Accident-am ales IMG

Bucureşti
Post Reply
bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Accident-am ales IMG

Post by bogdan-alin »

ieri am gasit masina lovita. aripa era varza...usa sofer deformata in latime...maner la usa nu mai am..etc.
am fost la aia la Omniasig...a facut constatarea...si plec cu foaia la IMG.
Toate bune pana aici....acum eu doresc sa se faca si o geometrie la masina pentru ca ea a fost lovita in roata si chiar daca nu simt in oras sa traga de volan sau mai stiu eu ce...nu am de unde sa stiu ce o sa se intample cand merg la drum lung. Cand am intrebat de geometrie mi - au zis ca trebuie sa platesc 150 de lei. DE CE????
a mai avut cineva problema asta??
a rezolvat o in vreun fel??
Sper sa nu regret ca am ales sa ma duc la acesti Domni de la IMG

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Accident-am ales IMG

Post by Nesta3 »

si eu am avut volanul stramb si am fost sa mi-l regleze...si am dorit sa fac si geometria rotilor..si m-a costat ori 100 ori 150 lei.nu mai stiu sigur..dar stiu k am platit...akum, nu stiu ce sa zic: sa protestez sau sa accept faptul ca geometria se plateste...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident-am ales IMG

Post by bogdan-alin »

nu stiu...mie unu nu mi se pare normal sa platesc eu banii aia...de ce nu le trimite nota de plata la aia de la asigurare , nu stiu....de ce trebuie sa platesc eu

kelu
Posts: 4
Joined: 26 Feb 2010, 14:01
Auto:

Re: Accident-am ales IMG

Post by kelu »

Salut,

Daca cei de la service ti-au spus ca costul unei geometrii este de 150 lei , este din cauza ca asiguratorul (cred ) ,nu a mentionat nimic pe dosarul de dauna legat de geometrie, in aceste conditii este normal ca cei de la service sa-ti solicite achitarea contravalorii geometriei deoarece tu esti cel care a solicitat serviciul .
In cazul in care nu doresti ca tu sa achiti contravaloarea geometriei ar trebui sa te adresezi asiguratorului ca acesta sa mentioneze pe dosarul de dauna si verificarea geometriei SAU sa-i intrebi pe cei de la service daca pot face o cerere de reconstatare catre asigurator in privinta geometriei .

Sper ca sugestiile mele te vor ajuta . :D

PS :Din cate am mai citit am auzit ca lucreaza bine :wink:

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accident-am ales IMG

Post by Dennis »

De acord cu cele scrise de @kelu mai sus.
In primul rand trebuia sa-i ceri inspectorului de daune sa treaca in constatare si reglajul directiei (geometria).De regula astia cam toti fac figuri la faza asta pentru ca nu le convine sa dea bani in plus-si motiveaza mereu ca nu este cazul.
In al doilea rand puteai sa vorbesti la service despre operatiunea asta - aproape intotdeauna constatarea service-ului este diferita fata de ce constata inspectorul de la asigurari.La randul lui service-ul trimite catre societatea de asigurari propriul deviz de constatare si reparatii urmand sa primeasca acceptul.Daca nici cei de la service n-au mentionat reglajul goemetriei in deviz...
Eu am avut un accident cu Kia - am fost lovit in spate-dreapta de o Dacie papuc.Service-ul (Mit Motors) a trimis de 2 ori devizul catre asigurator pentru ca nu au constatat din prima ca podeaua a fost deformata si a trebuit "trasa" pe autorobot.
Suplimentar fata de primul deviz au aparut 10 ore de manopera iar inspectorul de asigurari care se ocupa de dosarul masinii mele s-a deplasat la service pentru a se convinge de autenticitatea devizului refacut.Abia dupa aceea a dat ok-ul de reparatie si implicit de plata.
@bogdan-alin nu cred ca mai poti solicita acum sa ti se acopere costul geometriei...sau poate este posibil sa mearga chestia sugerata de @kelu: cererea de reconstatare.
Oricum, succes in demersuri!
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident-am ales IMG

Post by bogdan-alin »

pai am vorbit cu persoana de la service....el a zis ca o platesc si doar daca este ceva in neregula face cerere de reconstatare ... chestia asta nu o vad eu in regula ... de ce trebuie eu sa platesc dupa ce am gasit masina lovita?
adica dupa ce ca imi vine si fransiza sa mai platesc si asta. :-| :-|

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident-am ales IMG

Post by bogdan-alin »

ieri am bagat masina in service...va tin la curent cu ce o sa se intample...o sa revin si cu cateva poze

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident-am ales IMG

Post by bogdan-alin »

imi schimba usa :) \:D/
cu pozele inca ma chinui....:D...nu prea reusesc

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident-am ales IMG

Post by bogdan-alin »

Image
Image
Image

Post Reply

Return to “International Motors Group”