KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Bucureşti
Marius78
Posts: 29
Joined: 24 Apr 2008, 20:18
Auto:
Location: BUCURESTI

KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by Marius78 »

Am gasit masina lovita in parcare, probabil o masina de gunoi, in urma careia partea dreapta fata (spoiler, far, aripa, roata, vas expansiune, vas lichid spalare, proiector, aripa etc) a fost avariata destul de rau. Atunci era chiar 1 decembrie (cadou de ziua nationala zic eu - in a carei tara am avut ghinionul sa ma nasc). Eu masina o cumparasem de la IMG dar cum service-ul IMG era in mutari nu am putut sa o duc acolo, asa ca am ales MIT. Mare greseala.
Mi-au zis ca piesele vor veni in 3 saptamani din slovacia, asta e zic, hai o luna, macar are unde sa stea. Dupa o luna inca piesele nu venisera, dupa alte 2 saptamani venisera doar o parte, lipsea traggerul pe care veneau toate celelalte montate, explicatia a fost ca cei din slovacia nu ar fi avut piesa pe stoc (sincer cred ca e o mare vrajeala si cred ca au facut comanda superficial si n-au comandat tot).
Acum am intrat spre luna a 3-a si ei inca nu s-au apucat de masina ca nu au sosit toate piesele. in conditiile in care s-ar apuca maine tot ar mai dura cateva saptamani cu reparatia, cu vopsitul (apropo de vopsit am aflat ulterior ca nu prea le au cu vospitul si sunt multi cei carora le-au vopsit in culori diferite de cuoarea masinii. Daca imi poate confirma careva asta?).

Concluzia este ca daca aveti vreodata probleme va recomand sa o duceti in alt service ca asta nu e deloc serios. Sa stai cu masina peste 3 luni asteptand niste piese ....sa ajunga de parca le-ar aduce din australia nu de la vecinii nostrii.
Intre timp masina rugineste in service-ul lor.
Salve!
KIA cee'd 1.4 GSL - SO RED, Scaune incalzite, oglinzi electrice, ESP, proiectoare si altele

holden
Posts: 88
Joined: 02 Sep 2008, 18:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by holden »

Imi pare rau pentru cele intimplate.
Eu am masina de 3 luni si ceva la Mit, inteleg ce spui.
Am trecut de la iritare la resemnare, asta e poporul...
Kia Cee'd 1.4 black

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by shpid3r »

legat de culori... este drept ca oamenii s-au mai plans de culoarea iesita de la MIT, dar in special la Kompass Blue si la Beige. La So Red nu am auzit, asa ca s-ar putea tie sa ti-o scoata din prima :)
Totusi, sa te uiti foarte atent din mai multe unghiuri si daca e ceva ce nu-ti place calca-ti pe inima si cere-le sa refaca.. e drept ca asta inseamna inca vreo cateva zile de asteptare, dar daca nu iti trebuie masina imperios, atunci nu te condamna ca de cate ori o vezi (nereusita) sa-ti vina sa o dai la fiare vechi...
Si nu mai mergeti la MIT :)
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by dox »

@shpid3r
Eu am vopsit bara fata de 2 ori in beige la Constanta ( prima data o fost accidentata, a doua oara s-a umflat vopseaua :? ) Pot sa spun ca nici eu, nici altcineva nu a vazut vreo diferenta de nuante la ambele vopsiri. Deci se poate la orice culoare sa iasa bine.
ODO: 100000km din 06.2008

holden
Posts: 88
Joined: 02 Sep 2008, 18:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by holden »

Ai mai aflat ceva de masina ta?
E gata? :lol:
Ai cumva niste hirtii care sa spuna ca ai masina la Mit?
Eu am doar foaia de la tractare, ma gindesc sa fac niste plingeri, OPC si site-ul Kia, deocamdata, si nu stiu ce documente mi-or trebui.
Kia Cee'd 1.4 black

Marius78
Posts: 29
Joined: 24 Apr 2008, 20:18
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by Marius78 »

