Statii radio CB

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: Statii radio CB

Post by alpinad »

@aTenTie o sa ai surpriza,neplacuta, sa auzi si injuraturi....!

ne auzim pe 22!

DRUMURI BUNE!!!
Sportage MHEV Pace 1.6 T-GDi 48V 7DCT Black

Rio 1.25 mpi Smoke Blue

[exOptima 1.7 crdi 140cp Pluto Brown]
[ex cee'd sw 1,4 gsl 109cp SO RED B-72- ZEP]
____________________

flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: Statii radio CB

Post by flaviu »

multumesc pt raspunsuri;)credeam ca e o treaba mai complicata cu legatul statiei la masina:P

aTenTie
Posts: 73
Joined: 30 Jan 2010, 08:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Statii radio CB

Post by aTenTie »

Nu este complicat.

Statia are mufa de bagat la bricheta, poti sa o montezi unde vrei in masina doar cu conditia sa ajungi usor la butoane cand conduci.
Antena o pui pe masina cu talpa magnetica si firul il tragi pe langa chederele de la usi sau haion.

Eu am pus statia pe masina mea pe consola centrala pe lateral chiar la sofer. Am statia langa piciorul drept, si ajung cu mana foarte usot la ea, o mut de pe schimbator pe butoane cand am nevoie.

Garantia este pe statie nu pe montaj. De fapt nu montezi statia, montezi suportul in care intra statia. Statia o poti folosii si in casa daca vrei. Faci rost de un convertor de la 220 la brigheta auto, bagi cablul de la statie, montezi antena afara si gata.
KIA Sorento 2004 2.5 crdi EX 140HP
[url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab125019.gif[/img][/url]

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Statii radio CB

Post by surfer »

Salutare,
Am si eu montata o statie CB pe masina, de aproximativ o luna de zile.Modelul statiei este Jopix Omega, iar antena este no-name,de 150cm si talpa magnetica mare. Desi nu am calibrat-o pana acum(nu am avut timp si nici nu am cautat) sunt foarte incantat de achizitie. Pretul a fost de 250 ron pt statie si 140 pt antena. Aud si sunt auzit pe aproximativ 20km,uneori chiar mai mult. Merita investitia cu varf si indesat, mai ales ca s-au inmultit MCV-urile ca ciupercile. Pe o distanta pe care o parcurg saptamanal,de 100km, sunt cel putin 5 radare zilnic. Cu ajutorul "colegilor" aflu tot timpul unde sunt,daca se misca,pe ce sens de mers actioneaza,etc.
Legat de montarea in masina,statia o tin intre scaunul pasagerului si cotiera,in partea din spate,chiar deasupra locului unde intra centura de siguranta.iar cablul antenei l-am scos pe sub canapeaua din spate,prin portbagaj.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: Statii radio CB

Post by flaviu »

pune niste poze;)

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Statii radio CB

Post by surfer »

poze cred ca saptamana viitoare.acum am mutat statia pe loganul lu' tata.
Oricum,eu am ales varianta asta de montare pentru a evita gaurirea(sau lipirea) unor suprafete pentru montarea suportului de statie.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Statii radio CB

Post by alimos »

A riscat careva sa meraga cu statii de peste 4w prin Europa?Intreb asta pentru ca stiu ca e interzis,iar eu am un drum de facut si am o statie Midland 278 de 10w.Nu stiu ce sa fac.Cred ca bag antena in portbagaj la vama si... asta e! Sfaturi ceva?
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

Re: Statii radio CB

Post by serdimi »

@alimos-Am fost de mai multe ori prin Europa cu statia montata si antena la vedere.Statia CB este utila in Romania unde drumurile sunt rele,iar pe putinele portiuni bunicele stau si "MWC"-urile.Afara ai conditii sa circuli cu viteze acceptabile,iar statia devine ceva "just for fun".In difuzor vei auzi pe canalul 22 FM numai picanterii ale soferilor de TIR romani.Camionagiii seriosi tin statiile inchise si le folosesc doar cand au contact vizual cu vreun coleg cu care doresc sa intre in legatura.De informatii in legatura cu filtrele politiei sau a celor de la drumuri nu au nevoie deoarece,nu-i asa,nu pleci de acasa fara sa fii in regula cu starea tehnica sau actele pe vehicol sau marfa.In concluzie nu o demonta,decat daca ai intentia sa iesi cumva in evidenta (viteza excesiva,incalcarea regulilor de circulatie,etc).De altfel stiu mai multi soferi de TIR care au statii de 35 W si-si practica meseria normal.Precautia de care trebuie sa tii cont:nu iesi cu nimic in evidenta,ca si asa numerele de Romania nu sunt prea iubite in UE.In rest sa ai drumuri bune si sa vii sanatos acasa !
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Statii radio CB

Post by Ursulake1 »

Readuc la viata subiectul ...
Ma intereseaza sa trag un cablu de alimentare direct de la baterie pentru statia pe care am luat-o, cu alimentarea de la bricheta nu e prea ok, cateodata cand emit am bruiaj in boxe si lumini, si colac peste pupaza mi s-au ars toate becurile de pe dreapta fata in cam 2-3 saptamani ( faza scurta si lunga in acelasi timp ).

Are cineva idee pe unde pot trage un cablu de la baterie ? Stiu ca sunt niste fante in panoul dintre motor si habitaclu pe unde as putea face asta, dar nu stie unde sunt.

"Drumuri bune colegii " :))
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”