Upgrade Audio pe Sportage 2012

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Post Reply
adrianvictor
Posts: 11
Joined: 21 Sep 2020, 12:34
Auto: Kia Sportage 2012 AT 184CP AWD
Location: Navodari

Upgrade Audio pe Sportage 2012

Post by adrianvictor »

Salut grup,

Sunt nerabdator sa finalizez proiectul de upgrade audio pe noua masinuta , am finalizat instalarea navigatiei android , am scos boxele stock si le-am inlocuit cu speakere Focal fata + spate + tweetere fata (usile din spate nu au tweetere, s-au zgarcit). Nu am reusit insa sa instalez crossoverele , poate imi explica cineva daca aveti placerea.
128873472_174063867731247_4605307871394147016_n.jpg
121008126_839724763437803_3652103426415429308_n.png
Insa nu sunt multumit deloc de sunet. Pachetul complet de 4 boxe medii+4 tweetere+crossovere le-am avut pe auto anterior alaturi de un player 1Din Sony Xplode si in combinatie cu Wooferul Activ FOCAL BOMBA20-A1 isi faceau treaba perfect.
focal-bomba-20-a1-.jpg
Mentionez ca subwooferul de mai sus il voi muta in Kia. Wooferul stock e garbage.
Am nevoie de ajutorul vostru, va rog o parere, vreau sa inlocuiesc si amplificatorul stock cu unul aftermarket , dar merita sa inlocuiesc si wooferul stock? sau sa-l anulez, ce ziceti? E suficient doar cel activ?

Daca instalez amplificator pt boxe, acele crossovere mai sunt utile la ceva?

Pot da boost la sunet doar din acele crossovere si sa renunt la amp aftermarket?

Please help!! [-o< [-o<
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade Audio pe Sportage 2012

Post by Nesta3 »

Nu ai ce sa faci cu amplificatorul si subwoofer-ul stock intr-un setup aftermarket.
Le anulezi.
La boxe focal lasi crossoverele deoarece astea filtreaza frecventele, altfel, bagi frecvente full in medii sau twetere si le faci varza.
Solutia pentru tine consta intr-un amplificator cu 4 canale, unde pe canalul 1 si 2 pui boxele fata spate, iar pe canalele 3 si 4 pui in punte/bridged, subwooferul.
Canalele 1 si 2 le treci pe HPF(frecvente medii si inalte) iar 3 si 4 pe LPF(frecvente joase).
Dupa ce montezi boxele si tweterele, din crossovere pleci cu cabluri de alimentare la amplificator.Acelasi lucru faci si cu subwooferul.
Din amplificator se pleaca cu cabluri de semnal(RCA-uri) catre unitate/navigatie.Daca unitatea are intrari RCA si ai noroc si are si intrare de subwoofer, deci 3 intrari/perechi de rca, atunci treaba e simpla.Daca unitatea nu are asa ceva, trebuie sa te legi pe cablurile din mufa pentru boxe.
Si cel mai important, trebuie alimentata statia direct de la baterie.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

adrianvictor
Posts: 11
Joined: 21 Sep 2020, 12:34
Auto: Kia Sportage 2012 AT 184CP AWD
Location: Navodari

Re: Upgrade Audio pe Sportage 2012

Post by adrianvictor »

Da, initial instalarea boxelor s-a realizat cu tot cu crossovere iar pentru crossovere am luat alimentare de la tweetere (cum am vazut pe youtube #-o ) , dar se auzea oribil deci am instalat boxele pe direct.
Iti multumesc pentru indrumare si lamuriri, da, navigatia are intrari RCA si are si intrare de subwoofer, dar eu am un subwoofer activ, se alimenteaza direct la amp? (stiam ca de la baterie) sau montajul descris era cu sub pasiv?
Probabil voi merge la un audio garage, nu stiu daca reusesc singur toate astea :(

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade Audio pe Sportage 2012

Post by Nesta3 »

Ce pleaca de la boxe si twetere,intra in crossover iar din crossover pleaca catre alimentare, adica amplificator.Ce ai facut tu cu alimentarea din twetere a insemnat ca aveai doar frecvente inalte peste tot.
Daca arata asa, subwooferul se alimenteaza de la baterie.
Iar daca e activ, inseamna ca are amplif incorporat ceea ce e bine, ca iti cumperi amplificator doar pe 2 canale, pentru boxe.Dar, daca subwooferul suport si amplificare externa, cel mai ok e sa il.legi la un amplificator, si te intorci la ce ti-am descris mai sus.
Si da, cel mai bine e sa mergi la un atelier specializat.Si eu le visam, dar erau momente cand nu stiam ce sa le fac ca sa mearga bine si ajingeam tot pe la baietii care stiau.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Upgrade Audio pe Sportage 2012

Post by panzer »

Si eu zic la fel. Mergi la un atelier caci sunt multe de tot de explicat.

Navigatia cum ii spui tu, Head Unit (HU) cum o mai cunoastem are iesire RCA pe stereo si iesire RCA pt Subwoofer.

