Reparatie pe asigurarea celui care m-a lovit

Bucureşti
Post Reply
SupraDoza
Posts: 9
Joined: 01 Aug 2008, 19:19
Auto:
Location: bucuresti

Reparatie pe asigurarea celui care m-a lovit

Post by SupraDoza »

La sfarsitul lui februarie am fost lovit usor in trafic, am facut constatarea amiabila, a doua zi m-am deplasat la asiguratorul celui care m-a lovit, apoi m-am dus la serviceul IMG Jilava. Toate bune. Pentru o revopsire bara si aripa spate si schimbat stop am asteptat pana in aprilie. Cand nu m-a sunat nimeni dar am sunat eu la ei si am aflat ca pot sa vin a doua zi (!). Masina mi s-a spus ca e gata sigur in 3 zile, ceea ce ar insemna ca e deja gata de ieri. Dar ca asteapta acordul de plata al asiguratorului si abia dupa aceea voi putea sa-mi iau masina.
Ei au trimis e-mail (da, 'nu se mai suna telefonic ca pe vremuri') abia dupa ce am lasat eu masina la service (sper ca in ziua aia).
E normal ?

Voi incerca sa sun (tot eu) astazi sa aflu situatia dar ma tem ca ma vor pune sa astept cine stie cat, 1-2 saptamani desi masina este gata.
Am vreo alta varianta? Am mare nevoie de masina si caut orice solutie.

Multumesc!

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Reparatie pe asigurarea celui care m-a lovit

Post by aeon »

da asa este...tre sa astepti confirmarea de plata de la asigurator...solutii nu prea ai...doar sa iei masina si sa lasi certificatul acolo daca accepta ei
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie pe asigurarea celui care m-a lovit

Post by Ogy »

La ce firma este asigurat cel cu RCA-ul?
Raspuns dupa parerea mea:
iti ridici masina dupa minim 2 saptamani daca nu au decontare directa cu service-ul.

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Reparatie pe asigurarea celui care m-a lovit

Post by patton »

daca nu cunosti pe nimeni la asigurator sa urgenteze confirmarea de plata sau la service sa-ti dea masina pe incredere (incredere ca vor veni banii) ... dureaza destul de mult.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Reparatie pe asigurarea celui care m-a lovit

Post by cmihai »

eu cand am avut bara lovita,am lasat carte masinii la service pana a venit acceptul; de plata.....asa m-am putut folosi de masina....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

SupraDoza
Posts: 9
Joined: 01 Aug 2008, 19:19
Auto:
Location: bucuresti

Re: Reparatie pe asigurarea celui care m-a lovit

Post by SupraDoza »

La UNIQA este asigurat cel care m-a lovit.
Astazi am sunat tot eu la domnul de la IMG Jilava si am aflat cu stupoare ca desi am dus masina joi, abia ieri (luni) au trimis cererea de bani pentru ca a avut concediu nu stiu ce tanti. A urmat o discutie aprinsa, pai s-a ajuns sa mi se zica ca tot eu sa sun la UNIQA sa insist, dupa ce ca se comporta atat de neprofesional.
Am ramas cu promisiunea unor telefoane din partea lor catre UNIQA, si cu un gust foarte amar.
Jur ca nu mai duc masina acolo, pt. ca si la revizie s-au comportat ca niste g***** g*****. M-am autocenzurat!

cmihai eu am lasat la ei cheile, talonul, cartea ...tot ce vrei. Tu la ce service ai fost atunci?
Si plus de asta, chipurile erau foarte ocupati toti, era vanzoleala mare, inca m-am lasat vrajit si nu am primit nici macar o hartie in schimb, nimic. Nici kilometrajul nu mi l-au mai notat pe loc. E drept ca aici eu sunt prostalaul, dar ca sa vedeti cu cine am de-a face acolo.

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Reparatie pe asigurarea celui care m-a lovit

Post by cmihai »

am fost la serviceul de la mine din braila....treaba cu cartea masinii e o practica veche a serviceurilor......
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

SupraDoza
Posts: 9
Joined: 01 Aug 2008, 19:19
Auto:
Location: bucuresti

Re: Reparatie pe asigurarea celui care m-a lovit

Post by SupraDoza »

era Service KIA ?

A mai reusit cineva sa ia masina provizoriu din service pana au intrat banii, lasand cartea masinii la ei? si ma refer aici la serviceuri KIA, eventual chiar cel IMG din Jilava :mrgreen:

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Reparatie pe asigurarea celui care m-a lovit

Post by cmihai »

da era service kia....asigurarea celui vinovat era la omniasig....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

SupraDoza
Posts: 9
Joined: 01 Aug 2008, 19:19
Auto:
Location: bucuresti

Re: Reparatie pe asigurarea celui care m-a lovit

Post by SupraDoza »

Merci!
Aici la IMG Jilava nu merge sa lasi cartea masinii...

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Reparatie pe asigurarea celui care m-a lovit

Post by patton »

@SupraDoza, de ce ai lasat si cartea, talonul. e destul de greu de crezut, dar, totusi suntem in romania, puteai sa te trezesti ca-ti spun ca n-ai lasat nimic la ei.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

SupraDoza
Posts: 9
Joined: 01 Aug 2008, 19:19
Auto:
Location: bucuresti

Re: Reparatie pe asigurarea celui care m-a lovit

Post by SupraDoza »

S-a rezolvat, cel mai probabil si datorita seriozitatii celor de la UNIQA.
Pardon, lasasem cartea de garantie, pentru repararea stergatoarelor care nu-si mai stiau pozitia de repaus si dupa ce faceau cursa completa, normala, ramaneau pe mijlocul parbrizului :)
Talon am vazut ca lasa toata lumea, cel putin domnul de acolo mai avea inca vreo 20.
M-a surprins ca nu am primit o hartie la schimb, si fiind atat de cascat puteam intr-adevar sa ma trezesc intr-o situatie ciudata.

Post Reply

Return to “International Motors Group”