Intalnire la IASI

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...

Data intalnirii de la Iasi:

Sambata 7 noiembrie
28
97%
Sambata 14 noiembrie
1
3%
 
Total votes: 29

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire la IASI

Post by crispisu »

Pai a fost deja trimis un mass cu aceasta intalnire. Daca considerati necesar, mai putem trimite unu', dar eu zic ca cel mai bine ar fi cu o sapt inainte.

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Intalnire la IASI

Post by dulaul »

@crispisu te rog mai asteapta putin sa vedem cum ne organizam astfel incat sa nu fie un anunt de dragul anuntului.

@manucu01 cred ca daca asteptam omul cu know how-ul s-ar putea sa ni se lungeasca urechile degeaba. Cel mai corect ar fi sa studiem putin topicul de AICI si putem spera ca cineva va avea si initiativa pentru acest lucru. Poate se va gasi un entuziast sau cineva care este mai indemanatic. Oricum ideea nu trebuie abandonata si se lipeste super la o intalnire locala. Cred ca voi mai promova acest gen de actiuni deoarece sunt in beneficiul tuturor. In privinta materialelor cred ca va trebui sa achizitioneze un singur user (de preferat unul care are aceasta problema) dupa care sigur ceilati il vor cinsti cu o bere ... doua ... trei :mrgreen:

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Re: Intalnire la IASI

Post by manucu01 »

de acord, nu sunt deloc sume mari, doar ca trebuie sa se stie ce materiale trebuie si de unde se achizitioneaza.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Intalnire la IASI

Post by dulaul »

Un alt lucru bun care poate fi facut cu putina banda dublu adeziva este eliminarea zgomotului produs de suportul pentru numarul de inmatriculare la inchiderea hayon-ului. Cine are putin timp sa faca aceasta achizitie il rog sa o faca si platesc eu rola. Eu am incercat cu alte trasnai dar nu au fost eficiente.

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Intalnire la IASI

Post by dulaul »

Deci toata lumea (mai putin o persoana) doreste ca Intalnirea sa fie pe data de 7 noiembrie, atunci asa sa fie ! Ora de intalnire ramane tot 17 iar pentru cei care vor mai intarzia putin nu e nici o problema. Incerc sa cumpar astazi o rola dublu adeziva dupa care putem demara actiunea propusa de @manucu01.
Are cineva Ceed cu FL?
Credeti ca ar fi o idee buna sa invitam si cei doi dealeri din Iasi la aceasta intalnire? Intreb acest lucru pentru ca acestia ar fi in afara programului, dar pe la inceput am vazut ca mai veneau si ei pe la intalniri. Posibil ca @manucu01 sa fi participat la o asemenea intalnire.

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Re: Intalnire la IASI

Post by manucu01 »

si dealerul citeste forumul si va veni daca va considera oportun...
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Intalnire la IASI

Post by dulaul »

Dealer-ul care citea forumul nu mai lucreaza la Klado, deci in acest moment nu stie nimeni de actiunea noastra. Am sunat totusi la Klado si am facut o invitatie oficiala din partea clubKIA.ro si s-au aratat destul de incantati de aceasta idee. Am intrebat daca vor putea veni cu vreun ceed FL. Mi-au spus ca nu mai au acum nimic pe stoc, dar tocmai au vandut un Pro_ceed intr-o echipare de varf cu tot felul de briz briz-uri. Dl. Ionut Iftimiciuc, cu dumnealui am vorbit, a spus ca-i va comunica proprietarului cu acest Pro_ceed de actiunea noastra si poate va veni la intalnirea din 7 noiembrie 2009 ca sa bazaim ca albinutele pe langa el :lol:

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Re: Intalnire la IASI

Post by manucu01 »

daca e stabilita data cred ca se poate inchide postul si sa se trimita un mass catre judetele iasi si invecinate.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Aramis
Muschetar
Posts: 80
Joined: 10 Jul 2008, 09:48
Auto:
Location: Iasi

Re: Intalnire la IASI

Post by Aramis »

Salutare!
Pentru zgomotul scos de placuta cu numere din spatele masinii mi-a fost recomandata o picatura, doua de silicon. Confirma cineva? Are cineva niste silicon prin casa? :D

Si, daca tot vine intalnirea, de vreo saptamana am un zgomot la parbriz - a mai patit vreo cineva asa ceva? :?
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST, machine silver

astefan
Posts: 28
Joined: 04 Aug 2008, 09:20
Auto:
Location: iasi

Re: Intalnire la IASI

Post by astefan »

sal. la intalnirea de pe 7.11.2009 ora 17 ma bag si eu
kia procee`d 1.4

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Intalnire la IASI

Post by dulaul »

@astefan, te asteptam pe 7 la Palat =D>
@Aramis foarte buna ideea cu siliconul, nici nu solicita alte materiale suplimentare in afara unei chei fixe de 10 :mrgreen: Totusi, are si un inconvenient, singurul de altfel, faptul ca dupa aplicare va trebui sa fie lasat o perioada la uscat.
Cealalta metoda, pentru care am achizitionat materialele, e cu banda dublu adeziva si burete izolator pentru aer conditionat. Aceasta metoda este aplicata chiar de producator. In weekend am dat jos numarul de inmatriculare si am observat ca acesta a montat doua bucati mici de burete pentru absorbirea socului. Evident ca acestia sunt insuficienti si necesita suplimentarea acestora. Cea de-a doua metoda poate fi aplicata imediat cu efort minim. Am verificat daca adezivul de pe banda e bun pentru a sta lipit de masina si sa sustina si bucatica de burete iar rezultatul e ok.
Ma bucur ca propunerea lui @manucu01 prinde contur si apar idei noi iar dupa aceasta intalnire vom avea ceva mai multi conducatori auto mai putin stresati :mrgreen:

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

crmocanu
Posts: 20
Joined: 29 Jun 2008, 08:09
Auto:
Location: iasi
Contact:

Re: Intalnire la IASI

Post by crmocanu »

Buna.
Un bzait am si eu la parbriz, nu stiu a cui vina e ca eu l-am skimbat anu trecut si mai am ceva probleme la scaun cand merg distante mari la un anumit timp incepe se scartaie si treb sa il misc putin mai pe spate sau mai pe fata ca sa taca.
moca

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Intalnire la IASI

Post by dulaul »

@crmocanu cred ca pentru prima problema ar trebui sa vorbesti cu cei care ti-au montat parbrizul.
Pentru scaun poate te-ar scoate un tub de WD40 dupa ce localizezi in scaun sursa zgomotului. Poate are cineva din cei care vor veni la intalnire sau daca te intereseaza gasesti si la Meteor Iasi, Str. Poitiers nr.2 Telefon: 0232-243081.

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: Intalnire la IASI

Post by mihai_is »

buna tuturor! salut ideea de a pune fluturasi sub stergatoare. vin si eu pe 7
21-PUI

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Intalnire la IASI

Post by dulaul »

Te asteptam @mihai_is la intalnire.
Cat priveste fluturasii m-am molipsit de la impartirea acestora pentru Marea Coloana de la Brasov si vad ca se duce cam greu :mrgreen:
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”