Intalnire nationala cand si unde?

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Locked

Loc de intalnire?

Novaci
8
8%
Petrosani
4
4%
Ranca
26
27%
Sebes
6
6%
Sibiu
53
55%
 
Total votes: 97

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by Brill »

Da... si de la Ranca mergem spre Sibiu pe Transalpina si de acolo ne intoarcem pe Transfagarasan pe la Curtea de Arges
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by quelloo »

da, dar multa lume vad ca a votat pentru sibiu punct de plecare?
tre sa mai fie ceva prin zona cu mai multe camere.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by BUNU »

Si daca sar gasi o cazare la un pret mai avantajos in zona Ranca nu avem voie sa ne schimbam optiunea votata?
Astept sa aflu contul unde sa depun banii.
Last edited by BUNU on 23 Feb 2011, 21:58, edited 1 time in total.
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by Ogy »

Nimic nu este batut in cuie.
1. Stabilim locatia de adunare
2. Stabilim data la care ne adunam
3. In functie de cele 2 puncte anterioare vedem care cum vine
4. In functie de punctul 3 cautam cazare
5. Gasim cazare si strangem banii de avans

Daca se pot aranja punctele altfel, sunt deschis.

claK
Posts: 164
Joined: 07 Jan 2009, 16:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by claK »

Brill, e ok ca te-ai uitat de cazare, insa am dubii ca vor fi multi cei care vor si dispusi sa plateasca chiar si avansul cu 4-5 luni inainte insa putem studia ofertele, vedem unde gasim ceva care sa ne avantajeze si ne reorientam.
Alpinad stiu ca la un moment dat postase Tipitip o locatie la Ranca care era ok, daca ai timp sa o cauti si sa o vedem din nou ar fi perfect.

Ar fi perfect daca am gasi o locatie cunoscuta de catre cineva dintre noi, la Curtea de Arges am avut surprize la cazare avand in vedere ca am mers doar pe ce am vazut in poze; Baietii de la hyndai pot confirma ca nu au mai stat niciodata intr-un apartament asemanator celui de acolo.
B-84-HXE

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by Dannyboy »

Nu mi-am exprimat optiunea si nu stiu daca voi participa, si pentru asta imi cer scuze ca intervin. In situatia in care se stabileste ca locatie Ranca trebuie tinut cont de faptul ca intre Bucuresti si Ranca sunt aproximativ 320 de km. De la Ranca pana la Sibiu sunt 190 km, Sibiu-Cartisoara 50 km. Cartisoara-Bucuresti 270 km, aceasta fiind (probabil) ruta de intoarcere. Asta inseamna un drum de aproximativ 500 km strabatuti in coloana si intr-un trafic aglomerat duminica. Ar fi doua optiuni:
1) sa se imparta traseul in parti oarecum egale
2) doua puncte de cazare (exemplu: Ranca si Sibiu)
Trebuie tinut seama si de opririle pentru relexare, poze si alte asemenea.

Anul trecut am facut aproximativ acest traseu, numai ca in sens invers, iar ca locatie pentru cazare am ales Rasinari. Intoarcerea s-a facut pe Transalpina, dar numai pana la Obarsia Lotrului, pentru ca, din lipsa de timp, am luat-o spre Valea Oltului. Singurul care a facut complet Transalpina a fost Bondalicir. El poate da amanunte despre drum precum si de timpul necesar parcurgerii.
Imi cer inca o data scuze ca am intervenit, dar sper sa fiu de ajutor.
@claK, in legatura cu cazarea de la Curtea de Arges, nu e nimeni vinovat si crede-ma ca privim lucrurile cu umor :D
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by bubumisu »