Eu nu am absolut nimic. Am lasat masina cheile si talonul si nu mi-au dat nimic.
A sosit ultima piesa acu vreo 3 saptamani, si de atunci o tot monteaza si vopseste.
Cica ar fi aproape gata. Cine stie ce inseamna aproapele asta, un unitatea lor de timp.
KIA cee'd 1.4 GSL - SO RED, Scaune incalzite, oglinzi electrice, ESP, proiectoare si altele

holden
Posts: 88
Joined: 02 Sep 2008, 18:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by holden »

Si a mea e "aproape gata'' de citeva saptamini.
Dupa asemea experienta, urmatoarele vizite la alte service-uri vor fi chiar placute.
Kia Cee'd 1.4 black

Marius78
Posts: 29
Joined: 24 Apr 2008, 20:18
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by Marius78 »

Cand ma asteptam sa ma duc sa o iau am aflat ca trebuie schimbat si cadrul motor ca e stramb si nu iese geometria.
Asa ca distractia continua. :lol:
Alta comanda alta distractie!
KIA cee'd 1.4 GSL - SO RED, Scaune incalzite, oglinzi electrice, ESP, proiectoare si altele

holden
Posts: 88
Joined: 02 Sep 2008, 18:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by holden »

No comment ca ma amendeaza CNA-ul.
#-o
Kia Cee'd 1.4 black

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by crispisu »

Marius78 wrote:Cand ma asteptam sa ma duc sa o iau am aflat ca trebuie schimbat si cadrul motor ca e stramb si nu iese geometria.
Asa ca distractia continua. :lol:
Alta comanda alta distractie!
Hai ca o scoti si tu din service anu' asta!!! :mrgreen:

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by Razica »

ovita in parcare si .. au schimbat cadrul motor :shock: ? cam ciudat
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

Marius78
Posts: 29
Joined: 24 Apr 2008, 20:18
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by Marius78 »

Daca iti intra masina de gunoi in parcare in ea crede-ma ca totul e posibil.
Au intrat prin far pana la roata de pe care a sarit anvelopa.
KIA cee'd 1.4 GSL - SO RED, Scaune incalzite, oglinzi electrice, ESP, proiectoare si altele

Marius78
Posts: 29
Joined: 24 Apr 2008, 20:18
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by Marius78 »

Cadrul motor nu este cadrul pe care este fixat motorul :D.
Este un dreptungi metalic (jug) care se prinde de caroserie. Se afla si in spatele proiectorului si de aceea a fost strambat.
Scuze, poate stiai despre ce vorbesc, dar am zis sa precizez. La fel am zis si eu cand am aflat ca nu stiam exact care e si stiam ca motorul nu are nimic. :D
KIA cee'd 1.4 GSL - SO RED, Scaune incalzite, oglinzi electrice, ESP, proiectoare si altele

Marius78
Posts: 29
Joined: 24 Apr 2008, 20:18
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by Marius78 »

Am terminat calvarul in sfarsit.
Dupa ce ca a durat vreo 3luni jumate am mai stat inca o saptamana cu masina gata, pentru ca cei de la service n-au trimis ce trebuia asiguratorului. A fost necesar sa fac pe intermediarul eu, desi au contract cei de la MIT cu Generali.
Am avut o mica problema cu masina ptr ca curgea din vasul de lichid de spalat parbrizul, dar am fost cu masina ulterior la ei si s-a rezolvat repede.
Ca si meserie, au mecanici buni. Masina a iesit perfect ca inainte. Nu este nici o diferenta intre masina dinaintea accidentului si cea de dupa reparatie. Insa ca si profesionalism si seriozitate sunt total la pamant.
Eu unul nu o sa ma mai duc la ei, mi-a ajuns.
Daca nu va intereseaza cat o sa va stea masina in service va puteti duce cu incredere la ei. Altfel nu va recomand.

Multa bafta si atentie unde parcati masina, sa nu patiti ca mine. Ganditi-va ca pe straduta aia poate trece o masina de gunoi. Intrebati-va daca e ferita de ea. :wink:
KIA cee'd 1.4 GSL - SO RED, Scaune incalzite, oglinzi electrice, ESP, proiectoare si altele

holden
Posts: 88
Joined: 02 Sep 2008, 18:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA Ceed lovit in service MIT Motors de peste 2 luni

Post by holden »

Bine ca ai scapat in sfirsit.
Eu inca astept devizul BCR.
Kia Cee'd 1.4 black

Post Reply

Return to “Mit Motors International”