Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply

Considerati necesar un demers la importator?

da
179
96%
nu
7
4%
 
Total votes: 186

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by Vincze Szilard »

ms de tabel
sa sti ca o sa-mi prinda bine
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by bubumisu »

mortymer

Interesant, in manual la revizia a 2-a nu specifica "R" (adica "schimbare") bujii, in cazul motoarelor pe benzina :?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by mortymer »

iar incepem... certati-va cu cei de la mit motors - parca asa e scris pe foaia respectiva - am si spus ca nu mai stiu de unde naiba l-am luat... dupa data mofificarii din folderul din computerul meu este 05.05.2010... sigur a fost pe saitul kia sau img in perioada aia...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by sender78 »

bubumisu wrote:sender 78

Promiteai cu ceva timp in urma ca o sa contactezi producatorul pentru a o lamuri cu tipul de ulei de motor recomandat pentru kiutzele noastre.(de fapt mai exact updatarea specificatiilor recomandate)
Vad ca acuma ei declara oficial ca se recomanda uleiurile Shell. E doar intelegere intre ei sau sunt cele mai bune?
Sau sa ne luam in primul rand dupa specificatiile unui ulei de motor si de abia dupa aia dupa brand?
Cred ca este normal ca fiecare producator auto sa aiba un contract cu un furnizor de uleiuri, astfel incat nu putem vorbi despre cel mai bun ulei, cel mai cel.

In topicul cu uleiuri am prezentat atat documente cat si opinii legate de uleiuri astfel incat nu voi spune ca marca respectiva este cea mai buna. Pot sa spun ce folosesc eu si ce parere am. Opinia mea este sa va uitati peste specificatiile fiecarei marci si sa aveti o concluzie legata de ce credeti ca este ok.

Importatorul local spune ca nu stie despre acel document, dar el exista in alte tari din Europa si se aplica.

Mai sunt multe aspecte la care importatorul nu raspunde, insa ma bucur ca macar am lamurit-o la capitolul revizii si piese (garantie)
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by bubumisu »

k, sunt curios daca la revizia a 2-a imi vor baga tot Castrol, sau va fi altceva, din relatia cu service-ul unde am facut prima revizie, am ajuns totusi la concluzia ca sunt interesati sa faca treaba buna, desi asta nu reprezinta o garantie
Voi studia atent oferta de uleiuril de motor, mai am timp pana in Octombrie
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by sender78 »

Atunci cand i-am spus lui Ogy ca petitia noastra a avut un rezultat benefic pentru noi, iata ce mi-a raspuns pe un alt topic ( viewtopic.php?f=148&t=8732 ):
Ogy wrote:Eu cred ca era frumos, sa ne povestesti tu acolo (in topic), ce si cum s-a intamplat (cand s-a intamplat). :wink:
Benefica in ce sens? Ca ne aducem noi consumabilele noastre si baietii le trec pe carnetel si in caz de ceva, facem niste matanii si ne rugam, sa se rezolve pe garantie?
Asta se putea face si inainte de petitie.
Inchei subiectul si ma retrag din discutie.
Multumesc anticipat.
PS: daca mai este ceva de discutat, pe tema petitiei, rog sa ne mutam pe topicul dedicat.
Pentru ce ai scris mai sus, pot sa iti arat obrazul fara nicio retinere.

Atunci cand iti expui o opinie, incearca macar sa nu jignesti pe ceilalti, iar asta ar trebui sa iti dicteze cei 7 ani de acasa, in rest incearca sa citesti in pagina 16 a acestui topic, ceea ce am postat in data de 8 aprilie 2010. Poate asa vei fi mai informat decat crezi ca esti in acest moment.

Iti doresc o zi placuta
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by Ogy »

Sender, daca tot zici ca este vorba de obraz....
Hai sa incepem cu inceputul:
1. Toate acele dispozitii erau in vigoare inca dinainte de petitie si la mintea cocosului (placute frana, filtru polen....)
2. Ce s-a intamplat cu devotamentul si elanul de care ai dat dovada la inceput?
Are legatura cu intrevederea ta individuala avuta cu cei prezenti la sedinta? (Ca sa ma fac inteles: acea asa zisa sedinta la care ai particpat doar tu ca singur reprezentant din partea noastra unde altcineva nu a fost invitat. Sti tu despre ce vorbesc. Daca vrei le raspunzi si celorlalti membrii, daca nu, nu.)
Ti-am spus ca sunt foarte bine informat, iar daca gresesc cu ceva in afirmatii, te rog sa ma corectezi, urmand ca eu, sa-mi dau un ban de 30 zile, sa ma racoresc.
Asa ca sa dam toate hartiile pe fata.
Facem un fel de OTV aici pe forum, pe toate subiectele si o analiza a mai multor membrii activi sau inactivi, carora EU consider, ca li s-au atribuit, anumiti "lauri", desi ei au actionat in interes personal sau dupa caz, indiferenti la problemele ivite.
PS: la punctul 5 (pagina 16), vezi ca am raspuns eu deabea acum o saptamana parca pe un alt topic, ca eu nu am gasit pe nicaieri, acei timpi normati pentru revizii.....

