[Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Bucureşti
Post Reply
ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by ady85btz »

Si eu am fost pe 12 si mi-au zis ca-mi vor schimba amortizoarele,bucsa volan si eventual bieletele .Urmeaza ca sa ma sune zilele astea
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by akm »

Vreau sa anunt colegii ca in ciuda tuturor obstacolelor, se poate rezolva problema troncanelilor spate.
In urma demersurilor intreprinse de tipitip si nu numai dupa mai multe teste si doua vizite in service am fost programat si mi-s-au inlocuit amortizoarele spate si o bileleta stanga spate.Zgomotele au disparut suspensia spate pare a fi mai moale la prima vedere in ce 20 km parcursi pana acum prin Bucuresti pe drumuri de toate felurile.Mai ramane sa o testez in afara la viteze ceva mai mari si pe drumuri ceva mai proaste.Ceea ce este deranjant acum este ca partea fata a devenit principala sursa de zgomot.Nu mi-au putut rezolva zgomotul de troncanit din volan dar despre asta pe alt topic.
In concluzie cu un pic de efort se poate.
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by ady85btz »

eu inca astept sa soseasca amortizoarele la mit baneasa :(
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by akm »

Culmea face ca tu mi-ai dat solutia, iar eu am rezolvat inaintea ta la Mit Baneasa!
Ciudat!
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by bloggerX »

Azi am fost la service M.I.T. unde am avut un test-drive cu domnul Alen Ion (aftersales manager) in legatura cu suspensia spate, zgomote fata si zgomote prin bord.

Dupa ce am stat in dreapta cam o ora concluzia este:
- la test nu s-a auzit nimic suspect la suspensia spate, deci nu o sa imi schimbe amortizoare sau altceva pentru ca nu sunt defecte. Precizez: cu 2 zile in urma erau 8 grade dimineata si suspensia se auzea tare. Ieri deja nu mai era asa rigida, iar azi in ziua testului la 15 grade suspensia spate aproape nu se aude!!!).
- zgomote stanga-fata - se va schimba caseta de directie. S-au rezolvat partial prin strangerea coloanei de directie care era slabita.De asemenea senzatia de joc a volanului a disparut, acum directia e ceva mai rigida.
- zgomote in bord - o sa se schimbe grila de aerisire. Sa speram ca asta e rezolvarea. Mai am si alte zgomote la usile din partea dreapta. Acestea le aud doar daca sunt singur la volan si nu s-au manifestat in timpul testului.

Presiunea in roti a fost de 2.6 sau 2.7 pe cele 2 aparate de la MIT si 2.3 la benzinaria de langa. Egale dreapta-stanga.

Multumesc pe aceasta cale interesului acordat de MIT in a ne rezolva problemele intr-o maniera foarte civilizata.
Din pacate, nu imi dau seama cum este rezolvata problema cu suspensia spate zgomotoasa, pentru ca a venit vara si nu poate fi observata! Masina mi se pare in continuare rigida(cum era si la inceput) si lipsa zgomotelor scuza inlocuirea amortizoarelor. O sa fac corect presiunea din roti si sper sa nu se mai simta ca si cum as merge pe roti patrate :D
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by ady85btz »

eu astept amortizoare,bielete si bucse ...si mi-a zis ca ma cheama cand le are pe toate,nu azi ceva maine ceva...oricum nu ma grabesc :lol:
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

theio1
Posts: 77
Joined: 27 Jan 2009, 17:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by theio1 »

Si eu am fost azi la MIT si astept ca la revizie sa mi se schimbe o bieleta fata, sper sa dispara si zgomotele.
cee'd 1.4 cu cateva optionale :)

ionut2007
Posts: 58
Joined: 13 Jul 2007, 22:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by ionut2007 »

Si eu am sunat azi si m-am programat pentru Luni dimineatza la service-ul de pe Sos Giurgiului, pentru rezolvarea zgomotelelor provenite din partea din spate atunci cand plec de pe loc se aude un clink puternic, habar nu am de unde provine. Sper sa se gaseasca o rezolvare.
Kia Cee'd Lx Best 1.4, Pewter Beige

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by eugenflorinmanea »

Salutare!
Am fost joi dimineata la IMG pentru zgomote spate. Domnii foarte de treaba, am facut test drive cu un mecanic in dreapta, a mers si el cu masina si culmea...nu se auzea nimic ...pana l-am dus pe liniile de tramvai.

