Creion corector,vopsea,lac kia

Spălare, ceruire, polish...
Post Reply
User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by bubumisu »

florin-adrian wrote:Vopseaua Black Pearl. Este facuta in Belgia
Image
Asa arata pachetul compus din vopsea + lac.
Poti te rog sa dai mai multe detalii legat de kit-ul asta vopsea + lac corector?
Eventual unde se poate face comanda, o adresa ceva?
Si cum a iesit operatia? Pacientul arata bine, proprietarul multumit? Rezista bine in timp?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by bubumisu »

mortymer wrote:incercati la img... exista set de 2 sticlute una cu vopsea si una cu lac... io am luat so red cu 50 lei setul... sunt 2 sticlute cu aplicator ca oja... sunt originale kia... nu am incercat inca de lene... dar am zis sa fie acolo... nu se stie cand ai nevoie

Pana la urma "ti-a trecut lenea"? :D Le-ai incercat? Cum au iesit?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
gigi.ionescu
Posts: 71
Joined: 28 Mar 2010, 09:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by gigi.ionescu »

Legat de dungile albe de pe prag, intr-adevar ele apar din cauza protectiei interioare a usilor anti-rugina. Este vorba de ceara in exces si care, pe perioada anotimpului cald sau daca masina este spalata cu apa calda, se topeste partiala si se scurgerea pe prag. In ceea ce priveste sarirea vopselei la cele mai mici impacturi, mai trebuie sa stiti, ca este valabila in cazul tuturor masinilor noi la care vopseaua nu a "imbatranit" natural (ii trebuiesc cam 6 luni sa ajunga la un grad de duritate la care sa nu mai sara din te miri ce). In plus, trebuie luat in calcul si faptul ca este o vopsea 100% ecologica iar perioada de "coacere" in aer liber si in prezenta UV este mult mai mare. Procedeul este unul de maturizare al vopselei, valabil la toate marcile (masini noi) si mult mai vizibil la cele cu vopsea ecologica pe baza de apa (Toyota, Honda si Kia).
[b]Kia Ceed 1.4 GLS, Silver Machine, City+ ( B 100 KIA)
http://picasaweb.google.ro/gigi.ionescu/KIaCeed#
KIA CEED 2020, 1,4 TGDI 7 DCT

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by bubumisu »

florin-adrian, mortymer, dati un semn de viata, pls!!!!!!!!!!


ca am cateva zgarieturi fine sau mai adanci care deocamdata le acoper cu markere obisnuite dupa ce bag oleaca de lustruire cu pasta polish neagra(nu se vad de la distanta dar la prima spalare se ia) :(
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by Razvan_G »

Salut! Din pacate trebuie sa scriu si eu aici. Mi-am gasit masina frecata in parcare, si culmea, nu la noi, ci in Germania. Evident, o zgarietura de toata frumusetea pe portiera dreapta spate si tabla foarte usor inndoita. Creioanele astea sau mix-ul de mai sus prezentat de @mortymer sunt ok? Nu ma pricep la straturi si alte cele, dar cert este ca zona frecata este alb complet. :cry:
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by eugenflorinmanea »

Am folosit eu. Poate la culorile voastre e mai ok, dar la mine dakar y, e cam mare diferenta.Si eu am avut cateva zgarieturi pe masina si se cunoaste destul de grav diferenta de culoare fata de cea a masinii (cea din tuburi e mai inchisa).
Pentru zgarieturi fine faceti asa: dati cu vopsea,lasati un pic sa se usuce (cam 1 minut), apoi dati cu lac, lasati un pic, apoi frecati cu un servetel umed. Va ramane f bine- acopera numai zgarietura iar surplusul se ia pe servetel.Mie mi-a iesit f bine la zgarieturi f fine, dar la cele mai grosiere..se vede cam urat (o sa incerc cu o pasta abraziva sa vad dc nu o mai pot retusa putin).
SAAB 9-5

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by ulisica »

bubumisu wrote:
florin-adrian wrote:Vopseaua Black Pearl. Este facuta in Belgia
Image
Asa arata pachetul compus din vopsea + lac.
Poti te rog sa dai mai multe detalii legat de kit-ul asta vopsea + lac corector?
Eventual unde se poate face comanda, o adresa ceva?
Si cum a iesit operatia? Pacientul arata bine, proprietarul multumit? Rezista bine in timp?
Am aceaisi culoare la masina ca si tine si vreau sa te intreb dac ai folosit acest creion corector .A ramas ceva 'urma' de folosire unde l-ai utilizat?
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

ana maria
Posts: 217
Joined: 13 Sep 2009, 00:37
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by ana maria »

si pe mine ma intereseaza pt black pearl
92.000 km and counting...

