Bacaul a luat teapa!

Vă rog să postaţi dealerii cu care aţi colaborat. De asemenea, rog dealerii care vor să colaborăm să posteze, pentru a li se crea forum separat.
Boby

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by Boby »

Cauza schimbarii in bine de la Braila este modul diferit de a face afaceri, este managementul performant al echipei de conducere de acolo, cu siguranta. Probabil ca au realizat sau au invatat ca renumele se face greu dar se darama foarte usor.
Cand au sa realizeze treaba asta cei de la Klado Iasi, va fi prea tarziu, toata clientela va fi deja plecata ori la Rodav ori la viitorul MIT, si ei vor fi mai aproape de marginea prapastei denumita delicat insolventa.

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by edddie_m »

Pentru colegul din bacau: du-te de acuma la serviceul Bosh. Mi s-au parut de treaba si ca stiu meserie. Nu se merita sa te chinui pe serpentinele alea.

Nu stiu cum era kia de la bacau da la peugeout is prosti bata. #-o

Boby

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by Boby »

MIT trebuia sa se deschida la sfarsitul lui 2009 dar s-a amanat. Locatia este pe Str. Bucium imediat ce treci pasarela pe stanga. Cam inghesuit acolo, putine locuri de parcare dar showroom-ul functioneaza.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by alex79 »

Eu am luat masina de la Klado desi sunt din Bacau, reparatiile ( cele care au fost ) le-am facut la Alti motors iar reviziile la Rodav. Desi ca service Rodav nu e cine stie ce, in schimb au o atitudine mai deschisa. Sincer sa fiu si eu ma gandesc serios sa renunt la garantie. Nu e mare economie de bani la o revizie ( pana in 200lei ).
Faptul ca masina este in garantie este un potential atu la revanzare ( daca este cazul ).
Partea cu service-ul este precara la foarte multe categorii de produse, nu numai la auto. Probabil ca si mecanicii isi dau interesul in functie de cat de bine sunt renumerati.
Titlul topicului e putin fortat. Sunt multe orase din tara care nu au service Kia. Daca am avea un clasament al numarului de masini vandute pe orase iar in dreptul Bacaului sa fie 1000 iar la celalalte cate o suta, atunci putem spune ca e o mare teapa.

Trec putin in ipostaza de avocat al diavolului spunand ca inteleg oarecum pozitia Kia. Le vine greu sa isi asocieze imaginea cu vreun potential service din Bacau. In august la stiri cand a fost situatia aceea se spune despre "un service Kia" si nu de Alti Motors.

Probabil trebuie sa se gandeasca foarte bine pe cine aleg. Probabil ca nici nu sunt foarte multi doritori in aceasta perioada. Ca e criza financiara! Ca si dealerii trebuie sa investeasca multi bani.
Important sa nu avem alte probleme cu masinile, ca la revizii ne descurcam cumva.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by edddie_m »

Boby wrote:MIT trebuia sa se deschida la sfarsitul lui 2009 dar s-a amanat. Locatia este pe Str. Bucium imediat ce treci pasarela pe stanga. Cam inghesuit acolo, putine locuri de parcare dar showroom-ul functioneaza.
Pai acolo e Klado nu Mit. :shock:

Boby

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by Boby »

Faci confuzie. Klado e pe Calea Chisinaului langa Coca Cola si gard in gard cu Open Service dealer Skoda.

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by arka »