Ce a avut masina: suruburile de la amortizor erau slabite, plus mi-au umblat la bancheta spate si haion (le-au reglat). Acum in masina mea e liniste si pace...merge ca in prima zi.

Oameni buni...mecanicul mi-a zis ca la 90 % din cei care reclama zgomote spate, e de vina bancheta. Asa ca nu va mai faceti mii de ganduri si faceti-va programare la service. Oamenii de acolo sunt foarte amabili si chiar isi dau interesul sa ne rezolve problemele.
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by Ogy »

Asa este la majoritatea. Cu mici exceptii unde mai trebuie schimbata o bieleta, un amortizor...
Oricum ma bucur ca si-a mai dat cineva seama de treaba asta...
Pe langa bancheta mai adauga si : stingator si ce mai arunca lumea prin portbagaj...

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by akm »

Revin cu feedback odata cu rezolvarea sunetelor spate care s-au dovedit a fi din multiple surse (bancheta, plastic luneta, bieleta stanga spate si cel mai deranjant amortizoare spate toate descoperite in 4 vizite la service) peste puntea mea spate s-a lasat linistea(uite ca se poate si sa nu mai faca zgomot pe spate).
Acum a mai ramas troncanitul stanga fata pe care sper sa il rezolv in a cincea vizita in service.
Acum sa revin la topic
Partea spate dupa inlocuirea amortizoarelor este muuult mai silentioasa , mai putin rigida si paradoxal desi masina are o miscare ceva mai mare de ruliu, sta mai bine pe curbe decat cu vechile amortizoare.Cu vechile amortizoare in curbele abordate mai violent pe o sosea mai denivelata spatele masinii iesea de pe traiectorie spre exterior.
Idee este ca problemele masinii se pot rezolva dar iti trebuie o gramada de timp, ceva cunostinte de mecanica (sa combati mecanicii ciocanari "asa face toate" )si nervi de otel.
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

ionut2007
Posts: 58
Joined: 13 Jul 2007, 22:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by ionut2007 »

Si eu am fost la service si culmea cand am ajuns acolo la proba cu mecanicu' nu a mai facut nimik. Au inceput sa bata ca nebunii cu ciocanul la sistemul de prindere a banchetei spate si au montat o banda dubla adeziva la plasticul de la portbagaj. Am facut o mica plimbare dupa, cu mecanicul, liniste deplina, am plecat frumos cu masina multumit si pe drum pe la Brancoveanu iar a inceput sa se auda ce e drept mai incet decat facea. Deci frectie...... 2 ore pierdute aiurea.
Kia Cee'd Lx Best 1.4, Pewter Beige

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by akm »

iti mai trebuie doua vizite la service eventual una iarna pana se ajunge la concluzia ca sunt amortizoarele...
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

banderas_232003
Posts: 39
Joined: 07 May 2009, 10:28
Auto:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by banderas_232003 »

Salut!
Am si eu o intrebare: pentru modelele noi kia ceed, achizitionate in 2009, deci actual mai apara cest probleme de suspensie, zgomote spate? Au corectat aceste probleme inca de la fabricatie prin montarea amortizoarelor, bieletelor model nou?
Multumesc.

theio1
Posts: 77
Joined: 27 Jan 2009, 17:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by theio1 »

Am fost si eu azi la Mit, mi s-a schimbat o bieleta, s-a uns ambreiajul, au mai facut oamenii ce trebuia si vreau sa spun ca sunt foarte multumit, masina nu ma troncane, nu mai zdrangane, ramane doar vazut daca se mai manifesta ceva pe spate. Spatele este putin mai zgomotos dar nu ma ingrijoreaza nimic, nu cred ca este ceva legat de siguranta. Ramane sa mai facem ceva kilometrii. Una peste alta oamenii foarte amabili, problemele disparute, sper sa nu mai reapara nimic pana la urmatoarea revizie. Si un pic de off-topic, foarte multumit de reducerea de 15% pt revizie :)
Multumiri speciale pentru tiptip si celorlalti care s-au ocupat de intalnirea de pe 12, vad ca lucrurile se prezinta foarte bine.
cee'd 1.4 cu cateva optionale :)

Post Reply

Return to “Mit Motors International”