si tapiteria?

Spălare, ceruire, polish...
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: si tapiteria?

Post by scubli »

Nu e prea usor de dat jos total tapiteria.
In partea frontala a scaunului e prinsa cu un sistem usor, are o banda de plastic in forma de "u" ce prinde pe un profil metalic al scaunului.
Mufele de la airbag si senzorul de centura se scot numai daca vrei sa scoti tot scaunul.
Mare atentie, tapiteria este prinsa de buretele din scaune cu niste inele de metal, daca chiar vreti sa o scoateti, acele inele trebuie taiate cu un patent.
Exact unde se uneste sezutul respectiv spatarul cu marginile scaunului sunt acele inele. Dupa taiare se pot prinde inapoi prin coasere cu o ata mai dura.
Senzorul de presiune de la centura are "scobit" in buretele din sezutul pasagerului un locas special(este doar o folie, un circuit imprimat).
Am asistat la "dezbracarea" scaunelor, daca aveti nevoie de alte informatii, intrebati :D
Numai bine.

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Re: si tapiteria?

Post by GOvidiu »

Sa zicem ca o scoti si o speli.
Dar daca intra la apa ce faci ?
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: si tapiteria?

Post by scubli »

@GOvidiu: Eu unul nu as recomanda scoaterea tapiteriei pt. spalare pt. ca e prea complicat si nu prea ortodox.
Cel mai usor e sa de spalat la o spalatorie, si asa sunt deja aparate speciale pt. spalat tapiteria. Am testat acest lucru, nu pe cee'd ci pe alta masina si este foarte bun.

fara0nu1
Posts: 115
Joined: 02 Jun 2007, 18:36
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: si tapiteria?

Post by fara0nu1 »

eu folosesc asta de la fenice, curata si protejeaza tesatura, nu intra nici praful in material.
Kia cee'd 1,4 GSL Best - Abyss Blue superba :-)
DJ >47k. km - 8 % _ 80% trafic de Bucuresti
Jurnal de bord
Un ingeras - si poze cu ea

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: si tapiteria?

Post by Skyppy »

costa cat si de unde se poate cumpara? sau tzi numa pt tine?:D

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: si tapiteria?

Post by bumblebee »

La ZoneProtect ai fost?
Am auzit numai lucruri ok despre ei.

www.zoneprotect.ro

Au si reduceri pt forumistii kia.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
Cornel
Posts: 26
Joined: 04 Jun 2008, 17:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: si tapiteria?

Post by Cornel »

salutare.
la mine au aparut urme pe tapiterie fara a fi varsat ceva anume, urme ca de la transpiratie.
m-am inarmat cu o galeata cu apa calduta si o solutie de curatat luata de la benzinarie (solutie deja diluata, cu pulverizator) si in 3 ore, pe soare intr-o sambata, am curatat toata tapiteria. a iesit aproape ca noua. :)
nu sfatuiesc astfel de "tratament" pentru tapiterii cu insertii de piele/piele intoarsa, ci doar textil exclusiv!
Image

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: si tapiteria?

Post by iulian2007 »

o poza ceva cu produsul se poate?
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: si tapiteria?

Post by mortymer »

am curatat interiorul unui Kalos de la birou la zonprotect... sitemul cu spuma si aspirator puternic... a iesit ok, la cum arata inainte... matizul din semnatura l-am facut la carspa... curatare cu aburi... a iesit chiar ok... plus disparut mirosul de tigara... sunt 2 metode diferite iar daca-i intrebati pe fiecare in parte vor spune ca a lor e mai buna si cealalta e ineficienta... alegeti fiecare... masina trebuie lasata de pe o zi pe alta... ca sa se usuce interiorul, altfel vor aparea pete in timp...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
Cornel
Posts: 26
Joined: 04 Jun 2008, 17:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: si tapiteria?

Post by Cornel »

iulian2007 wrote:o poza ceva cu produsul se poate?
Eu am folosit Formula 1 Carpet & Upholstery Cleaner luata dintr-un Mol, poza aici.
Am muncit un pic, dar pana la urma am preferat optiunea asta - am controlat eu cantitatea de solutie, cat sa ma concentrez pe anumite pete/zone, plus ca nu era foarte murdara tapiteria.
Image

Post Reply

Return to “Întreţinere”