service / km

...din afara reţelei KIA, care lucrează bine şi îi recomandaţi!
Post Reply
nmihutz
Posts: 5
Joined: 05 Nov 2008, 14:21
Auto:

service / km

Post by nmihutz »

salutare. am nevoie si eu de o informatie. in romania cum se face verificarea la masina? la cati km? eu sunt in orientul mijlociu si aici m-au pus sa fac la 5000, 10000, 20 000, 30 000, si acu la 40 000 vor sa schimbe tot: filtrele de aer, filtru de benzina, lichidele - racire , frana, etc. cam tot ce e consumabil. e normal sa faca asta? mi se pare destul de aberant sa schimbe lichidul de frana la 40 000 de km la o masina de 1 an. ideea e ca sunt obligat sa le fac pt garantie dar si imi cer o gramada de bani. voi ce ziceti?

btw: e o kia carens 2008, full option , manual gear si merge minunat.

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: service / km

Post by tipitip »

Zi un motor, an 2008 am înţeles, da?Şi e posibil să aibă alte reguli de înteţinere!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: service / km

Post by spdblue »

Depinde de tipul de masina, exista diferente si intre cee'd-uri (unele fac revizia la 20.000 de km. iar altele la 15.000 de km, ma refer la cele pe benzina). In cartea tehnica ar trebui sa existe un grafic cu periodicitatea verificarilor facute si la ce anume. Lichidul de frana poate fi schimbat in functie de nr-ul de km-tri parcursi sau in unele cazuri si in functie de vechimea acestuia. Inainte schimbam uleiul la motor in functie de anotimp, iar daca masina statea 6 luni pe tusa, chiar daca nu am folosit-o, eram nevoit sa-i schimb uleiul, acestea erau prescriptiile tehnice. Acum uleiurile sunt mai performante, rezista la alte turatii, dar apare si nevoia schimbarii la 1 an sau la un numar de km-tri parcursi. Inainte schimbam antigelul la 2 ani, acum dupa revizia de 2 ani, nu a fost necesara schimbarea acestuia.
Legat de plata, cred ca tot ce este consumabil intra la deficitul bugetar al clientului. Doar in cazul in care apare o defectiune care implica si schimbarea lichidului de frana nu mai este necesar sa platim noi.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

nmihutz
Posts: 5
Joined: 05 Nov 2008, 14:21
Auto:

Re: service / km

Post by nmihutz »

tipitip wrote:Zi un motor, an 2008 am înţeles, da?Şi e posibil să aibă alte reguli de înteţinere!
este motor de 2l benzina. ce mi se pare tampit e ca de exemplu i-am facut acum service-ul de 40 000 km, au schimbat tot ce se putea schimba si acu m-au chemat iar la 45 000km. uleiul l-au schimbat si la 30 000 km si dupa 10 000 km care i-am facut in cateva luni il schimba iar? mie asta mi se pare ciudat.

oricum, merci de raspuns.

User avatar
ceed 2.0 Diesel
Posts: 104
Joined: 09 Jun 2009, 16:28
Auto:

Re: service / km

Post by ceed 2.0 Diesel »

Salut,

Ce scrie in caietul de garantie? La cati km iti cere importatorul din tara in care te afli sa faci reviziile? In mod normal, in caietul de garantie vei regasi si un plan de mentenanata ( operatii normale care ar trebui sa se intample la reviziile periodice).

In mod normal, la un an de zile trebuie sa faci revizia anuala care contine obligatoriu uleiul si filtrul. Lichidul de frana stiu ca se schimba maxim la doi ani, antigelul la interval de max 60000km.

Sa te cheme dupa 5000km la inlocuit ulei nu mi se pare normal. Ce tip de ulei iti pun in motor? Ce indicativ? Cate grade sunt acolo ziua? Dar noaptea? Mergi numai in orash, cat ai consumul mixt? Cu ce viteeza maxima mergi?

Eu as schimba doar ulei si filtru la minim 7000km dar nu mai mult de 11000km pentru un motor de benzina. Filtru de aer cat mai des, dar nu as inlocui lichid de frana anual sau ulei motor la 5000km fara motive serioase.


Sfatul meu, sa iti dea un plan de mentenanta sau sa respecte planul din caietul de garantie.


Ne dai cateva informatii suplimentare?

Bafta!

Post Reply

Return to “Alte serviceuri si magazine de piese”