Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Vă rog să postaţi dealerii cu care aţi colaborat. De asemenea, rog dealerii care vor să colaborăm să posteze, pentru a li se crea forum separat.
dyacos_13
Posts: 35
Joined: 22 Aug 2007, 20:00
Auto:
Location: timisoara

Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by dyacos_13 »

My story :

Acum 2 zile am lovit bara din fata intr-o bordua mai inalta :cry: si am descis sa nu o repar pe Casco ci sa meg la service sa vb cu baietii de acolo si sa o faca "la liber".
Luni dimineata am fost la ei ; le-am aratat zgarietura (undeva in stanga jos) nu foart mare si in urma impactului a iesit si farul din stanga din locasul lui si capota era putin deplasata.Baietii au fost super OK si mi-au spus ca in 2 zile e gata si ca pretul este de 400ron.'
Astazi cand am fost sa ridic masina :evil: farul era tot asa ; capota tot asa si bara vopsita de parca ar fi vopsit-o barbatul meu cu pensula.
Nu am platit decat 50 ron (cica avansul) si am luat masina de acolo si jur ca mai bine o sa-i dau foc decat sa mai merg cu ea la NESERIOSII aia.

Asta se intampla dupa ce acum 2 luni am avut-o la ei in service la vopsit pe Casco pt niste zgarieturi si am luat-o de la ei gazata pe geamuri si pe tabla(fiindca langa ea se vopsea alta masina si tipul nu i-a trecut prin cap sa o acopere) si plina de pete si urme de lac (fiindca a curs lacul).

Acum nu stiu unde sa o dus sa mi-o repare - eu sunt din Timisoara dar nu stiu nici un service OK .
Pls help daca stie careva. :cry: :cry: :cry:

Va multumesc[/b]
1.4 Lx Best kompass blue comanda 26.06.2007--->seria 04.09.2007--->masina--->01.10.2007

Lrk
Posts: 47
Joined: 30 Jun 2008, 20:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Lrk »

Si eu sunt din Timisoara. Abia mi-am primit SW-ul. Nu am probleme cu el dar mai cunosc un coleg care o are de mai mult timp si posibil sa stie el mai multe. Daca aflu ceva postez aici.

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Re: Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by igor_tsr »

dyacos_13 wrote: Acum nu stiu unde sa o dus sa mi-o repare - eu sunt din Timisoara dar nu stiu nici un service OK .
Pls help daca stie careva. :cry: :cry: :cry:

Va multumesc
Eu merg la Arad, am facut usa dreapta spate pe CASCO. Parca ok... Intentionez si revizia totacolo sa merg, nu prea am incredere in Tiwa Term sau cum ii zice acum Asian Motors parca...
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

vladp
Posts: 46
Joined: 11 Mar 2008, 19:40
Auto:

Re: Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by vladp »

Tiwa Therm se numeste acum Asia Motors. Sau exista amandoua, nu stiu?
Eu am avut problema la livrarea masinii, au intarziat livrarea cu trei saptamani. Motivul era ca eu am platit integral in avans, ei au dat avansul la importator dupa care cand a venit masina in tara ei nu mai aveau bani sa plateasca importatorul si a stat masina in depozit. Eu m-am suparat pe ei ca mi-au garantat ca masina vine in 3 saptamani si am si vandut cealalata masina a mea. Dupa ce au intarziat au fost foarte neseriosi ne dorind sa-si respecte termenii din contract. Evident ca cu ajutorul OPC-ului i-am pus sa respecte contractul si sa-mi plateasca penalizarile de intarziere de peste 2000 lei.

La 10000 Km am ajuns la revizie. Totul bine si frumos dar dupa revizie imi dau seama ca uleiul pus de ei nu corespunde deloc cu specificatiile minime cerute in cartea masini. Acestea sunt API CF si ACEA B4. Ei mi-au pus Texaco Havoline Energy 5W-30 care respecta pentru diesel doar ACEA B1. Cand le-am spus ca nu corespunde uleiul mi-au spus ca manualele masinilor sunt vechi, sa nu ma iau eu dupa ele, ca cei aia API si ACEA, ca ei pun ce trebuie adica SAE 5W-30, de parca doar vascozitatea ar conta si daca vin eu cu alt ulei s-ar putea sa pierd garantia.
Evident am ajuns la service-ul din Arad care este un service modern nu la mana a doua ca cel de la Asia Motors. Acolo evident puneau uleiul care trebuie si am putut sa si aduc uleiul meu daca corespundea tehnic sau era superior.
Eu stau in partea de nord a Timisoarei si imi ia 15 minute in plus sa ajung la service-ul din Arad. Va dati seama ca nu o sa mai calc pe la Asia Motors.
Sorento EX CRDI 170CP

vladp
Posts: 46
Joined: 11 Mar 2008, 19:40
Auto:

Re: Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by vladp »

Am uitat sa spun ca la livrare am primit masina plina de urme de adeziv de la folia de protectie. Nici nu si-au pus problema sa le curete.
Sorento EX CRDI 170CP

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Re: Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by pogo »

Pe unde e service-ul Kia din Arad? Probabil ca la viitoarea revizie o sa merg si eu acolo.
cee'd EX+ 1.6 DSL

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Re: Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by igor_tsr »

pogo wrote:Pe unde e service-ul Kia din Arad? Probabil ca la viitoarea revizie o sa merg si eu acolo.
http://www.kia-arad.ro... suna si o sa-ti explice cum sa ajungi. mi s-a recomandat sa nu merg pe centura Aradului ci direct prin centru. Dar, ma repet, suna la ei si-ti explica.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Re: Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by pogo »

Mersi.
cee'd EX+ 1.6 DSL

taotm
Posts: 20
Joined: 02 Dec 2007, 14:13
Auto:
Location: timisoara

Re: Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by taotm »

Va Salut pe toti!