Si eu ma numar printre bacaoanii care consider ca am luat teapa, desi mi-a placut masina de cand am vazut-o, si am fost printre primii bacaoani care am comandat-o, unul dintre criterii a fost si existenta service-ului. Recunosc, sunt o fire mai comoda si nu-mi vine sa fac 160 km pt o revizie, sau de cate ori trebuie sa fac ceva la masina sa ma deplasez nu stiu cati km. De exemplu acum merg cu bara fata sparta de mai bine de 5 luni, bine ca nu cade. Nu conteaza daca s-au vandut 1000 sau o masina in Bacau, ideea este ca atunci cand vanzatorul mi-a vandut masina , mi-a vandut si servicii de care acum nu mai beneficiez, deci am luat o mare teapa.
Cat priveste importatorul, stai linistit ca nu-si bate prea tare capul pe cine sa alega. Inainte sa aiba Alti Motors Service , cand aveau sediul pe strada 9 mai vis a vis de Liceul sportiv, pe atunci nu era lansat ceed-ul, service-ul era asigurat de altcineva. Datorita tepelor pe care Alti Motors le dadea firmei respecitve, ( la vanzarea unei masini dadeau bonus o revizie gratuita pe care nu o mai deconta catre service-ul respectiv, intarzieri plati la lucrarile in garantie, etc) administratorul firmei respective renuntat la contractul respectiv si atunci de buna voie sau nu, au reusit sa-si faca propriul service, care se pare ca nu era in totalitate a lui Alti Motors. Dupa inchiderea lui Alti Motors primul service contactat de reprezentantii Kia a fost firma despre care povesteam, dar din pacate , nu s-a ajuns la nici o intelegrere deoarece pretentiilor celor de la Kia au fost exagerate, si asta nu va ganditi ca in binele proprietarului de KIA. Asa ca eu nu-i plang. Cunosc aceste probleme deoarece sunt prieten cu administratorul firmei respective, dar nu pot sa-i dau numele deoarece nu doreste sa apara pe forum.
Eu am ajuns la 46 000 de km cu masina, am facut 3 revizii pana acum, si am decis ca urmatoarele revizii sa nu le mai fac in reprezentante KIA. Sa nu se inteleaga ca ca militez ca si altii sa urmeze exemplu meu.
Nu am prea multe ce sa reprosez masinii ( pana acum nu am schimbat decat bieletele anti ruliu fata ) dar nu pot spune acelasi lucru se despre importator, reprezentanta, etc. Am asteptat mai mult de 4 luni masina ( cine era pe forum in 2007 stie despre ce vorbesc), nu am gasit rezolvare la troncanitul din coloana de directie dupa ce am luat masina, acum nu ma mai intereseaza acest aspect, merge si asa, cand am fost lovit am asteptat mai mult de doua luni pentru bara spate si hayon, mai mult mi-au spus ca la demontarea lunetei de pe hayonul lovit si montarea pe hayonul nou ei nu-si asuma nici o responsabilitate daca se sparge , si este responsabilitatea mea, culoarea nu a mai iesit la fel, iar raspunsul a fost " nu pot sa o faca ca noua" desi masina a fost ridicata in august 2007 si lovita in decembrie 2007 deci nu putem vorbi ca era o masina cu vopseaua matuita etc. Nu mai spun ca lacul de pe bara a inceput sa se exfolieze.
Ma opresc aici, si-mi cer scuze pentru postarea lunga dar cred ca pot sa mai scriu o pagina cu nemultumiri la adresa lor,nu pot sa mai spun decat ca probabil i-au ajuns blestemele, si si-a luat si importatorul o teapa prin fuga respectivului ca incasarile. Dar cine se aseamana se aduna!
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

Boby

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by Boby »

Cum adica arka nu pot s-o faca ca noua? Pai eu am scos astazi masina de la vopsit exact hayonul de care spui la una din cele mai tari vopsitorii din Iasi si au scos culoarea perfect pewter beige exact ca originala. Nu mai exista meseriasi oare in service-urile Kia? Pentru aceeasi operatiune la Rodav imi cereau 800 lei, pe mine m-a costat 500.
Totusi e regretabil ca nu exista service Kia in Bacau si Suceava.

