Nemultumit

Bucureşti
J0hn D0e
Posts: 108
Joined: 16 Oct 2007, 20:07
Auto:
Location: Bucuresti

Nemultumit

Post by J0hn D0e »

Deoarece majoritatea topicurilor de aici incep cu "Multumit", "Impecabil", topicuri care m-au facut sa aleg service-ul IMG in detrimentul altora, m-am gandit ca ar trebui sa fie si un topic in care sa scrie si cei care n-au fost pe deplin multumiti de serviciile lor (stiu ca mai e un topic "Nemultumit ... impecabil e cam ..fortat", dar acolo vad ca lumea se indoieste de adevarul spuselor lui leomi si s-a generat intr-un misto general).

Si acum sa povestec patania mea (experienta cu ei a fost pe partea de tinichigerie, pe partea de mecanica nu ma pot pronunta) ... Am lasat marti dimineata masina in service pentru vopsit bara spate si carcasa oglinda dreapta. Am fost sunat joi seara ca masina e gata si vineri la ora 16:00 m-am dus sa o ridic. Cand am ajuns acolo, am constatat (in graba) ca deasupra stopului de ceata dreapta era o impuritate in lac, iar sub acelasi stop, in locul unde incepe bara, era un exces de lac care facea ca bara sa nu fie la acelasi nivel peste tot. Masina a fost dusa pentru un polish si cand mi-a fost adusa am vazut ca mizeria disparuse (dar locul unde au polishat mi s-a parut putin mai deschis la culoare ... era apoape noapte), iar nivelul lacului de sub stop era mai OK, dar nu perfect. Deoarece maine dimineata plec in strainatate pentru 3 saptamani, n-am avut timp/chef sa ma cert cu ei asa ca am plecat acasa.

Azi m-am dus in garaj sa ma uit mai bine la masina si am observat ca si carcasa oglinzii avea o impuritate in lac, iar bara avea o zgarietura de 1.5 cm deasupra aparatoarei de noroi dreapta plus ca locul unde s-a facut polish prezenta zgarieturi circulare fine.

Poate sunt eu mai pretentios (am vazut ca mai sunt useri care au avut exces de lac sau impuritati in vopsea, dar ei s-au declarat multumiti pana la urma), dar la pretul pe care-l pretinde IMG la o lucrare (care nu e mic deloc - pt vopsit bara si carcasa oglinda au cerut 960 RON) ma asteptam la o lucrare facuta cu simt de raspundere si profesionalism. Experienta cu ei mi-a lasat un gust amar si pot spune ca pe mine m-au pierdut ca si client mai ales ca atunci cand mi-au dat masina dupa ce a fost polishata, am simtit ca sunt flituit.

P.S. Pentru scepticii care se indoiesc de veridicitatea spuselor mele ...
petry_1776 wrote:Vazut si salutat cu J0hn D0e azi in service la IMG. Eu imi ridicam mashinutza el a mai ramas la polisat ceva.
Kia Cee'd 5 usi 1.6 GSL, Classic, Oil Blue.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nemultumit

Post by Ogy »

Probabil si a mea o avea ceva in plus sau in minus ....dar ochiul meu nu a vazut nici o problema. Si eu ma declar multumit.
Imi pare rau de ce ai patit, probabil daca o privesti si pe a mea o sa vezi si la a mea probleme dar eu ma declar multumit.
Inca o data imi pare rau pentru ce ai patit.
O poza ceva poti sa pui.

J0hn D0e
Posts: 108
Joined: 16 Oct 2007, 20:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Nemultumit

Post by J0hn D0e »

Am sa pun cand ma intorc. Acum am de facut un bagaj ca am avion la 6 dimineata.

Poate nu toti sunt ca mine, dar eu cand platesc pentru un lucru ma astept sa primesc ceva de calitate in schimb. Nu-mi permit astfel de experiente pe masina mea.
Kia Cee'd 5 usi 1.6 GSL, Classic, Oil Blue.

holden
Posts: 88
Joined: 02 Sep 2008, 18:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nemultumit

Post by holden »

Drum bun si succes!
Te mai intorci in frumoasa, dar locuita tara?
Eu cred ca putin lac in plus sau in minus n-a omorit pe nimeni.
Eu ce asteptari sa mai am cind imi trebuie schimbat plafonul si altele, si asta la MIT... cred ca o sa mai conduc doar in stilul Flinstones.
Kia Cee'd 1.4 black

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nemultumit

Post by MihaiM »

Azi imi veni si mie randul asa ca trebuie sa vopsesc bara spate. Sper sa nu patesc d-astea cu diferente de nuanta sau impuritati :?

