reactiile mele, pe ale masinii, pe ale participantilor la trafic, dar acum, dupa ce am petrecut mai mult timp in trafic, mai ales in cel de Bucuresti, este imposibil sa respecti din fir a par totul. Sau daca faci asta, ajungi acasa cu 2 ore mai tarziu, pentru ca toti ceilaiti vor incalca legea mai mult sau mai putin si iti vor: taia calea, baga in fata, depasi pe linia de tramvai, intra pe semafor pe "portocaliu", nu vei putea iesi de pe o strada laterala, si tot asa.

Deci initiativa mise pare una buna, finalitatea ei, intr-adevar, nu pare una cu final fericit, deoarece nu cred ca romanii, din cauza conditiilor de trafic si genelor (nu alea de la ochi :P), nu sunt in stare sa respecte legea decat daca sunt civilizati fortat. Amenzi la sange. Din pacate nici cei care unt pusi sa vegheze la aplicarea legilor nu sunt niste nemti, ci tot niste romanasi, asa incat... Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by spdblue »

tipitip wrote:Cu sprijinul http://www.voom.ro şi http://www.superleasing.ro , Ghidul bunelor practici va fi tipărit în 10.000 de exemplare, sub formă de pliante pe hârtie lucioasă.

...
Multumesc pentru o veste extrem de buna. De apreciat efortul facut de partenerul media voom.ro si cei de la superleasing.ro. Iata ca totusi acest "Ghid" suscita interes iar demersurile noastre sunt receptate si sustinute. Eu nu pot decat sa fiu incantat de sprijinul acordat.
@tipitip ne-a lansat o provocare pentru intalnirea nationala din acest an, aceea de a dedica intalnirea noastra si demersului de crestere a sigurantei in trafic, de civilizare a soferilor, de responsabilizare.
@misuspita prefer sa raman optimist. Demersul nostru nu poate fi decat de bun augur. Este un efort, un semnal prin care dorim sa aratam lumii automobilistice ca suntem responsabili. Dorim sa dezvoltam o cultura a bunului simt in trafic.
Pentru o perioada de vreo 2 zile am fost prin Bucuresti. Aplicarea unor reguli de bun simt, neprevazute de legiuitor, au determinat si o reactie pozitiva din partea celorlalti participanti la trafic (avarii, semne de multumire etc.), iar pentru mine acest lucru a fost suficient.
Impreuna putem fi mai buni, mai toleranti. Impreuna putem arata ca suntem preocupati de siguranta. Ce vom castiga in urma acestui demers?! Respect.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by blajanm »

Astazi la un semafor in Oradea am observat in oglinda retrovizoare cum un DOMN incerca sa isi gadile creierul prin nari. Sunt unii participanti la trafic care cred ca in masina nu ii observa nimeni. Eu pot sa ma declar ghinionist deoarece la majoritatea semafoarelor cate un DOMN face acest gest dezgustator chiar cand imi indrept privirea in acea directie. Oare este o alta manevra din legislatia rutiera care trebuie respectata doar de respectivi soferi in timpul stationarii la semafor ?
Punctul 64: Cei 7 ani de acasa sunt valabili si in masina.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by spdblue »

Iata ca ploile ne-au mai alungat praful din oras iar baltile au pus stapanire pe zone extinse. Ruland prin oras am fost tentat sa ma lansez dupa un BMW, totusi ceva m-a determinat sa raman mai in urma. La un moment dat stopurile BMW-ului s-au aprins si masina a inceput sa se miste haotic, a intrat in derapaj si intr-un final s-a oprit intr-o pozitie anacronica. Din fericire nu a lovit nimic. Soferul s-a speriat cand masina a intrat in acvaplanare, a apasat frana si dus a fost.
63 Cand rulezi pe ploaie si motorul se tureaza brusc a-i intrat in acvaplanare. Nu pune piciorul pe frana, ridica-l de pe acceleratie si vei continua deplasarea normal. Verifica gradul de uzura si presiunea in pneuri.

