Atentie la reparatiile de tinichigerie la Mit Motors!!

Bucureşti
Post Reply
Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Danicko »

Nu exista nici o atentie in plus daca dai spaga. E tot aia. Eu nu am dat niciodata.
Acum:
Cu MIT baneasa se lucreaza bine dupa parerea mea dar doar partea KIA, adica atelierul de mecanica. In schimb la partea de tinichigerie care e la Mitsubishi si il are pe Timotei e dezastru. Eu nu mai calc pe la ei.
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

Pai si unde sa te duci, la nevoie? Mai este alta tinichigerie acceptata de Kia?

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Post by alaexus »

Fratilor, m-ati speriat rau! Am programare pe 25 martie la MIT Baneasa pentru vopsit aripa spate+bara+polish portiera spate (gasite harsaite in parcare). Intrebare: ma mai duc? Pot sa ma duc la alt service? Pierd garantie daca vopsesc in alta parte? M-am dus la MIT ca era singurul (agreat KIA) cu decontare directa la Asiban (IMG nu aparea pe lista lor).
Va rog sfatuiti-ma.
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Danicko »

Pai sa stii ca eu am tot Machine silver si dupa ce mi-a vopsit bara fata a iesit foarte bine. Problemele la mine au fost de natura organizatorica si timpul de asteptare si programare a fost f mare.
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

si la mine a iesit bine vopsitoria pe aripa spate, numai ca acum vopseaua are niste pori, prin care dupa fiecare spalare iese rugina... acum, dupa care ai citit ai pe forum, tu te hotarashti daca le mai dai a doua sansa... eu te sfatuiesc sa nu, au dovedit de atatea ori ca nu merita!!
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

dre-andrei; ai dreptate.

Intrebare: trebuie sa ne ducem numai la service Kia pentru tinichigerie/vopsitorie pe CASCO?
Ne obliga CASCO sa mergem la astia de la Kia? Asta pentru zgarieturi/indoituri care nu necesita schimbarea unor elemente de caroserie.

Eu stiu un atelier care repara absolut toate marcile auto (mercedes, dacia, porsche, audi, etc) iar masinile ies de acolo ca noi!!

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

Eu sunt de parere ca trebuie sa mergem tot acolo si sa ii reclamam de cate ori nu fac treaba buna! Numai asa putem schimba ceva...

voodoo
Posts: 27
Joined: 28 Nov 2007, 18:06
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bucharest

Post by voodoo »

Din ce am cetit in thread-ul asta , ar trebui sa ma feresc de service-ul din Baneasa, problema mea este ca eu trebuie sa-mi fac CASCO si as vrea sa-mi fac la cineva care are decontare directa cu ei, ideea este ca sunt 2 firme care fac chestia Allianz si Asito Kapital, acum intrebarea mea este la service-ul acela de la IMG unde am inteles ca sunt oameni seriosi stie cineva cu cine au decontare directa si daca fac si tinichigerie, ca sa-mi fac CASCO la ei, ca sincer mi s-a cam luat si mie de oamenii din baneasa.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

@voodoo - nu este mai simplu sa le dai un telefon ?

IMG - service
021.629.15.94/95
0720.220.415/411
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

c.ciprian wrote:Eu sunt de parere ca trebuie sa mergem tot acolo si sa ii reclamam de cate ori nu fac treaba buna! Numai asa putem schimba ceva...
ciprian, am o intrebare retorica:
Interesul tau este sa-ti repare masina bine din prima, sau sa fii cobai, sa-i verifici daca fac bine sau nu, si apoi sa ii reclami? Asa cum am fost eu si multi altii?
Si daca ii reclami, ce? eu am trimis mail la Kia Slovacia & Koreea, acum 3 saptamana parca, si vad ca inca nu s-a inchis Mit Motors, ashtia inca mai vand Kia si asa mai departe. Intrebare: Stiti ca inainte Mit motors vinde si repara Fiat Autovehicule Comerciale? Oare de ce si-au pierdut licenta? (tot retorica).
Cand mergeti in service Kia Baneasa, vedeti pe usa de la intrare ce marci sunt autorizati de rar sa repare: Mitsubishi, Kia, Fiat, Lancia, Alfa Romeo. Deci autorizatia de la RAR inca o mai au, aia de la producator unde o fi?
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

voodoo
Posts: 27
Joined: 28 Nov 2007, 18:06
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bucharest

Post by voodoo »

asa o sa fac, maine dimineata la prima ora, ma gandeam ca poate e cineva pe-aici care stie mai bine sau care ar fi procedat ca mine sa se orienteze la un service bun si apoi sa-si faca polita la cineva care are decontare directa cu ei.

