Intretinere bord ceed

Spălare, ceruire, polish...
Post Reply
gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: Intretinere bord ceed

Post by gguramulta »

@alex: eu am sters si bordul, dar ai grija cu ce carpa il stergi dupa aia, pentru ca raman foarte multe scame.
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intretinere bord ceed

Post by scubli »

@gguramulta: Eu folosesc o metoda mult mai simpla :D
Sterg bordul cu orice carpa gasesc dupa care dau odata cu pamatuful si se duc toate scamele lasate de carpa.

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Intretinere bord ceed

Post by Brill »

alexandrub wrote:Referitor la spray-ul de care spune BRILL, am inteles ca merge sigur la plasticele de la usi ; dar nu sunt lamurit daca pot sterge si bordul cu el. Intreb pt. ca vreau sa cumpar si eu.
Merge si la bord, merge la tot. Nu am incercat pe piele pt ca spune ca pt suprafete de plastic, sintetice, alea alea. Pielea o curat cu o crema de maini... si iese super.
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

User avatar
gigi.ionescu
Posts: 71
Joined: 28 Mar 2010, 09:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intretinere bord ceed

Post by gigi.ionescu »

Nu recomand folosirea produselor pe baza de ulei siliconic pentru intretinerea interioara a autoturismului, din mai multe motive, si anume: 1. Este nociv pentru organism in cazul inhalarii vaporilor rezultati; 2. De regula, vaporii de silicon de pe bord, se depun pe partea interioara a parbrizului, cu cosecintele de rigoare (scaderea vizibilitatii pe timp de noapte, pe ploaie si in conditiile care presupun aburirea acestuia). Din experientele mele anterioare, va pot spune ca, la 2 dintre masinile pe care le-am detinut pana in prezent, am fost nevoit sa inlocuiesc parbrizul, tocmai din aceasta cauza.
[b]Kia Ceed 1.4 GLS, Silver Machine, City+ ( B 100 KIA)
http://picasaweb.google.ro/gigi.ionescu/KIaCeed#
KIA CEED 2020, 1,4 TGDI 7 DCT

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intretinere bord ceed

Post by bubumisu »

Solutie de curatat geamuri de calitate (nu stifturi la doze), si lavete care nu lasa scame.
Pulverizare pe laveta si stergere.
Si ies ca noi, fara pete, se usuca instant (operatiunea o fac numai la umbra, sau cand nu bate soarele, cu bordul rece)
Nu am observat intr-un an jumate probleme.

Nu prea imi ies insa urmele de la talpile pantofilor de pe plasticul de la portiere, partea inferioara, unde sunt si boxele.
Ceva recomandari? :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Intretinere bord ceed

Post by frantic »

Incearca Einszett Plastic Deep Cleaner. Eu am reusit sa scot niste urme foarte vechi, care nu au cedat la nicio alta metoda incercata.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intretinere bord ceed

Post by bubumisu »

Merci, deci fara sa dau bani nu prea ies :(
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Intretinere bord ceed

Post by xp »

bubumisu wrote: Nu prea imi ies insa urmele de la talpile pantofilor de pe plasticul de la portiere, partea inferioara, unde sunt si boxele.
Ceva recomandari? :D
Incerca cu CIF-ul sotiei de la bucatoriei .Garantat ca acele urme se duc .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intretinere bord ceed

Post by bubumisu »

xp

Merci, o sa incerc :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Intretinere bord ceed

Post by iulian2007 »

pulverizeaza o solutie de curatat si apoi sterge cu.....radiera..da, ai citit bine, cu banala radiera de sters (creionul sau alte asemenea)
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intretinere bord ceed

Post by Ogy »

Desi topicul este legat de bord....
Am mai scris si anterior.
Cumperi un Clean universal (fas-fas), o periuta de unghii si lavete de microfibra.
Pentru geamuri folosesti clean si lavetele. NU iese mai impecabil altfel!
Pentru plastice, folosesti clean si periuta de unghii acolo unde nu razbesti cu o carpa de microfibra.
On-topic: am folosit pentru bord si fetele cauciucate ale portierelor, o solutie roz (nu memorez numele acum) de la mafra, rezultatul mai frumos decat noua.
Am spalat si tapiteria tot cu produse mafra.
Cei prezenti la ultima intalnire au putut viziona rezultatul.
Pret total 100 lei (doar tapiteria) la un baiat pe langa Ilioara-Salajan.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intretinere bord ceed

Post by bubumisu »

Ogy

Nu imi sunt straine produsele mafra, spalatoria care e exact langa firma la care lucrez are sigla mafra si utilizeaza numai produse mafra

Dar apropo de "on-topic" are ceva totusi in timp daca curat plansa de bord si partea de sus de la portiere(partea interioara ma refer, de la plastic pana la geamuri) care e imbrracata in acelasi material cu solutie de curatat geamuri de calitate?
La urma urmei de cand am folosit prima data m-am uitat pe eticheta si scrie clar ca se poate utiliza nu numai pe sticla ci si pe plastic si alte suprafete.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intretinere bord ceed

Post by Ogy »

Daca este murdara zona, foloseste clean la "fas-fas". Daca vrei doar sa protejezi materialul poti sa folosesti si solutii de la mafra sau ceva mai ieftin si cu acelasi efect DOAR anumite solutii de curatat cauciucurile (anvelopele).
De ce zic anumite. Eu am folosit doar un tip (laptos, alb, cu miros superb, luciu ca de lac), alte substante care au fost aplicate pe la spalatorii, nu aveau acelasi efect. Are si efect antistatic, nu raman urme de incalatari (praf) pe covorase pe o perioada indelungata.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intretinere bord ceed

Post by bubumisu »

k, o sa incerc si cu Clean fas-fas
Revin cu rezultate, inclusiv varianta cu Cif-ul si radiera :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intretinere bord ceed

Post by Ogy »

Clean-ul face treaba mai buna pe orice suprafata (nu lasa urme).
Atentie la folia de pe consola centrala!

Post Reply

Return to “Întreţinere”