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by arka »

Din pacate nu prea au reusit, probabil erau la inceput si nu aveau experienta, in plus pe langa faptul ca este alta nuanta, si tot incercau sa ma abureasca ca e in functie de cum bate soarele, dupa cateva zile au aparut si mici adancituri in lac.
Cat despre preturi erau exagerati, pentru schimbare bara spate si hayon, plus vopsit, pretul a fost de 5400 lei in februarie 2008, raportat la faptul ca in perioada respectiva am platit pe masina 40100 lei ( atunci euro era 3 si ceva)
In 2008 in vara cineva mi-a infundat o portiera spate foarte putin, reparatia a costat 900 lei. E drept ca de data asta au nimerit culoarea.
Ca sa nu mai amintim aici ce preturi practicau la revizii.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by edddie_m »

Boby wrote:Cum adica arka nu pot s-o faca ca noua? Pai eu am scos astazi masina de la vopsit exact hayonul de care spui la una din cele mai tari vopsitorii din Iasi si au scos culoarea perfect pewter beige exact ca originala. Nu mai exista meseriasi oare in service-urile Kia? Pentru aceeasi operatiune la Rodav imi cereau 800 lei, pe mine m-a costat 500.
Totusi e regretabil ca nu exista service Kia in Bacau si Suceava.
Eu stiam ca la Rodav e 450 de lei vopsitul unui element. La livada e 350 de lei.

De ce tot insistati sa duceti masinile la reparat la serviceu-ri kia? La partea de tinichigerie toate masinile is la fel, plus ca va complicati aiurea cu asigurarile.

Eu am vopsit masina de 2 ori si a iesit perfect.Nici nu are voie sa iasa diferit. Poti sa ai ce nunata vrei de cati ani vrei: ia o bucatica, o baga pe calculator si face calculatorul vopseauna automat. Plus ca luni duceam masina, sambata era gata, fara complicatii fara nimica. Urmeaza a treia oara. :D

Boby inseamna ca eu am fost la MIT si nu stiam. :lol:

Boby

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by Boby »

Aşa mi-au cerut în vara anului 2009 când am fost la revizie la Rodav: 800 lei/element, fază la care nu am marşat. Başca că citisem pe forum că dăduseră chix cu culoarea la alţi colegi. Cred că au cerut atât ca să mă încerce dacă sunt informat în materie de preţuri.

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by patton »

eu am schimbat bara fata + vopsit + reparat prag infundat + vopsit la volvo. pe parte de tinichigerie, vopsitorie se gasesc serviceuri cu mult peste cele kia.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Dainezi
"drive to survive"
Posts: 68
Joined: 07 Mar 2009, 12:37
Auto:
Location: Bacau
Contact:

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by Dainezi »

intr-adevar volvo este un service bun... eu am schimbat la alti motors spoiler fata. A iesit perfect. Nu mai retin exact suma, in jur de vreo 25 mil. pe casco bineinteles dar culoarea au reusit-o. Multi au zis ca e o culoare naspa si o reproduc greu cei de la vopsitorie. Dar alti a reusit perfect. E singura problema cu care m-am confruntat cu ei. Sa dea Domnu' sa fie singura. Sa auzim numai de bine
Image

kia pro cee'd 1,6 dsl 115 Dakar yellow BC-86-SRN

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by alimos »

In ziua in care am deschis acest topic,o parte din postul respectiv (90 % din el) l-am trimis si pe kia.ro
Ieri am fost sunat de d-l George Damian de la KIA Romauto si m-a instiintat ca in luna ianuarie se deschide un service nou in Piatra Neamt si in luna MAI un service la BACAU.Eram atat de nervos cand m-a intrebat de ce sunt atat de suparat,incat nu am mai avut energia sa intreb cu ce service existent s-au inteles,sau daca este vorba despre unul nou!
Sper sa se tina de cuvant!

In alta ordine de idei eu tocmai am ajuns acasa venind de unde oare?!?... ati ghicit...de la Vaslui. Problema mea cu directia s-a rezolvat,vedeti pe segmentul dedicat , "Garantii,Revizii", la "probleme rezolvate pe garantie"
Sanatate sa fie!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

lus
din umbra...
Posts: 351
Joined: 11 Sep 2007, 12:29
Auto: cee'd
Location: Piatra Neamt

Re: Bacaul a luat teapa!

Post by lus »

m-ai facut foarte curios... in care Piatra Neamt... si in care luna Ianuarie...

Post Reply

Return to “Alţi dealeri şi serviceuri din reţeaua KIA”