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

Azi mi-am luat masina.
Ma declar multumit de calitatea lucrarii si de starea in care mi-a fost predata masina, am o singura nemultumire, au reglat aiurea cursa stergatorului mare si nu mi-am dat seama sa verific pe loc.
M-au nemultumit doua chestii: mi-au tinut masina in servis 2 saptam?ni, pentru o reparatie de 17 ore; si a doua e debandada si lipsa de comunicare cu mine si cu asiguratorul.

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Post by alaexus »

Am ajuns si eu la vopsitorie cu masina cu urmatoarele operatiuni de facut: vopsit aripa dr. spate, bara spate si polish usa dr. spate.
Programare pe 25 martie (adica peste o luna de cand am solicitat). Ma duc prompt pe 25 martie, predau masina si imi zice domnisoara care ii tinea locul lui Timotei (aflat in concediu) ca in 3 zile ar trebui sa fie gata dar probabil ca n-o sa fie ca inotdeauna apar probleme (sic!). Ma pregatesc a 4-a zi sa aflu daca nu cumva printr-o minune e gata masina. Am sunat pe mobil la Timotei - pauza, am sunat pe fix la centrala si am fost plimbat intre domnisoare vreo 15minute fara a reusi sa vorbesc cu cineva de la service. M-am dus personal la MIT. Vorbit cu Timotei, nu a intrat masina la vopsit - poate marti... :x (a fost politicos omul, n-am ce reprosa aici). Dar ma chinui de dimineata sa-l sun si nu raspunde! Acuma asta este o intrebare pentru cei care au avut de-a face cu dansul: raspunde vreodata la telefon? Ca eu mai incerc azi sa-l sun de cate ori oi putea si daca tot nu raspunde ma apuc sa scriu reclamatiile la MIT, la OPC si unde mi-o mai veni idee...
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

eu am avut destul de mult de-a face cu el si pot sa-ti zic: niciodata nu m-a refuzat, intotdeauna a zis ca mine. si politicos chiar. dar intotdeauna au facut tot ce-au shtiut ei.
ca sa-ti faci o idee, eu si acum am masina in service pentru reparatiile de la accidentul din 26 noiembrie... da, atrecut ceva timp, si descopar o gramada de greseli facute de ei. de exemplu, dupa ce am vazut k era rugina pe vopseaua cea noua, ca imi patasera masina de picatele de vopsea alba, acum observ ca atunci cand au taiat aripa, au sarit picatele de fier incins pe luneta spate, aceasta fiind acum afectata. si nu mi-o schimba, pentru ca nu o au pe stoc. si nici macar scuze nu-si cer pentru greselile pe care le fac. de seful de service nu mai zic, cu care am ajuns sa ma cert pentru ca ii ceream sa-si repare greselile. odata imi zice ca le face, alta data imi zice ca reparatiile alea costa.
M-AM SATURAT DE MIT MOTORS!!!
si am un sfat prietenesc pentru toti: OCOLITI-I !!!
isi bat joc de masinile noastre si de proprietarii masinilor noastre.
ii doare in fund ca eshti nu nemultumit, ii doare in fund ca ei isi fac treaba prost, ii doare in fund de orice.
dupa ce am constatat rugina de pe vopseaua cea noua, am dus masina in service, am lasat-o inca o saptamana dupa care mi-au zis : gata, s-a rezolvat. buuuuuunnnnnnnn...... o iau, plec, o duc la spalatorie, dupa 2 zile aceeasi rugina... si cand ma duc si ii zic sefului de service, zice "Operatiunea nu s-a facut in totalitate, dar o sa se remedieze".
Si atunci eu il intreb in gand :"Pai cand mortii matii o sa se remedieze in totalitate ca sa va faceti si voi treaba calumea si sa nu mai trebuiasca sa vin la voi?"

PS: scuze de limbaj dar chiar nu mai suport.
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

@aalexus:
in ziua cind am fost sa-mi iau masina, l-am auzit pe Timotei ca se plingea unei colege ca nu se mai aude deloc telefonu asta, lua-l-ar dracu. Asta dupa ce si eu il sunasem cu putin timp inainte si nu raspundea. Deci creca nu si l-a schimbat, e acelasi telefon pe care nu-l aude cind suna si creca ii si convine.

dre andrei este incredibil ce ti se intimpla. ajung sa ma consider norocos ca am scapat asa usor!

Pe de alta parte, am auzit ca ar mai fi un service Kia undeva pe la Autobuzul, intre Piata Ferentari si Bellu. Nu am apucat sa verific, stie cineva ceva?

Post Reply

Return to “Mit Motors International”