Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Bucureşti
Post Reply
Razvan Florin
Posts: 7
Joined: 15 Jan 2021, 21:22
Auto: Kia Xceed MHEV 1.5 T-GDi 7DCT
Location: Bucuresti

Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by Razvan Florin »

Salut,

Va cer ajutorul in legatura cu o problema intampinata in service-ul Mit Motors : saptamana trecuta ,am dus masina la ei pentru a 3-a oara in decurs de 3 saptamani ,pentru ca imi tremura la accelerare si pe langa incompetenta demonstrata in precedentele 2 dati, cand nu au depistat problema si mi-au spus ca masina nu are nimic, de aceasta data, au reusit sa o rezolve ( au schimbat bobina unui cilindru, chestie elementara care se verifica obligatoriu in cazuri similare) ,doar ca , ajungand acasa, cam la 2-3 ore dupa, cand am iesit cu copilul, am observat o zgarietura urata, care nu are de unde sa fie decat de la service ( nu este lovitura de portiera, este evident ca s-a trecut cu un obiect metalic pe langa ea si au lovit-o).

Mentionez ca, zgarietura nefiind pe partea soferului, nu a fost observata cand am luat masina de la ei, ea este pe partea opusa, de aceea am vazut-o cand am pus copilul in masina, scaunul fiind pe acea parte.

I-am contactat pe adresa office@mit-motors.ro si l-am pus si pe consilierul de receptie service in mail, care mi-a si raspuns spunand ca, bineinteles, zgarietura n-are cum sa fie de la ei si mi-a atasat o poza total irelevanta cu masina, din ziua cand am dus-o. O sa ii cer una si din ziua cand am luat-o :)

A mai avut cineva o problema similara? As avea nevoie de un contact unde sa escalez problema , pentru ca, desi nu ma astept sa recunoasca sau sa se rezolve ceva, nu mi se pare normal sa o las asa. Una este cand iti gasesti masina zgariata in parcare si alta cand o duci la un service autorizat si patesti asa ceva. Am tot cautat adrese de email, dar nu par sa aiba ceva de reclamatii sau nemultumiri...

M-am gandit sa le zic si de camere, dar sunt slabe sanse sa se uite pe ele sau sa recunoasca cel care a zgariat-o...

Apreciez orice raspuns si sfat!

Multumesc!

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by ionutp »

Salut, cred ca ar trebui sa se uite pe camere. Ma gandesc ca a stat in parcare unde vin si alti oameni si poate unul dintre vizitatori a zgariat-o.
Macar asa poti sa fii sigur de ceea ce s-a intamplat.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by BAU »

Din nefericire , sunt slabe sanse de rezolvare . Odata ridicata masina de la ei , ajuns cu ea acasa , nu mai poti cere rezolvarea . Banuiesc ca ai si semnat un PV de primire a masinii in bune conditii .

Ar fi doua doua variante de rezolvare dar asa cum iti dai si tu seama si cum a raspuns si ionutp cu sanse foarte mici

Prima . Sa ceri inregistrarile de pe camerele de supaveghere unde a fost masina in aceasta perioada . Insa poate vor gasi scuze ca este prea mult de urmarit , nimeni nu are timp de asa ceva daca nu se cunoaste ora evenimentului sau mai simplu pentru ei , nu se mai gaseste inregistrarea , s-a sters prin supraimprimare .

A doua , sa ceri o fotografie ce ar fi trebuit facuta la ridicare . Dar si aici vor gasi poate scuza ca nu s-au efectuat fotografii , tu avand obligatia la ridicare sa vezi starea masinii.

Daca totusi prin absurd iti vor trimite o fotografie cu masina in stare buna ,zicand ca asa era la ridicare , se pot verifica in proprietatile fotografiei : data efectuarii , cu ce aparat , la ce ora . Aici ai avea un motiv de discutii cu ei daca fotografia a fost efectuata cu mult timp inainte de ridicare
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Razvan Florin
Posts: 7
Joined: 15 Jan 2021, 21:22
Auto: Kia Xceed MHEV 1.5 T-GDi 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by Razvan Florin »

Va multumesc pentru raspunsuri! Aveti perfecta dreptate si stiu ca e o cauza pierduta, dar macar raman cu satisfactia inutila ca n-am trecut cu vederea, mai ales ca atitudinea acestui individ, Adrian Sarbu,Consilier Receptie Service, a fost una regretabila, prin simplul fapt ca afirma cu o siguranta debordanta ca evenimentul nu s-a petrecut in curtea lor. Cred ca un raspuns de genul: o sa verificam, ne pare rau, etc. ar fi fost mai indicat, dar e greu...

