Intretinere interior Cee'd

Spălare, ceruire, polish...
alcatraz

Post by alcatraz »

eu sterg bordul cu lavete umede pt bord, NIGRIN. tot de la NIGRIN am luat si lavete pt parbriz. curata bine si se zvinta repede. sunt plicuri cu 15 buc., care se inchid ermetic dupa fiecare utilizare.

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Post by ciprianeagu »

Mi-am luat TZAPA! cu laveta de piele scamosata...am dat 7 ron ce-i drept...doar o data am dat pe bord si s-a facut tot galben :shock: ...ma gandesc sa o spal intai, poate nu mai lasa scame... :(
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

alcatraz

Post by alcatraz »

ciprianeagu wrote:doar o data am dat pe bord si s-a facut tot galben :shock: ...ma gandesc sa o spal intai, poate nu mai lasa scame... :(
nu fi necajit. se asorteaza bine cu culoarea masinii

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

:lool: am ras pe burta.

Nu fi rau si nu mai fa haz de necazul omului.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

ciprianeagu wrote:Mi-am luat TZAPA! cu laveta de piele scamosata...am dat 7 ron ce-i drept...doar o data am dat pe bord si s-a facut tot galben :shock: ...ma gandesc sa o spal intai, poate nu mai lasa scame... :(
Trebuia ca pielea sa fie umeda cind ai sters bordul.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Post by ciprianeagu »

Hai ca incerc si cu ea umeda...daca tot nu merge, nu-i bai, o bag la sters geamuri acasa :D (barem de atata o fi si ea buna...)
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by rayman »

Eu am luat de la OMV niste servetele umede cu silicon - nu mai stiu cum se numesc, e un pachet verde cu 15 servetele.
Vreau sa zic ca plasticul de pe bord & portiere - cel cu stratiile in diagonala - arata super bine! E ceva de munca pentru a sterge uniform, insa in final negrul este mai inchis si lucios, arata f bine in bataia soarelui, uber-sexy :lol:

Mai greu e cu plasticele lucioase (consola centrala, manerele de la portiere) pentru ca raman urme ("smudge", nush cum sa le zic in romana) insa.... se uniformizeaza daca dai cu.. mana :wink: si insisti putin. Prima oara am dat si pe volan, nu stiam ca au silicon... Sa vezi apoi patinaj artistic si balet cu mainile pe covrig :roll:
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

Eu mi-am cumparat de la Cora un spray (are brandul Elf) destinat curatarii suprafetelor din plastic. Rezultatul e excelent. Mentionez ca initial am incercat sa curat aceste suprafete cu o carpa normala si nu a iesit ok deloc. Ulterior am incercat cu o garpa asemanatoare pielei de caprioara si a iesit super. Consola a fost mai greu de curatzat dar pana la urma am scos-o la capat
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

Katryna
Posts: 3
Joined: 11 Aug 2008, 21:46
Auto:
Location: Borsa Maramures

Post by Katryna »

Din proprie experienta si ca femeie va spun cate ceva despre curatatul bordului. Inainte de orice, trebuie aspirat de praf perfect folosind aspiratorul pe putere maxima si cu peria rotunda cu peri medii, cam 3 cm lungime ( cea pe care sotiile voastre o folosesc la aspirat peretii de praf in casa). Dupa ce l-ati curatat de praf suficient de bine sa treaca testul batistei albe, abia atunci puteti folosi lavete umede antistatice sau impregnate cu diferite solutii de scoatere a eventualelor pete. Dar daca nu scoateti tot praful din striurile materialului veti sfarsi prin a imbacsi tot bordul si asta va fi greu si costisitor de remediat.
Cogito, ergo sum!

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Re: Intretinere interior Cee'd

Post by ION GABRIEL IONUT »

#-o Aoleu cate solutii!!! Hai sa va spun eu cea mai simpla, eficienta si ieftina solutie: costa 10 lei si eu am gasit-o la un magazin de accesorii auto. Este o laveta galbena de aprox 30cm/30cm intr-un tub galben, se numeste, cred, PIELE CHAMOIS (sau ceva de genul asta). O umeziti, o stoarceti si stergeti bordul si usile. E super buna: nu lasa urme, sta umeda mult timp, super absorbanta si, important, nu retine murdaria. Eu am doua: una pt interior si una pt exterior(pt rarele cazuri cand spal masina acasa)
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Re: Intretinere interior Cee'd

Post by ION GABRIEL IONUT »

Cred ca in curand o sa postez si niste poze cu ea!
Eu sunt uimit de fiecare data cand o folosesc.
Incercati!
Astept multumiri! :D am glumit!
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Intretinere interior Cee'd

Post by Malte »

Astept poze ! N-am glumit ! :lol: Am cautat asa ceva la Selgros,dar n-am gasit si nici nu stiam cum ii zice.Ms.Bordul il stergi cu carpa asta doar cu apa,sau e nevoie si de altceva ?
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

stef2008
Posts: 113
Joined: 05 Feb 2008, 14:46
Auto:

Re: Intretinere interior Cee'd

Post by stef2008 »

Salutare
Ieri dupa ce am spalat masina, am observat pe aripa cateva puncte negre, am incercat sa le curat dar nu am reusit ( parca ar fi vopsea dar nu sunt sigur ).
Ce solutie imi recomandati ??
Ms anticipat
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Intretinere interior Cee'd

Post by Akbhar »

Nu cumva e smoala de la drumuri?

Incearca cu o solutie de indepartat smoala sau insectele. Le gasesti in benzinarii.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intretinere interior Cee'd

Post by scubli »

Intrebare pt. cei cu volan in piele:

Cu ce solutie tratati volanul si maneta de la frana de mana ?

Post Reply

Return to “Întreţinere”