Depuneri pe supape la GDI

Spălare, ceruire, polish...
bogdansrb
Posts: 13
Joined: 23 Sep 2020, 08:12
Auto: kia pro'ceed jd
Location: Bucuresti

Depuneri pe supape la GDI

Post by bogdansrb »

Salutare,
Detin o Kia Proceed JD achizitionata de la cineva de aici din club. Motorul este de 1.6 GDI si am avut curiozitatea sa vad cum se prezinta depunerile de pe supape dupa cei 47.000km ai masinii. Am desfacut galeria de admisie si asta e ce am gasit.

Image

Asa ca daca tot m-am apucat, am zis sa le si curat. Evident ca nu eram pregatit in nici un fel, asa ca am improvizat.

Image

Aici deja mare parte din depuneri s-au dus, mai ramasesera niste coji mai mari pe care le-am indepartat cu aer comprimat. Imi pare rau ca nu am facut mai multe poze, dar deja se intuneca si inghetam de frig. Plus ca e complicat sa faci poze pe gaura aia.
Pana la urma am folosit o solutie spray de curatare a pistoalelor de spuma poliuretanica, care e practic acetona sub presiune. Am umplut locasurile supapelor si am lasat-o sa dizolve. La aplicare face bule si ceva spuma, deci cred ca dizolva tot uleiul ala. Mai raman in urma depunerile uscate (coji) care pot fi curatate cu aer comprimat. Am curatat si clapeta de acceleratie pentru ca si ea avea depuneri.
Acum poate sunt subiectiv dar mi se pare ca motorul "trage" mai bine si nu mai ezita. Oricum, am comandat deja un oil catch can si il voi folosi.
Per total eu zic ca e o operatiune care merita facuta. La motorul asta galeria de admisie e in fata si e suficient loc intre ea si radiator ca sa lucrezi. Daca e cineva interesat cum se desface, pot da mai multe explicatii.

B0gd4n89
Posts: 4
Joined: 17 Aug 2019, 01:07
Auto: Kia Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by B0gd4n89 »

Foarte interesant si totodata ingrijorator, nici nu vreau sa ma gandesc ce e in TGDI'ul meu la 76000 km ...
Mai nasol e faptul ca asta este cam singura operatiune care se poate face pentru curatare, in rest aditivi, benzina, chiar si catch canul acela sunt doar solutii care poate doar intarzie putin efectul. O sa ma asigur ca la urmatoarea masina o sa am acel set suplimentar de injectoare deasupra supapelor cu rol de curatare sau nu o sa mai iau motor GDI desi nu prea mai sunt masini fara fara motoare GDI ca deh , asta e viitorul... catre service.

bogdansrb
Posts: 13
Joined: 23 Sep 2020, 08:12
Auto: kia pro'ceed jd
Location: Bucuresti

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by bogdansrb »

Din ce am auzit si-au dat seama de problema asta si au mai adaugat un injector in port. Dar si la alea am vazut depuneri. Astept sa imi ajunga catch-can-ul si o sa vad cum sta treaba, dar cred ca totusi am avut noroc ca admisia e in fata si e relativ usor de demontat. Daca as schimba ceva, as folosi benzina ca sa dizolv depunerile (si le-as lasa la "inmuiat").

B0gd4n89
Posts: 4
Joined: 17 Aug 2019, 01:07
Auto: Kia Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by B0gd4n89 »

Te referi la modelul Ceed 3? 1.4t-gdi si 1.6 t-gdi au acele injectoare suplimentare? Cu catch canul o sa ai acelasi efect dar intarziat, depunerile pe care le ai acum la 50k o sa le ai la 80k cam asta e, alte variabile sunt uleiul si benzina folosite pentru cat de devreme sau tarziu apar acele depuneri, vazusem un comunicat de la Kia in care recomandau un anumit tip de aditiv la fiecare 15k km sau 1 an pentru a intarzia procesul. Am vazut unele filmulete in care au bagat acel sea foam prin corpul clapetei de acceleratie si apoi mergeau vreo 30 minute cu ea in regim de autostrada la o turatie constanta si iesea fum negru, doar ca nu mi se pare cel mai safe lucru de facut, ma gandesc ca toate depunerile alea dislocate pot sa ajunga prin catalizator, contamineaza uleiul etc si dai in altele. Cel mai sfant e cum zici tu, desfacuta galeria de adminisie si pus un solvent la inmuiat. (benzina e cam cel mai bun)