Varianta cu camerele cred ca e viabila doar daca ma duc la politie si reclam incidentul, atunci ei ar fi obligati sa prezinte inregistrari sau poze , asta in cazul in care nu zic ca "s-au pierdut", dar simplul fapt ca mi-au trimis o poza in care imi arata masina din unghiul afectat, dar din ziua cand am dus-o , nu cand am luat-o, ma face sa cred ca stiu sa se "fofileze".

Cred ca o sa ma rezum la a-i scrie un mail de bine acestui individ si imi voi rezolva problema pe Casco, dar raman cu invatatura de minte :)

Deci: mare atentie cand lasati masina la service, faceti poze inainte, cand sunteti la ei in curte si nu semnati PV de primire decat dupa ce ati verificat atent masina!!! :)

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by BAU »

Este putin mai complicat cu cererea inregistrarilor . O rezolvare la politie nu va rezolva asta decat poate prin deschiderea unui proces civil in justitie unde tu sa ceri ca dovada inregistrarile .Si in acest caz se vor gasi motive de eludare pentru ca masina nu cred ca a stat intr-un singur loc si se vor gasi motive ca nu sunt inregistrari .

Si da , rezolvarea este pe CASCO , bineanteles in alt service . Si bineanteles ca va creste prima pentru anul urmator . Dar macar iti vei rezolva problema .

Nu stiu la ce Companie ai polita CASCO insa vezi ca Omniasig , care este o companie destul de serioasa printre alte doua sau trei are o clauza pe polita pentru reparatii Daune cu regres service. Asta insemnand ca ei repara masina in situatii de acest gen . Daune in service . Daune care daca ar fi dovedite oricum service-ul va trebui sa le repare pe raspunderea lor .

DAR : iti dai seama ca si pe un Casco de acest gen se va ajunge la acelasi discutii . Nici ei nu vor despagubi decat daca vor avea dovezi .

Spune-ne ce rezolvari gasesti
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

micosus
Posts: 125
Joined: 27 Oct 2017, 12:24
Auto: Sportage 1.6 TGDI AWD 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by micosus »

Eu nu înțeleg hoția? Adică ori tu minți ori dacă ei se știu ca ar fi si cea mai mica posibilitate sa spui adevărul sa faca o reparație de cat400euro? Nu e ca si cum service-ul saraceste
De asta se duce dracu totul in tara aia de la smecherie si neincredere.
Nu zic ca nu sunt țepari si in alte părți , zic ca oamenii pleacă de la incredere si tepele nu se dau pentru nimic in drum. Cred ca trebuie sa incerci sa dai de CEO sau patron sau ce o fi seful lor si sa il intrebi ce părere are despre satisfacerea clientului care ti-au oferit-o
1.6 TGDI 7DCT AWD Sportage 2017

Razvan Florin
Posts: 7
Joined: 15 Jan 2021, 21:22
Auto: Kia Xceed MHEV 1.5 T-GDi 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by Razvan Florin »

@BAU Casco am la Groupama, cred ca e una din companiile serioase si am beneficiat in ambii ani de o oferta foarte buna, prin amabilitatea colegului nostru de aici, @andrei1271984, cu care am o colaborare excelenta si caruia-i multumesc :) .Nu stiu daca o sa o repar acum, pentru ca nu e ceva chiar atat de grav ( am incercat sa atasez o poza cu zgarietura, dar "mi-am prins urechile" :) ), dar iti multumesc pentru sfaturi!