Am vazut ce probleme ati avut cu Tiwa Term/Asia Motors din Tm si vreau sa va spun ca imi pare rau.

Nu vreu sa polemizez cu nimeni, dar ar fi faire play sa spun ca si eu mi-am facut revizia d 10k la ei si s-au miscat f bine, iar de curand am avut si io o sgarietura in fata si una pe portiere facuta de un om "de bine" cu cheiea, in fine, si vreau sa va spun ca am lasat masina la ei in servis, mi-au promis ca daca vin piesele la timp. o sa imi pot lua masina in 2-3 zile.

Au vopsit-o de nu mai stii unde era dunga aluia cu cheia si m-au sunat de 2-3 ore mai repede decat promisesera.

Sa salut si drum bun!
Cee'd 1.4 BEST Neagra, TM_ _ TAO

fuerteventura
Posts: 35
Joined: 25 Feb 2009, 21:01
Auto:
Location: oravita c-s

Re: Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by fuerteventura »

stie cineva adresa din arad de la servisul kia,sau pe unde anume este.posting.php?mode=reply&f=42&t=2451&sid= ... 2694974b5a#

luciantm
Posts: 2
Joined: 31 Mar 2009, 06:06
Auto:

Re: Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by luciantm »

Am fost la inceputul lui august la revizia de 20.000 km.M-a surprins faptul ca tot ce scrieti voi aici nu se adevereste,prin simplu fapt ca eu am constatat altceva [-X
Atitudinea si comportamentul celor de la receptie este mai mult decat ok(m-au servit cu o cafea,in acest timp am vizionat pe o plasma un program ce ma interesa..)
Pretul este ok(am sunat de curiozitate la Arad si aveau un pret cu 15 Ron mai mare..la aceasta revizie)
Am un coleg care a avut probleme cu masina lui(tot cee'd) si a primit masina de schimb pana la definitivarea reparatiei.L-am sfatuit sa se inregistreze si sa scrie despre acest lucru..
Celor care fac reclama service-ului din Arad numai bine...dar va costa benzina dus intors 60 lei +tarife mai mari..e nerecomandabil!

Nightwish
Posts: 37
Joined: 16 Jul 2008, 11:24
Auto:
Location: Cluj

Re: Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by Nightwish »

Cu tot respectul pentru un coleg forumist, insa nu recomand nimanui sa ia neaparat ca buna recomandarea unui user cu un singur post pe forum, post in care doar elogiaza o anumita firma....
Kia Sorento 2.5 CRDI EX - 140 CP

gapo23
Posts: 1
Joined: 17 Aug 2009, 13:39
Auto:

Re: Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by gapo23 »

A posta cat mai mult nu inseamna sa spui neaparat adevarul,daca tu esti campion la asa ceva,e problema ta.
Poate ca ''vorbaret sef" o sa primesti o medalie,sau un premiu,mai stii?Pentru noi astia care ne place mai mult sa citim acest forum si sa nu iesim prea mult in fata,dorim sa fim respectati ,topicul era tiwa therm si nu persoana luciantm.
Si pentru ca te incorzi si iti arati muschii,subscriu la ce a zis luciantm:
Veniti la acest service pt ca e ok din toate punctele de vedere. =D>

Nightwish
Posts: 37
Joined: 16 Jul 2008, 11:24
Auto:
Location: Cluj

Re: Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by Nightwish »

Ti-ai mai facut un cont? :shock:
Ma, sunteti penibili cu reclamele voastre :cry: ... De ce ar avea un service bun nevoie de alta reclama decat cea facuta de clientii multumiti, zau ca nu inteleg....
Interesanta ultima ta fraza " veniti la acest service pentru ca e ok din toate punctele de vedere " - banuiesc ca treci zilnic pe acolo daca poti garanta pentru toate aspectele :D ... Un angajat, banuiesc? =D>
Kia Sorento 2.5 CRDI EX - 140 CP

luciantm
Posts: 2
Joined: 31 Mar 2009, 06:06
Auto:

Re: Neseriozitate service Tiwa Therm Timisoara

Post by luciantm »

"Vesnicia s-a nascut la sat" bai...-zicea unul pe care nu cred ca ai ajuns sa-l citesti,(bineinteles ca vei cauta repede cu Goagal) ..Asa ca vei ramane vesnic nelinistit de faptul ca mai sunt si oameni care apreciaza calitatea serviciilor unui service,iar tu care in viata ta ai fost un iscoditor si pus pe galceava tot timpul te vei gandi foarte mult cand un injector Delphi de pe masina ta va da rateuri:"Hai sa merg la Timisoara sa vad care e chestiunea cu masina mea",
Vei fi surprins sa vezi cat de simplu si economic a fost totul... :wink:

Post Reply

Return to “Alţi dealeri şi serviceuri din reţeaua KIA”