https://seafoamworks.com/product/sea-fo ... e-cleaner/

bogdansrb
Posts: 13
Joined: 23 Sep 2020, 08:12
Auto: kia pro'ceed jd
Location: Bucuresti

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by bogdansrb »

Nu, ma ofer la alti producatori la care am auzit de chestia asta (parca la nissan). Din pacate sunt fortati de norme sa scoata cat mai mult dintr-un motor de capacitate mica si sa aiba emisii mici, de aia au mers pe injectie directa. M-am uitat si eu dupa solutii de curatat si nu prea am gasit la noi, dar nici nu vad cum ar curata. Eu am pus un solvent puternic cu acetona si tot a trebuit sa racai depunerile mai mari. Probabil ca altfel se duc in catalizator.

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by nanumihai84 »

Ati încercat cu oil catch can?
Movement that inspires

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by ionutp »

A incercat cu rezultate frumoase colegul @alimos: https://clubkia.ro/viewtopic.php?f=94&t=25775
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

bogdansrb
Posts: 13
Joined: 23 Sep 2020, 08:12
Auto: kia pro'ceed jd
Location: Bucuresti

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by bogdansrb »

Am uitat sa postez si aici. Am catch can-ul montat de cateva luni. Isi face treaba, am avut probleme doar cu furtunele. Initial am luat din silicon, speciale pentru auto, si imi scapau gaze care ajungeau apoi in habitaclu trase de ventilatie. In mod ciudat nu aveam probleme cu vaccumul. Le-am inlocuit cu furtune de presiune care se gasesc in magazinele de bricolaje si nu am mai avut problema asta.

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by nanumihai84 »

Image
Image

Atata am adunat la aproape 1.500 km după ce am montat, 1.6 GDI manual.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by nanumihai84 »




Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by nanumihai84 »




Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

Andreyuku
Posts: 17
Joined: 12 Jan 2022, 18:34
Auto: Kia Xceed 1.5hyb comanda
Location: București

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by Andreyuku »

Ceva noutăți? Aștept sa îmi vina și mie un tgdi și nu știu cum sa o întrețin mai ok... ma întreb oare dacă la revizie poți plăti pe cineva sa iti dea cu soluție de curățare pe admisie.
Nu sunt mecanic, n am nicio șurubelniță în casa, dar sunt destul de pasionat de cum funcționează o masina încât am dat peste topicul asta cu problema depunerilor pe admisie de la GDI.
Pot sa previn cumva efectul? Exista niște reguli cum sa conduci masina? Orice inafara de oil catcher pentru ca nu vreau sa am probleme cu garanția...

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by nanumihai84 »

In afara de oil catch can nu poți. Dacă ai fi din Brasov, te-as ajuta sa-ți cumperi ce-ți trebuie și sa-l montam împreuna


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by Faust »

La ultima revizie am întrebat dacă afectează garanția montarea unui catch can, intenționăm să montez așa ceva, cei de la service Băneasa, unde vând Fiat, mi-au spus că pot pierde garanția motorului sau dacă îmi montez așa ceva să îl demontez când vin cu mașina la revizii.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Depuneri pe supape la GDI

Post by Faust »

Andreyuku

Reguli sau un anumit stil de condus nu previn depunerile pe supape.
Ca să cureți supapele trebuie să demontezi galeria de admisie, poți cere asta la service dar costă cât nu face, eu zic să nu te stresezi prea tare, ca depunerile pe supape să afecteze funcționarea motorului...... trebuie să treacă mulți ani și rulaj mare, nu ții tu mașina până se fac depuneri mari.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Întreţinere”