@micosus Cred ca e mai mult indolenta decat banuiala de hotie...Oamenii nu vor sa-si bata capul cu asa ceva...Iti dai seama, daca mi-a scris un consilier de receptie, care nu a avut nicio treaba fizica , cu masina, ca sigur nu s-a zgariat la ei si ca pare ceva cauzat de un obiect de plastic ( insinua ca am dat cu masina intr-un stalp, probabil), e clar ca-i doare undeva. Am tot cautat un contact de manager, CEO, etc., dar fara noroc, insa, chiar si asa, le-am dat azi mail si le-am zis sa verifice camerele video sau sa-mi trimita o poza din ziua cand am ridicat-o, nu de cand am lasat-o la ei si i-am intrebat daca e necesar sa depun o plangere la Politie ca sa obtin inregistrarile.

Va multumesc pentru raspunsuri si va tin la curent! :)

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by andrei1271984 »

Cu drag Razvan ;) tine-i in sah in continuare , poate revin la sentimente mai bune :D
daca nu , mergem pe casco fara nicio problema.
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Razvan Florin
Posts: 7
Joined: 15 Jan 2021, 21:22
Auto: Kia Xceed MHEV 1.5 T-GDi 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by Razvan Florin »

Multumesc, Andrei! :)

Revin cu un update: in urma mailului trimis in care i-am rugat sa verifice camerele si i-am intrebat daca e nevoie sa depun o plangere la politie, am primit reply de la managerul service-ului, Ion David se numeste, in care mi se prezinta scuze si se ofera sa-mi revopseasca partea afectata ( deci se poate). A adaugat si 3 colegi de-ai lui, cu care trebuie sa iau legatura si acum astept sa-mi spuna cand au loc sa ma programeze.

Va tin la curent :)

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by andrei1271984 »

baieti de treaba la Mit :)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Razvan Florin
Posts: 7
Joined: 15 Jan 2021, 21:22
Auto: Kia Xceed MHEV 1.5 T-GDi 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by Razvan Florin »

Revin cu update : Am fost sunat de cineva de la ei, m-au programat in cateva zile, am dus masina si a 2 a zi m-au sunat sa o iau. Au vopsit aripa dreapta spate si mi-au dat si o factura in valoare de 300 de lei ( atat zic ei ca a costat vopsitul, eu nu am platit nimic).

Concluzie : foarte de treaba baietii de la Mit, cum spunea si Andrei mai sus :)))

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by BAU »

Pretul facturii este destul de mic . Probabil ca este pretul real al operatiei ( daca te duceai tu ca persoana particulara iti cereau dublu pentru o vopsire de element )

Insa daca nu ai achitat tu , inseamna ca au introdus costul pe pierderea atelierului .

Daca au reactionat asa si au rezolvat problema si-au dat seama ca ai avut dreptate . Poate s-a stiut ce s-a intamplat , poate au vazut pe camere .

Iar daca nu voiau sa rezolve si situatia degenera , ei aveau mai mult de pierdut pentru ca tu aveai castig de cauza daca le deschideai un proces civil si cereai sa se vizualizeze inregistrarile. Judecatorul pentru dreapta judecare a cauzei sigur cerea inregistrarile video .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Razvan Florin
Posts: 7
Joined: 15 Jan 2021, 21:22
Auto: Kia Xceed MHEV 1.5 T-GDi 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by Razvan Florin »

Sunt convins ca pretul asta e doar pentru ei, daca ar fi fost sa merg si sa platesc, mi-ar fi cerut pret "de client".

Au zis ca pentru ei nu e o mare problema sa rezolve si ca vor sa fie clientii multumiti :) Doar ca ar fi fost bine sa aiba atitudinea asta de prima data.

In fine, case closed! Multumesc pentru raspunsuri!

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Masina zgariata in service-ul Mit Motors Baneasa

Post by aqua »

de notat atitudinea clasic romaneasca, daca esti baiat finut si ii intrebi amabil bineinteles ca ramai cu paguba, nici macar sa faca o minima verificare sa vada daca e de la ei, din start tu esti de vina
cand ii intrebi pe mail sau cu implicarea altora (politie) gasesc automat disponibilitate sa verifice ba chiar o rezolva fara sa mai ceara nimic
asa am fost , asa ramanem, chiar si intr-o reprezentanta care ar trebui sa se respecte, cine pe cine trage in piept
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Post Reply

Return to “Mit Motors International”