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Nemultumit

Post by bloggerX »

Am avut si eu probleme cu o vopsire din cele 3 facute anul asta la IMG! mai multe detalii intr-un topic Probleme.
Reclam si preturile mari practicate de acestia:
15milioane revopsit o bara + aripa stanga spate
20milioane indreptat + revopsit zgarietura usa si aripa dreapta spate
Pe de alta parte revizia a fost ieftina si facuta bine la IMG:
-am fost programat pt schimbare cuplaj directie
-sa incercat schimbarea bieletei spate pt bataile suspensie spate
-sa facut un test drive pt zgomote
Per ansamblu sunt multumit de IMG (Noroc cu CASCO!)
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nemultumit

Post by Ogy »

Vopsit bara spate costa 8 miloane +manopera deci scazi astea doua si vezi cat iti mai ramane pentru aripa.
Stai linistit vezi la mine in semnatura altele care au ridicat pretul masinii la un 18000e??? :)
Desigur ca investitie ....ce mai am masina noua din 3 in 3 luni traiasca RCA-ul .
Daca zici ca de doua ori din trei "vizite" ai fost multumit inseamna ca la urmatoarea mea vizita o sa am si eu acelasi sentiment ...doua multumiri pana acum. Pe parte de tinichigerie recomand (la altceva nu s-au bagat pana acum) e drept la mine s-au inlocuit nu s-a indreptat nimic ...stiti voi masina noua nu se indreapta/chituieste (cu mici exceptii) se inlocuiesc problemele ...dar mai invatam si noi cate ceva ca deaia suntem aici.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Nemultumit

Post by misuspita »

Vopsit portiera Procee'd (mai "consistenta" decat cea de Cee'd) costa 200 EUR + TVA, asta in iunie 2008.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

J0hn D0e
Posts: 108
Joined: 16 Oct 2007, 20:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Nemultumit

Post by J0hn D0e »

Am revenit sambata in tara. Am dus masina la spalat si am studiat atent elementele vopsite (bara spate + carcasa oglinda dreapta) la IMG. Concluzii:
- ambele prezinta multiple impuritatiti in lac, impuritati care se simt/zgarie la atingere.
- ambele prezinta zgarieturi fine (sunt mai evidente la bara spate unde mi-au facut polish-ul inainte de a ridica masina).

Aceste lucruri mi se par inacceptabile la un element proaspat vopsit ... altfel nu mai vad rostul revosirii?!?! Daca vroiam un lucru facut de mantuiala, ma duceam la Nea Gigi de la coltul strazii si-mi vopsea la mai putin de jumatate din pretul IMG-ului si in aceleasi conditii. Sunt total nemultumit si am sa iau legatura cu d-l Ninel.
Kia Cee'd 5 usi 1.6 GSL, Classic, Oil Blue.

ciprian2003
Posts: 18
Joined: 29 Oct 2008, 15:43
Auto:

Re: Nemultumit

Post by ciprian2003 »

E normal sa fii nemultumit...la urma urmei reparatiile au costat o saltea de bani si trebuie sa primesti ceva in schimbul acestori bani. Dar!!! nu uita ca esti in Romania si nu prea poti cere pretentii. Din ce povestesti tu acolo...nu pare asa grav...mai ales ca nu e o cheste prea vizibila...ci mai mult palpabila.

Daca tu esti nemultumit de IMG acum am sa iti povestesc ce am patit eu la MIT Motors Baneasa (nu am tinut seama de sfaturile celor de pe forum...cu toate ca stiam). Am fost la ei pt o reparatie de tinichigerie...schimbat haion + masca spate. Dupa 3 saptamani de cand am dus masina (initial imi spusese 3 zile) am fost chemat sa o ridic. De fiecare data cand ii sunam sa intreb de masina ...."este la vopsitorie". Toate bune si frumoase pana ajung acolo.
Incep inspectia vopselei si la prima vedere parea ok...nu sunt pretentios de fel. Dau sa plec sa ma duc sa semnez hartiile...si pe drum catre birou imi aduc aminte ca in urma impactului imi sarise putin vopseaua (cu toate straturile de grund...adica se vedea tabla) de pe aripa dreapta 1cm. -> Ma intorc la masina si stupoare ....locul unde era sarita vopseaua era vopsit pur si simplu!...adica acolo era o gropita. Omuleti din service nu s-au mai chinuit sa aduca zona respactiva la acelasi nivel cu restul aripii. Pur si simplu au dat cu vopsea...fara chit ...fara nimic. Am ramas masca. Probabil ca se bazau pe faptul ca nu observ...si hartiile o data semnate...ura si la gara. Le-am zis ca nu semnez si ii tin cu bani blocati pana imi fac treaba ca lumea. Le-am lasat masina si in 2 zile era facut ca lumea...fara nicio urma. Asadar stimabile "J0hn D0e" nu cred ca o sa gasesti in Romania un service Kia care sa faca o treaba impecabila. Probabil ca aparatura au...dar oameni sunt dezinteresati.
Eu am fost astazi la IMG pe o problema cu martorul de Airbag, pe care cei de la MIT Baneasa nu au reusit sa o rezolve (De 3 ori mi sa aprins martorul Aribag in urma reparatiilor). Eu am fost foarte multumit de treaba facut... mi-au explicat exact ce au facut si ce solutie au gasit pentru rezolvarea problemei. Ma declar multumit de manopera ...dar si de tratament. Cel mai mult mi-a placut ca puteai sa iti vezi masina in timp ce era reparata.
Ca o concluzie personala iti spun ca e diferenta mare intre IMG si Mit Baneasa in sensul ca cei de la IMG mi s-au parut mult mai profesionisti.

