Nu ocoliti, vreau un raspuns!

Bucureşti
Post Reply
MARS
Posts: 35
Joined: 13 Sep 2008, 13:40
Auto:
Location: OLTENITA - CALARASI

Nu ocoliti, vreau un raspuns!

Post by MARS »

Stiu ca s-a mai vorbit despre acest lucru dar vreau sa aflu daca mai este cineva in situatia mea!?
Am facut comanda dupa cum vedeti la IMG Cantemir, pe 08 08.2008, la un ceed HB 1,6 gsl ( + ceva optionale) si azi am vorbit cu dealerul si mi-a zis ca masina nici nu a sosit in tara, cu toate ca stiu ca sunt oameni care si-au ridicat masinile avand comanda data in august!Acum trebuie sa astept o veste de la dealer pt ca nimic nu este sigur cu privire la data la care va sosi masina :angry:
REPET, VREAU SA STIU DACA MAI ESTE CINEVA IN SITUATIA MEA, si daca, da, ce vesti aveti?!
viitor posesor de kia ceed HB. 1,6 base + optionale!!!
asteptarea e grea!!!

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Nu ocoliti, vreau un raspuns!

Post by Joco »

Vezi povestea din semnatura.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Nu ocoliti, vreau un raspuns!

Post by mr_wizard »

Pentru masina din semnatura am avut de asteptat fix 2 luni.
Ma gandesc ca poate s-au decalat livrarile din cauza remontului de la fabrica, dar si-asa au trecut aproape 3 luni de la comanda. Trebuia sa se stie ceva de masina ta. Mai insista cu telefonul la dealer, nu stiu ce altceva sa te sfatuiesc sa faci...
Apropos, ai facut plata integrala? Pe mine m-au chemat sa fac plata integrala cand masina a intrat in tara... si de-atunci a mai durat aproape 3 saptamani.
Multa bafta!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

MARS
Posts: 35
Joined: 13 Sep 2008, 13:40
Auto:
Location: OLTENITA - CALARASI

Re: Nu ocoliti, vreau un raspuns!

Post by MARS »

Am platiti masina de pe 24.09.2008!
Mersi pt sfat!
viitor posesor de kia ceed HB. 1,6 base + optionale!!!
asteptarea e grea!!!

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Nu ocoliti, vreau un raspuns!

Post by Bonzai2 »

Atata timp cat nu s-a depasit perioada din contract nu ai ce sa la faci.De aia isi si pun niste termene de te doare capul.
Bafta.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: Nu ocoliti, vreau un raspuns!

Post by mihaita1988 »

Same s#&t here....in cazul meu amenintari(la opc..etc....nimic imoral)...oricum asteptarea mea a fost rasplatita cu alarma..senzori de parcare...presuri....oricum daca iti expira data din contract adica nu stiu cate zile lucratoare de la 20 si cv a lunii iti recomand sa nu mai ridici masina....ci sa te adresezi in instanta
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Nu ocoliti, vreau un raspuns!

Post by sonty »

si mie imi ziceau ca nu stiu nimic de ea. asa ca am scris un mail baietilor din korea sa le spuna si lor. si le-au spus. s-a aflat unde e si ce face si a venit la timp.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Johnny27

Re: Nu ocoliti, vreau un raspuns!

Post by Johnny27 »

In astfel de situatii, parerea mea este ca Dealerul are cea mai mica parte de vina. Comanda masinilor este facut de catre importatorul oficial (care toata lumea stie cine este, nu vreau sa ii mai spun numele), primirea masinilor in tara o face importatorul, distribuirea masinilor catre dealer, este facuta de catre importator. Daca Importatorul nu isi da interesul, pentru ca masina se vinde singura, nu vad vina dealerilor.

MARS
Posts: 35
Joined: 13 Sep 2008, 13:40
Auto:
Location: OLTENITA - CALARASI

Re: Nu ocoliti, vreau un raspuns!

Post by MARS »

De acord cu tine Johnny, dar nu mi se pare corect ca dealerul sa nu stie macar ce se intampla cu masina!Am vb cu el si mi-a spus ca "la el" masina apare pe drum,dar nu-mi poate spune cand va venii, si cand o voi primi!El ca dealer care se respecta, care ar trebui sa tina cont de cumparator, macar atata lucru trebuia sa stie, sa dea macar niste respunsuri exacte!
In fine eu sunt foarte suparat pe ei(IMG), stiu ca legal nu le pot face nimic, dar nu mi se pare corect ca, atata timp cat eu am achitat-o de o luna, deci ei s-au folosit de banii mei, sa stau fara masina!
viitor posesor de kia ceed HB. 1,6 base + optionale!!!
asteptarea e grea!!!

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Nu ocoliti, vreau un raspuns!

Post by sonty »

eu zic sa nu aruncam imediat vina pe cineva. mie mi se pare ca avem de-a face cu una dintre cele mai grele probleme de management: comunicarea. poti sa iei 10 oameni buni in ceea ce fac, ii pui pe toti in acelasi birou si e greu de tot sa-i coordonezi si sa lucreze ca o echipa. daca ii imprastii in mai multe locatii totul devine de 10 ori mai greu. cu asta se confrunta si kia: dealerii trebuie sa comunice cu importatorul, importatorul cu kia europa, kia europa cu fabrica. si in circuitul asta cred ca s-au facut unele progrese fata de acum un an si ceva, cand asemenea probleme de livrare apareau cam la toate comenzile.
ce vreau sa zic nu e sa stam calmi ca se rezolva lucrurile singure, ci sa luam masuri in fiecare caz in parte anuntand oamenii pe unde au probleme. sa aiba si ei feedback despre ce se-ntampla in reteaua de dealeri. anuntati la bucuresti, anuntati la kia europa, anuntati la kia korea, dar calm si fara a arunca cu vina in stanga si in dreapta.
parerea mea :).
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Post Reply

Return to “International Motors Group”