Intretinere bord ceed

Spălare, ceruire, polish...
Post Reply
User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intretinere bord ceed

Post by bubumisu »

Deocamdata de la solutia de curatat geamuri nu s-a intamplat nimic cu consola centrala, dar e folie pe consola centrala, la mine e argintie, nu cumva asa e vopsit materialul?
Mie nu mi se pare sa fie imbracat materialul de pe consola in folie
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

catalinb
Posts: 61
Joined: 07 Jun 2010, 13:57
Auto:

Re: Intretinere bord ceed

Post by catalinb »

Salut,

Pe mine m-a mancat in c.. si am cumparat din Metro un spray de ala pe baza de silicon, inainte sa gasesc topicul asta si sa citesc ca e nociv si inestetic cu silicon.
Am pulverizat pe bord, dar m-am oprit imediat. A ramas o urma ca de grasime asa, lucioasa.

Vreau sa ramana bordul negru mat, nu lucios...beah!
Am sters cu niste servetele umede de maini, dar tot nu s-a dus de tot. Bordul are o textura cauciucata cu mici adancituri (nu stiu daca e la fel la toate Ceed-urile, sau au schimbat astia la FL bordul) si probabil a intrat in ele. Dintr-o parte se vede urma de culoare mai inchisa si lucioasa.

Cum fac sa o scot ca arata urat de tot?!

Multumesc!

P.S. Din ce am citit:
- pt praf - Pronto pamatuf,
- pt urme, pete de pe suprafetele cauciucate de pe bord - lavete umezite cu apa sau servetele umede fara alcool?
- pt geamuri - Clean de geamuri
- iar pt plastice (interior portiere, consola centrala), ce sa folosesc?
Kia Cee'd FL 1.6 GSL, Piston Gray, Style
Kia Sportage 2015 CRDI 2.0 6AT 184CP
Kia Sportage 2021 T-GDI 1.6 7DCT 177CP GTLine

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intretinere bord ceed

Post by Ogy »

Clean de geamuri pentru ce ai patit si portiere.
Consola centrala -laveta cu apa si fara sa umezesti prea tare locul si fara sa apesi.

catalinb
Posts: 61
Joined: 07 Jun 2010, 13:57
Auto:

Re: Intretinere bord ceed

Post by catalinb »

Ogy wrote:Clean de geamuri pentru ce ai patit si portiere.
Consola centrala -laveta cu apa si fara sa umezesti prea tare locul si fara sa apesi.
"Clean" e marca produsului sau orice solutie de geamuri cu alcool e buna?
Kia Cee'd FL 1.6 GSL, Piston Gray, Style
Kia Sportage 2015 CRDI 2.0 6AT 184CP
Kia Sportage 2021 T-GDI 1.6 7DCT 177CP GTLine

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intretinere bord ceed

Post by Ogy »

Fas-fas de geamuri pe care scrie clean (marca). Indiferent de aroma.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intretinere bord ceed

Post by bubumisu »

Adica Ogy cand spune fas-fas se refera de fapt la pulverizator, ca sa intelegeti (ce simpatic esti Ogy cand zici fas-fas :D )
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intretinere bord ceed

Post by Ogy »

Da! :) Mama lui de pulverizator.

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Intretinere bord ceed

Post by bumblebee »

Daca vreti ceva misto imbracati-va bordul in piele.
Eu asta am sa fac cred :D
www.piele-auto.ro
Kia Cee'd 1.4 best

prox
Posts: 28
Joined: 08 Jul 2008, 20:23
Auto:
Location: targoviste

Re: Intretinere bord ceed

Post by prox »

salut, am si eu o intrebare aveti idee o solutie care sa nu faca bordul lucios si sa-l readuca la negrul mat din fabrica ?....de ce pentru ca am fost la o spalatorie auto unde cel ce a spalat msina nu a fost atent cand i-am spus k nu vreu solutii lucioase gen slilicon si evident a dat cu un fel de silicon in fine.........CUM POT SCOATE ACEA SOLUTIE ACEL SILICON ...... astept sfaturi !!!!

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Intretinere bord ceed

Post by Minu »

Poti incerca asa ceva: http://www.mafra.ro/solutie-pentru-cura ... -p-95.html .Nu lasa unsoare,e bun si pt tapiterie,eu am curatat scaunele cu el si le-a lasat luna.Sau poti folosi si acest produs http://www.mafra.ro/silicon-de-bord-sci ... -p-80.html ,lasa putin luciu,dar nu lasa unsoare,si la fel,curata foarte bine.Uite ce a ramas dupa ce am sters bordul la Clio,desi parea ca e curat,a scos mizeria din porii plasticului.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Intretinere bord ceed

Post by misuspita »

bumblebee, si cum faci cu airbagurile de pe bord daca il imbraci?
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intretinere bord ceed

Post by Ogy »

Le dezactivezi :)
On-topic: cand am spalat-o eu cu mana mea acum vreo 3 luni (am mai spalat-o de atunci) i-am dat pe bord si pe usi cu solutie de cauciucuri (nu cea din comert una care miroase superb si este ca laptele). Efectul este si acum prezent. Din pacate nu ma pot bucura... pana saptamana viitoare.

chit
Posts: 137
Joined: 29 Mar 2008, 20:45
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Intretinere bord ceed

Post by chit »

Minu wrote:Poti incerca asa ceva: http://www.mafra.ro/solutie-pentru-cura ... -p-95.html .Nu lasa unsoare,e bun si pt tapiterie,eu am curatat scaunele cu el si le-a lasat luna
Salut.
Mi-a sosit comanda de la Mafra.....Spune-mi te rog cum ai curatat tapiteria cu Pulimax...
Daca am retinut bine...se pulveriveaza....se freaca cu o perie mai moale...apoi se sterge cu o carpa curata... E corect?????
Multumesc mult.
Cee'd 1,4 GSL MT Best

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Intretinere bord ceed

Post by Minu »

Exact.Cu placere. :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

niku1965
Posts: 5
Joined: 18 Sep 2011, 20:57
Auto:

Re: Intretinere bord ceed

Post by niku1965 »

Bonzai2 wrote:Eu cu servetele umede.Sunt excelente,nu lasa urme,scame,pete,nu au alcool ca sa atace plasticele.Si nu folosesc din alea scumpe,dau pe un pachet 2 lei si sterg masina o luna pe interior.

Ai mare grija cu ce solutii dai pe bord ca sa nu ti se exfolieze.Unii colegi de pe forum au patit-o rau de la odorizantele de masina.
unul din cei patiti sunt eu mi-a curatat parbrizul la spalatorie cu o solutie de curatat geamurile si cred ca a cazut un strop deasupra volanului pe chestia aia semi rotunda care acopera turometru , vitezometru etc si acum m-am trezit ca se exfoliaza.Problema e ca o ai in fata ta si o vezi tot tinpul cand conduci lucru nu prea placut credetima.Stie cineva daca se poate schinba doar aparataoarea sau trebuie so schinb cu tot ce se afla in ia (turometru , vitezometru etc) Cap_PDT_01_06

Post Reply

Return to “Întreţinere”