Oricum poti incerca si MIT Baneasa daca ai rabdare si nervi de otel. Poate ai noroc si esti tratat omeneste....eu nu am avut ..si nu sunt singurul. In veci nu ma mai duc la Mit Baneasa...chiar daca lucrez in Pipera si imi este mult mai la indemana.

Sanatate tuturor si multi km fara probleme.
Kia Ceed 1.4 Best......The Best.
Pewter Beige.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nemultumit

Post by MihaiM »

J0hn D0e wrote:Am revenit sambata in tara. Am dus masina la spalat si am studiat atent elementele vopsite (bara spate + carcasa oglinda dreapta) la IMG.
Eu sunt curios de ce nu ai studiat atent inainte sa iei masina de la service. Zgarieturile fine poat aparea la primul spalat.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nemultumit

Post by Ogy »

John Doe vorbeste cu Dl Ninel....te va intelege (sti foarte bine asta), si tot el iti va zice, ce sa faci...
ciprian2003 eu locuiesc prin zona (aproape de Mit Baneasa) si nu folosesc acel service, desi eram la o tentativa la primul accident (nu mai aveam rabdare)....

J0hn D0e
Posts: 108
Joined: 16 Oct 2007, 20:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Nemultumit

Post by J0hn D0e »

@MihaiM: masina am ridicat-o la ora 17:00, se intunecase si nu am putut sa o "analizez" ca lumea.

Am fost in decembrie a 2-a oara in service sa le arat problema si cu toate ca n-am cautat scandal, seful de service, dupa ce i-am explicat si aratat problemele, a inceput sa-mi dea niste explicatii de 2 bani (ca sunt acceptate 4 impuritati la metru patrat vopsit, bla bla, sa nu mai zic ca eu am numarat mai mult de 4, plus ca-mi mai facusera un polish si prima oara la cateva care le-am observat atunci) si m-a jignit (m-a trimis "la naiba", ca tot ziceati voi ce politicosi sunt) de fata cu angajatii. Mi-au facut pana la urma al 2-lea polish si din prea mult zel, in anumite locuri au luat lacul pana la vopsea. Zonele afectate erau mai inchise la culoare si mate, si se observau cand masina era proaspat spalata. Dupa ce se depunea putin praful, nu se mai observau. Cum nu am mai vrut sa-mi bat capul cu domnii de acolo, m-am dus la un baiat (printr-o cunostinta) care lucreaza la un service Toyota si mi-a revopsit bara spate (in acel service) pentru 300 RON.

P.S. D-l Ninel si mai era o doamna acolo (nu mai retin numele - dansa mi-a luat masina in primire cand am dus-o prima oara) mi-au parut putin rusinati de atitudinea sefului lor si s-au purtat foarte frumos cu mine. Tot respectul pentru ei.
Kia Cee'd 5 usi 1.6 GSL, Classic, Oil Blue.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nemultumit

Post by Ogy »

Cu cei rusinati sa vorbesti, lasa-l pe ala.

bogdan4ice
Posts: 98
Joined: 20 Apr 2008, 21:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Nemultumit

Post by bogdan4ice »

Si eu am avut masina in service la IMG, in general au fost OK dar cu cateva obiectii:
-Nu mergea semanalizarea pe dreapta spate si au constatta ca becul nu era bine conectatat., problema remediata pe loc;
-bara spata e putin mai deschisa, lucru vazut si de D-l Ninel dar oricum nu aveam de gand sa fac scandal si sa las masina la ei;
-cand am ridicat masina nu am observat ca becul din portbagaj nu mai lumineaza, am incercat sa vad daca nu e bagat bine dar am observat ca a cazut acel soclu cu care trebuie sa faca contact sa nu e acolo... trebuie sa le fac o vizita saptamana aceasta.
KIA Cee'd 1.6 115CP BASE, ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Pewter Beige.
http://picasaweb.google.ro/bogdan.ionas/4iceCeeD#

Post Reply

Return to “International Motors Group”