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by sender78 »

Nu are sens sa acuzi atata timp cat nu stii detaliile.

Intalnirea era programata intre mine, tipitip si importator. Exact in dimineata cu pricina am primit un telefon de la tipitip care imi spunea ca din pacate nu mai poate sa vine avand anumite probleme personale pe care nu am sa le detaliez fiind vorba de viata lui privata.

Dispozitiile pe care le-am amintit in petitie, existau, este absolut normal, doar nu le-am inventat eu, dar nimeni pana acum nu a facut ceva cu ele asa ca la discutiile respective le-am pus frumos pe masa, am discutat cu importatorul si concluziile le vezi in pagina 16 ale acestui topic. Informeaza-te.

Daca tu crezi ca esti mai cocos decat altii, de ce nu ai facut nimic cu acele dispozitii pana in momentul petitiei?
Stii cum este cu razboiul, dupa el multi viteji se arata.

Este normal ca am si eu interesul de a veni in service cu piese cumparate din afara retelei, dar este la mintea cocosului, ca si asa iti place tie acest animal, ca fiecare dintre cei care au semnat petitia avea un interes personal si anume sa plateasca mai putin.
Greu cu logica asta, nu?

Daca esti asa de bine informat, spune ce crezi ca stii si nu mai incerca sa te ascunzi dupa deget.
Toate acele dispozitii erau in vigoare inca dinainte de petitie si la mintea cocosului (placute frana, filtru polen....)
Iti recomand sa inveti sa te exprimi, nu de alta dar placutele de frana nu sunt dispozitii, sunt bunuri, dar ma rog, fiecare cu ce stie.

Eu am vrut sa informez pe toti utilizatorii acestui forum si al celorlalte asupra dispozitiilor legale care sunt in favoarea lor si asupra modului in care acestea pot fi puse in practica.
Mai mult am explicat dpdv juridic ce inseamna garantie, ce se intampla cu ea si ce trebuie acordat de service si de vanzator.
Daca nu ai inteles, atunci nu e vina mea, si in acest caz incearca sa te mai informezi.

Se "vede" din avion, ca esti rau intentionat asa cum se vede ca esti nu esti obiectiv in exprimarea ideilor, si mai mult decat atat te-ai trezit la 4 luni dupa ce s-a incheiat partea cu petitia sa iti exprimi incercarea de defaimare a unor actiuni intreprinse in sprijinul utilizatorilor.

Ce am avut eu de castigat din toata partea cu petitia? Stau in Cluj nu in Bucuresti si cred ca intelegi ce vreau sa iti spun, nu?

Nu stiu cum poti sa spui ca am fost ignorant la problemele altora, cand eu tocmai asta am incercat sa fac, sa rezolv problemele altora.

Tu ce ai facut pentru petitia in discutie?
Iti spun eu ce ai facut, ai tacut sa nu cumva sa deranjezi pe cineva, ca politica strutului este mai buna decat o discutie fata in fata.
De ce nu ai vrut sa vii la discutia cu importatorul, de ce nu ai facut nimic pentru a fi alaturi de cei peste 400 de semnatari?
Atunci cand vei avea raspuns pentru intrebarile de mai sus, poti sa si arunci cu noroi in demersul la care nu ai avut demnitatea de a te alatura.

Pana atunci, o zi placuta.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la reviz

Post by Ogy »

Atunci cand vei avea raspuns pentru intrebarile de mai sus, poti sa si arunci cu noroi in demersul la care nu ai avut demnitatea de a te alatura.
Am votat DA. Deci consider ca fac parte din cei 400. Poti sa verifici la petitii acolo iti dau datele mele pe privat daca este necesar.
Iti recomand sa inveti sa te exprimi, nu de alta dar placutele de frana nu sunt dispozitii, sunt bunuri, dar ma rog, fiecare cu ce stie
Erau folosite in paranteza ca exemple la ce nu intra pe garantie.
Fiecare intelege ce vrea pe banii lui si gandirea lui.
Daca ajungem de la o discutie, sa ne certam pe niste porcarii inseamna ca intram la 7 ani.
Asa ca in viitor, ne vom intalni probabil la o cafea si sa povestim alte lucruri mai interesante si mai mature decat cele prezente...
Nu castigam nimic din contre.
O zi buna.

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”