Pai in cazul asta sa se tina cont si de faptul ca nu toata lumea pleaca din Bucuresti, mai sunt si din Nord poate, sau Nord-Est/Nord-Vest.
Iar chestia cu votarea localitatii, nu cred ca e cea mai importanta, important e sa ne intalnim(deci sa stabilim o locatie convenabila pentru toata lumea, nu neaparat ca punct de plecare pentru cele 2 trasee) si sa facem cele 2 trasee (cine este dispus, nu musai in coloana ambele trasee si toata lungimea traseelor), daca tot bagam ceva bani de benzina.
Eu unul daca ajung in zona (fie si la Ranca), vreau sa fac cele 2 trasee, si bineinteles ca ma voi mai opri pentru relaxare, poze, etc.
Am zis din start ca vreau sa combin utilul cu placutul, si imi mentin optiunea :D

PS: Cand voi avea timp o sa studiez si eu un pic traseele pe Map24Navigator si voi vedea ruta cea mai avantajoasa si punctul de intalnire ideal(pentru cei din Nord :) )
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

claK
Posts: 164
Joined: 07 Jan 2009, 16:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by claK »

Stiu Dany, insa ar fi de preferat sa nu se repete.
Si noi ne gandeam la acelasi lucru aseara ca traseul era mult prea lung.
Vom vedea pana la final ce se va hotara, dar varianta propusa de Brill clar nu e valabila pentru toata lumea.
B-84-HXE

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by quelloo »

io zic ca ar trebui sa se mearga in coloana doar cativa km si dupa sa mergem sa vedem transalpina oprind pentru poze unde ni se pare ca merita.
adica sa ne intalnim vineri seara la cazare (de preferat Sibiu si pentru cei din nord depinde cati ar veni). sambata dimineata sa plecam in coloana pana la baza muntelui. dupa sa mergem cum putem fiecare pe transalpina sa face poze si poate in varf de munte sa ne oprim toti pentru poze si un picnic de pranz (sa nu facem gratar in varf de munte, ma gandeam sa halesc niste senvisuri ceva), dupa sa mergem sa ne cazam undeva in ranca (gratar obligatoriu :p cu foame crescuta de pe drum) si duminik dimineata coloana de la ranca la novaci (ultimul face poze la de sus :p ) dupa novaci, fiecare la casa lui.
aici ma bazez pe faptul ca ne-am intalni de vineri. daca vreti doar sambata si duminik tre sa ma gandesc la altceva :D.

in plus: bubumisu daca vrei sa vezi transfagarasanul vin si eu duminik (banuiesc ca vii prin intorsura buzaului brasov sibiu. deci la intoarcere ai putea sa mergi de la ranca,novaci, ramnicu valcea, curtea de arges,transfagarasan cartisoara fagaras brasov intorsura buzaului)
daca vii prin bucuresti, io cred ca merg si la dus tot pe transfagarasan (daca scap de la munca la 6 vineri plec direct si cred ca fac 5 ore pana la Sibiu pe transfagarasan)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by bubumisu »

quelloo wrote: in plus: bubumisu daca vrei sa vezi transfagarasanul vin si eu duminik (banuiesc ca vii prin intorsura buzaului brasov sibiu. deci la intoarcere ai putea sa mergi de la ranca,novaci, ramnicu valcea, curtea de arges,transfagarasan cartisoara fagaras brasov intorsura buzaului)
daca vii prin bucuresti, io cred ca merg si la dus tot pe transfagarasan (daca scap de la munca la 6 vineri plec direct si cred ca fac 5 ore pana la Sibiu pe transfagarasan)
Apropo de locul de intalnire, ca e intalnire clubkia, de aia am zis ca e o problema avand in vedere sudul si nordul.