Va astept cu ideeile voastre. Este important sa definitivam asa cum putem acest "Ghid" pentru a-l pune la dispozitia celor ce-l vor tipari. Va multumesc. Paste fericit!
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by spdblue »

Chiar daca am mai gresit numerotarea, revin cu o alta idee:
- fiti prudeti cand intrati in intersectii, fiti atenti la viraje, este locul in care se pot intampla multe accidente.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by spdblue »

Vis-a-vis de ceea ce am mentionat mai sus, nu mai departe de acum 10 minute, stand la o intersectie pentru a face stanga, m-am pomenit depasit de o "tuta". Faptul ca cei din intersectie au sesizat manevra total neregulamentara si imprudenta a soferitei contrariate ca respectam regulile de circulatie, ne-a ajutat sa ajungem cu bine acasa.
Dupa o revedere a celor mentionate in acest topic urmeaza:
67. Daca esti depasit de un sofer agresiv si imprudent, nu te intrece cu el, ajuta-l sa termine manevra.
Astept cu interes parerile voastre. Nu uitati ca acest ghid urmeaz sa fie tiparit intr-un tiraj de 10.000 de exemplare. Voi incerca sa arunc o privire mai profunda si sa-i confer o forma cat mai adecvata pentru tiparire. Orice sfat este binevenit. Va multumesc.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by spdblue »

Astept cu interes sugestiile voastre. Intram pe linie dreapta si doresc sa definitivam acest "Ghid" intr-o forma concisa si agreabila. Daca dupa tiparirea pliantelor vor exista si alte solutii, propuneri, nu este niciun necaz, scoatem editia a 2-a revazuta si adaugita. :lol: Va multumesc.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

ana maria
Posts: 217
Joined: 13 Sep 2009, 00:37
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by ana maria »

68.Daca te afli intr-o intersectie nesemaforizata,nedirijata de un agent de politie,si nesemnalizata(cum este una prin gl nostru) incetineste si asigura-te.nu stii cum dai de vreun ticnit care intra in plin in tine.
69.daca te afli la un semafor intermitent si doresti sa faci dr.(pov din proprie experienta) iar pe prima banda trec masini carora le esti obligat sa le acorzi prioritate ,semnalizeaza din timp,franeaza tot din timp si la nevoie,apasa si avariile,pt ca nu stii cum iti poate intra unu in spate,unul care are vreo 60 de ani si a uitat cum stau treburile cu regulile,sau maxitaxistii grabiti ai superbului nostru oras.de asemenea fiti atenti la cei care nu au rabdarea si bunul simt sa stea in spate si se strecoara prin dr voastra...sa nu va ia oglinzile..in cel mai bun caz
felicitari pt initiativa si sper ca am putut fi de folos! :mrgreen:
92.000 km and counting...

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by Ogy »

Felicit initiativa (inca o data) dar cand mai conducem si noi.....cu atatea reguli? :)
La punctul 63 o completare: nu este neaparat nevoie sa se tureze motorul, pur si simplu te trezesti intre benzi sau pe cealalta banda (ca in cazul meu: intre benzi). Este nevoie sa pisti frana dupa a 2 a manevra de redresare (daca mai apuci). Depinde si de situatia in care te afli. Oricum ar trebui anulat acest punct, in ideea ca, poate circulam regulamentar, nu cu viteze de peste 70km/h.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: "Ghid al bunelor practici" by ClubKIA.ro

Post by spdblue »

@ana maria si @Ogy va multumesc pentru precizari.
Dupa cum am mentionat, voi incerca sa sintetizez propunerile voastre astfel incat sa fie cat mai clare si concise.
Unul dintre simptomele acvaplanarii este si acela al turarii motorului, de aceea am mentionat acest lucru. Se poate intampla si pe autostrada nu numai in oras.
Legat de reguli, se poate conduce usor, lejer, daca ne respectam, daca avem un simt civic mai dezvoltat, daca luam atitudine corecta (nu sa ne facem singuri dreptate) fata de cei care sunt certati atat cu legea cat si cu cele mai elementare norme de bun simt.
Cu respect ma inclin in fata voastra si astept si alte precizari, recomandari care nu sunt facute de legiuitor. Va multumesc.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”