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by Razvan_G »

Astazi am fost la vopsitoria Skoda din Oradea cu masinuta. Fiindca nu e atat de grav, am refuzat sa vopsesc toata usa pentru o singura zgarietura si sa kituiesc o usoara infundatura. Mi-e frica si cumva sa nu iasa nuanta, desi slabe sanse.
Asa ca mi-a polishat zona cu o solutie profesionala de la 3M. Foarte tare, in cateva clipe s-a dus toata zgarietura alba lunga de vreo 10 cm si lata de 2 cm (frecata), si mi-a ramas un punct (de marimea unei seminte de dovleac) in care vopseaua era sarita pana la tabla si se mai vede din lateral o usoara infudatura (destul de lunga). Sunt multumit, nu iese in evidenta decat daca te uiti atent. Multi vad, putin pricep :D

Drept urmare, recomand 3M Paint Cleaner (Polishing)... isi face cu brio treaba!
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by eugenflorinmanea »

Poti sa imi spui si mie cam cat a costat si cum ai aplicat-o? Cu carpa sau de ce te-ai ajutat?

Multumesc
SAAB 9-5

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by Razvan_G »

Salut! E o solutie alba, cremoasa. A aplicat-o pe o carpa alba dupa care a intins-o pe suprafata zgariata si in jurul ei. A urmat o frecare rapida pana ce s-a "prafuit" zona dupa care a sters cu o alta carpa. Si surpriza: mi-a ramas doar punctul unde vopseaua era sarita pana la tabla, in rest, ca noua. L-am intrebat cat costa o astfel de solutie si mi-a spus ca undeva la 210 RON. Era fabricata de firma 3M si mi-a spus ca e o solutie pentru polish/scratch remover (nu retin exact numele, dar ma pot interesa) si ca daca nu-mi iese cu asta atunci cu siguranta cu nimic altceva nu iese. Tipul e vopsitor profesionist la Skoda. Cat despre markere corectoare si alte cele, mi-a spus ca nu are rost. Ori iti iese dupa prima spalare, ori diferentele sunt mari. E greu de gasit pe culoare. Singura solutie viabila e vopsirea si kit-uirea pentru infundaturi, dar pentru 2-3 punctulete n-are rost.
Am sa incerc sa uploadez o situatie de genul "before and after" caci inainte am facut o poza cu telefonul la zgarietura. O sa mai fac una la cum arata acum.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by eugenflorinmanea »

SAAB 9-5

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by Razvan_G »

Ciao! Fiindca nu cunosc denumirea exacta nu pot sa ma pronunt, dar voi afla exact. Stiu ca era mai mare (bidonas) si era negru. Am facut si poza de dupa, insa nu au iesit atat de bine fiindca batea soarele si mai mult ma reflect eu in portiera :). Am incercuit insa cu rosu zona afectata.

POZA CU ZGARIETURA BEFORE:
Image

AFTER:
Image

Sagetile verzi arata punctul unde vopseaua e sarita pana la tabla si infundatura (se intinde cam pe toata lungimea, insa acolo e mai evident).
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by bubumisu »

Razvan_G
Daca nu ai apucat sa te interesezi exact, intreaba te rog daca utilizarea e garantata in cazul zgarieturilor pana la grund, si indiferent daca sunt pe tabla sau plastic (am cateva si pe bara spate lateral dreapta marginea de jos ca urmare a unei manevre gresite-majoritatea acelor zgarieturi fiind doar la vopsea, fara zgarierea plasticului spre norocul meu.
Din ce ai relatat, am inteles ca ti-a ramas vizibila doar acea zona in care erau luate toate straturile pana la tabla, deci incluziv grund-ul. 8)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Creion corector,vopsea,lac kia

Post by Vincze Szilard »

si pe mine ma intereseaza si daca stie careva o solutie sa imi spuna, ca am numa cateva zgarieturi usoare.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Întreţinere”