Ai 3 circuite distincte:
Semnal Audio: din HU catre Amplif. Acesta este un cablu 2x RCA. Este cel mai important sa nu te zgarcesti la el. Semnalul este la puteri mici si sensibil la interferentele electrice din masina.
La fel daca vrei sa folosesti iesirea de subwoofer din HU. De data asta 1x RCA, pt ca e mono.

Semnal Audio Amplificat: de la amplificator la boxe, in cazul tau la crossover. Din crossover la tweeter si la midbass. Cablu audio litat. Bine ar fi sa nu fie de supermarket (gen 0.2 lei/m) pentru ca se sectioneaza de la vibratii, de obicei langa midbass si ajungi sa desfaci des fetele de usa. Te-as sfatui, daca ai de unde sa iei o bucata de cablu audiofil pentru bucata dintre crossover si midbas. Chiar daca este 15 lei/m.

Alimentare: de la baterie la amplificator + de la baterie la woofer.

Pt amplificator, uita-te tot la Focal, din aceeasi gama de pret cu boxele. Daca poti ia unul 4.1.
Daca folosesti woofer-ul amplificat: merge si un 2.0 si un 4.0
Preferabil in clasa A/B (amplificare analogica). Daca nu, e ok si unul in clasa D (amplificare digitala). Daca nu l-ai cumparat inca si diversi incearca sa iti vanda ce au ei pe stock tine minte: cele in clasa A/B se potrivesc cam pe toate boxele. Cele in clasa D ar fi bine sa fie de la acelasi producator si din aceeasi gama. Sa te astepti ca cele in clasa A/B sa se incalzeasca. E posibil in functie de model sa tb sa pui un fel de izolatie intre el si scaun.

La fel de important este sa pui un material gen dynamat pe interiorul usilor. Daca iti permiti. Pe vremuri era cam 200 lei/usa. Dar n-am mai urmarit.

Si ca sa te bag si in ceata, odata ce totul este ok, o sa depinzi de calitatea HU. Citeste topicul meu cu Hertz pe kia (link in semnatura)

Multa bafta.

adrianvictor
Posts: 11
Joined: 21 Sep 2020, 12:34
Auto: Kia Sportage 2012 AT 184CP AWD
Location: Navodari

Re: Upgrade Audio pe Sportage 2012

Post by adrianvictor »

Revin cu progres la upgrade-ul auto. Am fost la același Audio Garaj la care am fost cu vechiul auto- Mermin Motors Constanta, băieți profesioniști, nota 20. Mi-au instalat un amp JBL stage A6004 60w x 4 , au legat și crossoverele (le-aș fi legat și eu dacă știam ca input se ia de la boxa de jos, nu de la tweeter), mi-au tras cablaj și pentru subwooferul activ. Voi merge la ei luna viitoare sa facem și o insonorizare.
Toate bune...însă sunetul nu e ce trebuie ....și încep sa cred ca e de la Head unit...oricum e net superioară fata de cea stock, dar e totuși o chinezărie ..
Acum întorcându-mă acasă am dat volum la un MP3 320kb și la anumite frecvente mi se aude un bazait in tweeter...deși semnalul e filtrat și rasfiltrat ?? O sa încerc sa umblu la egalizator sa cobor înaltele , oricum sunt conștient ca e necesar schimbat HU....
Sunt consternat ca pe mașina veche aveam aceleași boxe cu filtre și un cd player Sony x plode (fără amplificatoare și insonorizare) ...și era simfonie in mașina, claritate iar bass-ul din subwoofer era mai plin ...(cd-playerul ăla avea o mulțime de setări pt sunet, o fi fost din cauza asta??)
Revin mâine cu poze cu mașina in lucru (de pe telefon mi le uploadeaza întoarse ) și revin cu noutăți in curand.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade Audio pe Sportage 2012

Post by Nesta3 »

E bazait pe accelerare?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

adrianvictor
Posts: 11
Joined: 21 Sep 2020, 12:34
Auto: Kia Sportage 2012 AT 184CP AWD
Location: Navodari

Re: Upgrade Audio pe Sportage 2012

Post by adrianvictor »

Nu e bazait pe accelerare, am remarcat ca unele fragmente de sunete înalte le foșnește ca sa zic așa, in loc sa reproducă sunetul propriu-zis , îl da distorsionat.
Am tot studiat cazul și sunt convins ca “chinezăria” e cea mai slaba veriga din lanțul audio. Casetofonul Sony avea setări LPF și HPF ( off sau între 80-160 Hz ) și când umblam la ele sunetele parca erau mai finisate. Nu știu ce avea, da casetofonul ăla amărât avea amplificare pe 4 canale și scotea din el semnal bogat..plin.

Aa și încă o chestie, am subwooferul dat la maxim și abia se aude, iar in auto vechi îl Țineam sub 1/4 din volum...oare sa fie din cauza ca pe Sony aveam ieșire separată pt woofer?

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”