Daca e sa se stabileasca Sibiu, ar fi de facut ocol pana la Sebes dupa care sa se traverseze Transalpina pana la Novaci
De la Novaci directia va trebui sa fie Curtea de Arges si sa urc Transfagarasanul. Dupa care , Cartisoara, Fagaras, Brasov, Sfantu Ghe. si apoi trecatoarea Oituz, n-am ce cauta pe la Intorsura Buzaului. :wink:

Daca e sa se stabileasca Novaci, va trebui sa fac Transalpina cu destinatia Sebes, apoi Sibiu si Transfagarasanul de la Cartisoara la Curtea de Arges, eventual la intoarcere Campu Lung, Rasnov, Brasov, Sfantu Ghe., Onesti, Bacau si Vaslui(aceeasi problema cu intorsura Buzaului, mi se pare prea lung traseul si prea anost). Dar e problematic pentru mine ca sa ajung la Novaci si apoi sa fac ambele trasee (de fapt exclus), eventual sa fac intai Transfagarasanul si apoi Transalpina.

PS: M-am referit doar la mine, consider ca e important in primul rand sa ne intalnim, si dupa aia restu :D . La urma urmei, daca iese socoteala prea mare cu benzina, prefer sa stau la cort daca nu vor fi preturi de cazare accesibile (adica pentru 2 persoane, ca doar n-am sa ma plimb singur)
A, si inca ceva, drumurile astea nu se fac in cateva ore, de aceea consider ca intalnirea( la modul propriu ma refer) va trebui sa dureze maxim o zi(sau dupa amiaza si o noapte de cazare, ma rog, in functie de in cat timp ajungem la locul de intalnire) , dupa care sa se faca trasee( incolonati sau nu, in functie de disponibilitate)

Pareri? :mrgreen:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by BUNU »

Parerea mea ca @Dannybiy are dreptate sa avem doua cazari.Nu facem Transalpina contra cronometru numai sa-l bifam ca l-am facut. Mai oprim,mai facem o poza,un mic picnik si o cafea la cota 2000 sa simtim ca am trecut pe acolo.Iar Transfagarasanul il facem ziua urmatoare,cine vrea.
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by quelloo »

pai asa ma gandeam si eu, 2 nopti cazare vineri si sambata. ar fi pacat sa nu apreciem transalpina o zii intreaga si nu pe fuga.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by MeGeNe »

Cam asta e harta cu Transalpina.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by bubumisu »

quelloo wrote:pai asa ma gandeam si eu, 2 nopti cazare vineri si sambata. ar fi pacat sa nu apreciem transalpina o zii intreaga si nu pe fuga.
Ar fi pacat sa nu se faca cate o zi Transalpina si implicit o zi Transfagarasanul(pentru cine nu l-a vazut deloc sau vrea sa-l mai vada :wink: )
Nu vreau sa stau in Pensiune o zi lumina, vreau sa vad "frumusetile patriei", iar cel putin o dupa amiaza sau o seara e de ajuns pentru impresii, etc, la "foc de tabara". Banuiesc ca asta ar insemna 2 nopti de cazare eventual una in zona Novaci, una in zona Sibiu, ca altfel n-are sens. Parerea mea.

PS: Singura dilema e unde sa fie prima noapte de cazare, pentru ca trebuie avut in vedere ca unii sunt din jumatatea nordica a tarii, iar marea majoritate care vor veni din sud, probabil cei mai multi din Bucuresti.
Daca se vrea 2 nopti de cazare in acelasi loc aproximativ(gen Ranca si Novaci), nu sunt de acord.Sper sa nu fiu singurul care sa vrea sa vada si Transfagarasanul.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

shatena20
Posts: 138
Joined: 03 Sep 2008, 18:36
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

Re: Intalnire nationala cand si unde?

Post by shatena20 »

Am si eu o intrebare am gasit o locatie pentru cazare unde o sa fie banchetul meu ... langa parcul subarini locatie linistita ... aer curat .. preturi accesibile si mancare ca in Ardeal :D ... Daca doriti sa ma duc sa cer o oferta .. sa-mi lasati un mesaj ...

Ps:Eu va las un link sa vedeti oferta :P ...http://www.hotelsilvasibiu.com/...

Numai bine tuturor ... eu ma intorc la examene ...banchet .. licenta .... :? :( Asta este .. trece ...!!!

Locked

Return to “Întâlniri şi activităţi”