Se duce vopseaua..

Vă rog să postaţi dealerii cu care aţi colaborat. De asemenea, rog dealerii care vor să colaborăm să posteze, pentru a li se crea forum separat.
Post Reply
User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Se duce vopseaua..

Post by TeoB »

Am avut probleme dupa o furtuna in Radauti.. mici gauri de la gheata, portiera indoita de la o scandura ce a dus`o vantul fix in portiera.. ce a fost a fost.. am dus-o apoi pe Casco la revopsit si apoi am spalat`o parca de 2 ori.. si la a 3a spalare deja a inceput sa se duca vopseaua iar la urmatoarea spalare (cea de azi) a fost dezastru.. a vrut cel de acolo sa dea chiar cu presiune mai mica sa nu strice dar degeaba.. in niste locuri a lasat-o mai murdara putin ca daca da un jet raman fara vopsea si acolo..

Oare e de la cei care au vopsit? Au facut o treaba de mantuiala? Daca da, se poate face ceva sa-mi revopseasca masina? :(

Mereu am spalat-o acolo.. de peste 1 an si niciodata nu s-a intamplat asa.. ma gandeam sa nu fie si de la o solutie de acolo dar nu cred.. Astept pareri

Poze:
http://img143.imageshack.us/img143/179/dsc06006.jpg
http://img143.imageshack.us/img143/7185/dsc06005.jpg
http://img136.imageshack.us/img136/7567/dsc06004t.jpg
http://img143.imageshack.us/img143/2936/dsc06003.jpg
http://img24.imageshack.us/img24/1885/dsc06013m.jpg
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: se duce vopseaua..

Post by spdblue »

Imi pare rau pentru ceea ce vad. Cred ca ar fi bine sa mergi la service-ul care ti-a reparat masina. O discutie "amiabila" este de dorit. Din pacate, garantia unei astfel de operatiuni nu este foarte mare (nu am date despre acest lucru, asa ca nu pot sa fac afirmatii). In conditii normale asa ceva nu ar fi trebuit sa se intample chiar si dupa revopsire.
Unei astfel de operatiuni a fost supusa si masina mea (tot dupa grindina). In ziua in care mi-am scos masina din service au spalat-o de vreo 4-5 ori, dar jetul folosit de ei nu are puterea de la spalatoriile profesionale. Ce pot sa spun? Nici nu vreau sa ma gandesc ca vine iarna, cred ca va fi testul cel mai dur pentru vopsea. Bafta si sper sa revii cu vesti mai bune. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: se duce vopseaua..

Post by Nesta3 »

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
arata k pielea dupa bronzat ...se decojeste............zici k au dat cu trafaletu....din toate problemele din topicul "probleme", asta a intrecut orice limita .... :shock: :shock: :shock: :shock:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Re: se duce vopseaua..

Post by doringvd »

Parca nu ar fi aplicat stratul de lac, sau nu de ajuns, si o tabla ruginita daca o vopsesti si dai un lac pe ea trebuie sa tina mai mult.
Du-te la cel care ti-a facut lucrarea, nu e de bine.
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: se duce vopseaua..

Post by Minu »

Probabil nu au decapat bine tabla,asa se intampla atunci cand vopsesti bara si nu se aplica plastic primer :(
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

licalator
Posts: 2
Joined: 03 Oct 2009, 16:36
Auto:

Re: se duce vopseaua..

Post by licalator »

salut, am o ceed de 2 ani. Nu pot sa zic ca am intretinut-o f bine, nu sunt genul care pune suflet intr-o masina. Dar acum, dupa ce m-am dat pe mai toate drumurile din Ro am cam aceeasi problema, vopseaua sarita si lacul protector care se decojeste. Te-as ruga sa-mi spui daca ai vre-un casco mai special ca din cate stiu al meu nu acopera asta. si parca tin minte ca astia au o limita minima pe care o accepta. Te salut si sper sa rezolvi problema.

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: se duce vopseaua..

Post by dulaul »

TeoB wrote:Am avut probleme dupa o furtuna in Radauti.. mici gauri de la gheata, portiera indoita de la o scandura ce a dus`o vantul fix in portiera.. ce a fost a fost.. am dus-o apoi pe Casco la revopsit [...]

Oare e de la cei care au vopsit? Au facut o treaba de mantuiala? Daca da, se poate face ceva sa-mi revopseasca masina? :(
Sincer sa fiu, pozele pe care le-ai pus sunt din categoria HORROR, imi pare rau pentru ce ti sa intamplat. Cat priveste "rezolvarea problemei" va trebui sa vorbesti la service-ul unde au facut revopsirea, cu asiguratorul si cu OPC in final, dupa care sa o revopsesti poate la un alt service la care sa soliciti un certificat de garantie ...
Din acest lucru vreau sa se inteleaga bine ca este o problema aparuta ca urmare a unei lucrari executata intr-un service si facuta de mantuiala si ca nu este o problema din fabrica care se va generaliza ... cel putin, in acest moment, nu cred acest lucru.
Totusi @licalator spune ca a aparut si la el ceva de genul asta. In primul rand sunt necesare niste poze si in al doilea rand ar fi necesar sa stim daca acest lucru sa intamplat dupa o revopsire sau pur si simplu sa intamplat...
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: se duce vopseaua..

Post by Danicko »

Am aceiasi problema . Dupa o vopsire integrala acum cateva luni, am observat de curand ca prin unele locuri se exfoliaza vopseaua (la buson alimentare, muchii, aripa spate jos). Nu e la fel de tare ca la tine.
Unde ai vopsit? tot la mit?
Si am tot machine silver.
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Re: se duce vopseaua..

Post by TeoB »

Deoarece sunt din Suceava si nu prea pot sa merg la Iasi (unde e cel mai apropiat service) chiar in fiecare zi.. am revopsit-o in Suceava la Citroen (service autorizat pt toate tipurile de masina.. (sau nu)).

Cum a spus si dulaul, n-am zis ca este o problema generala.. pt ca am masina de la sfarsitul lui 2007 si vreau sa zic ca imi place sa o intretin si sa fie curata mai tot timpul.. si vopseaua care o avea initial, la spalatorie nu a facut niciodata probleme.. + ca mai sareau pietricele de la masinile din fata cand era asfalt proaspat.. si era un singur punct negru.. dar dupa revopsire daca mai sare o piatra pe capota se duce cat 2-3 degete acolo..

licalator: masina e in leasing si implicit am casco ( de la omniasig )
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Se duce vopseaua..

Post by tipitip »

Din ce văd eu nu are rost să te agiţi, te duci înapoi la ei să repare treaba! Nu e loc de discuţii...

...mă rog, trăim în România...
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Re: Se duce vopseaua..

Post by TeoB »

Am rezolvat, cica a fost o pana de curent si nu mi`au tinut masina destul in cuptor.
Am dus-o la acelasi service si au revopsit-o.
O sa vad acuma daca si dureaza ce au facut. Multumesc pentru informatiile voastre :)
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

Post Reply

Return to “Alţi dealeri şi serviceuri din reţeaua KIA”