Service ATENTIE!!!

Bucureşti
MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Service ATENTIE!!!

Post by MihaiM »

Sper ca din brambureala livrarilor datorata comenzilor mult mai mari decat anticipat sa se fi tras invataturi si pentru capitolul service.

Stau de 3 saptamani dupa o oglinda exterioara iar pe la Baneasa nimeni nu stie nimic. Pe unde sun, fiecare imi da alte numere unde trebuie sa ma adesez, ma aleg cu promisiuni ca voi fi sunat sa mi se spuna care e situatia si asa mai departe.

Ceed, fiind un model nou, suntem cu totii in pericol sa nu fie piese pe stoc atunci cand avem nevoie. Sper ca vor fi luate masuri de catre KIA in sensul asta caci, pentru o chestie de 2 lei putem sta cu masinile pe bara saptamani intregi sau chiar luni daca mai si incurca borcanele. Timp in care platim asigurari si alte chestii de pomana. E firesc ca daca vii cu masina praf dureaza pana ti-o fac la loc, dar pt o oglinda, un geam sau un far chiar e aiurea.

Personal am noroc ca oglinda n-a fost smulsa cu totul si am lipit un ciob decupat la o geamgerie, altfel ma uitam lung la masina de pe 18.07.

Nu vreau sa-i critic neaparat dar scriu astea caci poate citeste careva si ia in calcul, ca in viitorul cat mai apropiat sa-si faca niste stocuri. Sper sa nu dureze livrarea oglinzii mai mult ca livrarea masinii :)

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

service kia

Post by tcapote »

mai intai vreau sa te intreb daca ai fost si la service in Aviatorilor? la alte service-uri Kia ai incercat?
in al doilea rand vroiam sa-ti spun ca, se pare, la stilul de tratare a clientilor in service-urile Kia de la noi, vom ajunge sa comandam piesele pe afara pe contul nostru sau, mai rau, sa le facem revizii si alte cele prin Ungaria, Austria si alte tari cu apa calda...
oricum, cei din firmele de distributie sau service-uri, se pare ca ne citesc, dar, au asa, cum sa spun, o temere sau jena sa ne raspunda la post-uri...

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Pai la Avitatorilor am sunat prima oara caci de acolo am luat-o, dar m-au trimis la Baneasa. Nu stiu de ce dar o sa intreb.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Am aflat. La aviatorilor se fac revzii. Cand e vorba de piese -> Baneasa
Am fost ieri si am vb de oglinda. Am plecat cu promisiunea ca voi sunat sa mi se spuna ce si cum. Mi-a dat baiatul ala si cartea lui de vizita. Credeti ca m-a sunat? Nici pana azi (2 zile). Oricum dupa faza cu oglinda trec pe IMG si cu asta basta. Macar nu fac 2 zile pana acolo cum fac pana la Baneasa.

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

stai linishtit... eu fac aproape doua luni pentru un geam lateral... gandeshte-te k masina mi-a adus-o in 3 saptamani...
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

i-auzi...nasoala treaba dar tu de pe unde esti si cu ce dealer te lupti?

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Post by dre_andrei »

MihaiM wrote:i-auzi...nasoala treaba dar tu de pe unde esti si cu ce dealer te lupti?
Bucuresti, nu cred k conteaza dealer-ul, ci importatorul, kia romauto...
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Mie mi-au spus dupa 1 luna in care am sunat de mi-au sarit capacele pe la ei ca n-au avut aiaresponsabili cu piesele in europa, oglinda pe stoc si ca s-a facut back-order. Cica mai dureaza 1-2 saptamani.

Tie ce ti-au spus? banuiesc ca te-ai mai interesat intre timp

lilusha
Posts: 24
Joined: 15 May 2007, 21:47
Auto:

Post by lilusha »

Stai sa vezi cat am asteptat eu. Am facut un mic accident si a trebuit sa schimb: spoiler fata, aripa, parbriz, far. Am asteptat vreo luna cred, ca sa vina piesele. Cand in sf au venit piesele, am dus-o la service unde au terminat-o in exact timpul pe care l-au estimat la inceput. M-a surprins placut chestia asta. Dar surpriza cea mare a venit abia la ridicarea masinii: culoarea pe partile schimbate si pe cele care trebuiau doar vopsite nu era aceeasi ca pe restul masinii :)))))))) Masinuta mea e floarea cu sapte culori. Au mai stricat un pic si tapiteria de la usa, nu stiu ce or fi avut cu ea. Oricum mi-au dat un document in care au scris despre usa, dar nu erau pregatiti nicicum ptr eventualitatea ca diferenta de culoare o sa fie observata. In final au scris de mana ca si culoarea e diferita (adica aproape neagra, iar masina mea e Piston Grey). Am dus-o initial la Baneasa, dar apoi m-au trimis la reprezentanta de la Tineretului.

Mare atentie cand va luati masinile din Service ca uite ce se poate intampla.
Si mai bine ar fi sa nu fie nevoie sa o duceti in service si sper ca nici eu sa nu mai fac prostii. Weekend fain.

Johnny27

Post by Johnny27 »

Multumim frumos pt sfat lilusha...Si tie wk placut si stai departe de service de acum incolo :P

FreeJardel
Posts: 15
Joined: 25 Feb 2008, 17:19
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by FreeJardel »

Penibil! Pe scurt, inainte de 20 Dec. 2007 am avut un accident cu masina...avea inca numere rosii...un cetatean fara "simt civic" mi-a distrus-o neacordand priopritate (ceva normal la noi) si de atunci si pana acum este tot in service la Kia (in Baneasa). Nu stiu in ce stadiu e, zilnic alta vrajeala...nu au venit piesele, ba au venit dar de fapt mai lipsesc cateva, au venit da nu e gata inca... praf si pulbere !
Am renuntat sa mai sper ca va fi gata in luna Martie....probabil cand o sa fie gata va fi rugintita...

Dar deh, la vanzare inainte....la service ...mai tango....jalnic!

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

optiunea 1: cauta frumusel pe forum numarul de telefon al domnului vlaicu sau al oricarui alt director si apeleaza la ei.
optiunea 2: fa-le o reclamatie oficiala pe kia-motors.com, sectiunea contact -> after sales.

sigur una dintre cele doua ii va mobiliza la maxim.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

sik81
sleepy beast
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2008, 12:16
Auto:

Post by sik81 »

problema cu vopsitul la mit am avut-o si eu. a iesit diferenta mare de culoare, masina avea o luna jumate de cand o luasem, am facut galagie, mi-au spus sa o duc din nou cand vreau sa o revopseasca, asta am si facut insa tot a iesit diferenta de culoare, trec prin fata seriveului lor in fiecare dimineata si mereu ii injur. azi am facut plangere pe kia-motors.com
sa nu va mai zic ca mi-au schimbat stergatoarele, ca brusc ala de la sofer nu a mai sters bine si lasa dare.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Imi pare rau pt ce ai patit.
Este bine ca fiecare isi impartaseste experintele pozitive sau negative numai asa poate vom reusi sa schimbam ceva.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Service ATENTIE!!!

Post by Arnold12 »

Informatie proaspata.

Pt. un schimb de ulei la Mit esti programat dupa 26 zile.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Post Reply

Return to “Mit Motors International”