Android Auto wireless

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
pablito2512
Posts: 1
Joined: 10 Apr 2021, 11:02
Auto: Kia Sportage 1.6 DSL HEV 7DCT
Location: Techirghiol

Re: Android Auto wireless

Post by pablito2512 »

Acum cateva zile am incercat sa conectez telefonul iPhone prin Apple Car Play wireless, conform tutorialelor postate mai sus. Am urmat toti pasii, am facut modificarile in meniu insa, cand incercam sa ma conectez la sistemul masinii, imi aparea un mesaj de eroare la conectare. Dupa sapaturi pe internet pe diverse site-uri am aflat ca este o problema de compatibilitate intre IOS 14.x al telefonului si sistemul de infotainment(exista si un TSB in USA pentru aceasta problema). Astazi am facut update la IOS 15 si sistemul AA wireless a functionat din prima, fara probleme. Recomand actualizare de soft celor cu sistem Apple.
Kia Sportage PE 1.6 DSL Hybrid Electric 7DCT HP 4x2 CLASSIC MY21 - BLUE FLAME

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Android Auto wireless

Post by alexcrist »

Deci pe Sportage merge, pe Rio merge (confirmat de un jurnal de bord pe alt forum)... chiar m-aș mira să nu meargă și pe Ceed. Nu dau cu parul, dar sigur aveți ultima versiune de soft? Vă cred că vi s-a zis că vi s-a aplicat actualizarea, dar ceva e dubios. De curiozitate, puteți pune o poză cu versiunile sistemului? Mersi fain.

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Android Auto wireless

Post by yso »

E ultima versiune?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Android Auto wireless

Post by yso »

Am intrebat un dealer si cica xceed-ul din 2022 va veni cu AA Wireless. Pentru Ceed nu se stie inca.
Ma gandesc ca va merge si cu un update daca ramane aceeasi unitate.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Android Auto wireless

Post by alexcrist »

Nu e chiar ultima, dar e din 2021 (ianuarie), deci ar fi trebuit să aibă și AA wireless. Ciudat, nu mă așteptam. Poate chiar or fi unitățile diferite. Sunt curios la anul ce va fi.

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Android Auto wireless

Post by yso »

Am intrat în engineering mode și uite ce scrie:
Wifi Module On

https://youtu.be/dRlaUh5VMGM

Sa înțeleg ca suporta AA Wireless?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by yso on 14 Oct 2021, 14:22, edited 1 time in total.

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Android Auto wireless

Post by yso »

Și asta cu cablul conectat
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Android Auto wireless

Post by alexcrist »

Toate sistemele au modul WiFi hardware. Cele cu navigație (ca al tău) se pot conecta prin WiFi la orice hotspot (de obicei de la telefon) și ai acces la servicii Kia Live (trafic, meteo, POI online, informații despre prețurile carburanților etc...). Tu ți-ai și configurat treaba asta. :P Se vede pe ecranul tabletei atât iconița de WiFi activ/conectat (dreapta sus), cât și iconița de Kia Live (acel LIVE din stânga ecranului, care semnalează că sistemul e conectat la serviciile aferente).

Găsești setările astea și fără să intri în Engineering Mode, ai un meniu unde alegi rețeaua, configurezi parola etc...

Același modul hardware va fi folosit și când/dacă se va activa AA wireless.

Uite aici o prezentare de la Rio, de când a primit actualizarea cu AA Wireless, cum să-ți dai seama dacă mașina îl suportă, și cum să te conectezi la el: https://www.youtube.com/watch?v=mfhDZNWOtY4

Am o teorie, din burtă. Poate pe Rio și Sportage deja merge pentru că unitățile de 8 sunt cele de top. Pe Ceed/XCeed, unitățile de top sunt cele de 10, care încă nu au suport activ pentru AA Wireless, și poate au considerat că e de porc să dea drumul pe 8 și nu pe 10. În SUA lumea s-a ofticat destul de tare pe modele ca Stinger (dacă nu greșesc), când au realizat că pe sistemul de bază (8) s-a dat drumul, dar pe cel de top (10, mai scump), nu. Și poate în Europa au vrut să evite asta...

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Android Auto wireless

Post by yso »

Și eu cred ca asta ar fi. Probabil când o sa mearga pe unitățile de 10" o sa bage un update și pentru alea de 8 cu navigație.
La Ceed-ul unui prieten din 2020 cu unitatea asta noua de 8" fără navigație, la engineering mode nu apare treaba cu Wifi. Deci, nu cred ca are modulul.
Probabil numai cele cu navigație suporta wifi.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Android Auto wireless

Post by alexcrist »

Din ce știu, toate unitățile au și WiFi, și GPS. Posibil chiar și modulul GSM (dar fără eSIM activat). Restul sunt diferențe software. Inclusiv Engineering Mode e doar un soft, nu e obligatoriu să afișeze ce nu e relevant pentru mașină.

Ca idee, acel Rio din filmare nu are navigație.

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Android Auto wireless

Post by Alx03 »

A reusit cineva sa ajunga in Engineering Mode si sa activeze AA wireless pe modele 2018-2019? Treaba cu 6 taps in stanga si unul in dreapta in meniu nu merge pe 2019-le meu.

i2c
Posts: 39
Joined: 22 May 2021, 04:57
Auto: Ceed 2020 1.4 T-GDi 7DCT New I
Location: București

Re: Android Auto wireless

Post by i2c »

"La Ceed-ul unui prieten din 2020 cu unitatea asta noua de 8" fără navigație, la engineering mode nu apare treaba cu Wifi. Deci, nu cred ca are modulul.
Probabil numai cele cu navigație suporta wifi."

Salutare! Spune-mi, te rog, cum a reușit să acceseze engineering mode? Si eu am tot Ceed 2020, cu unitatea de 8" fără navigație.

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Android Auto wireless

Post by yso »

i2c wrote: 30 Oct 2021, 18:46 "La Ceed-ul unui prieten din 2020 cu unitatea asta noua de 8" fără navigație, la engineering mode nu apare treaba cu Wifi. Deci, nu cred ca are modulul.
Probabil numai cele cu navigație suporta wifi."

Salutare! Spune-mi, te rog, cum a reușit să acceseze engineering mode? Si eu am tot Ceed 2020, cu unitatea de 8" fără navigație.
Uite aici:
https://www.youtube.com/watch?v=dRlaUh5VMGM
General settings - Version info - Vol 7 - Right knob - Vol 3 - Right knob - Vol 1 - Right knob
- then pin 2400 - sau 0652 sau 0428

i2c
Posts: 39
Joined: 22 May 2021, 04:57
Auto: Ceed 2020 1.4 T-GDi 7DCT New I
Location: București

Re: Android Auto wireless

Post by i2c »

Multumesc, insa unitatea mea este de 8" cu butoane tactile pe lateral. Am sa incerc si varianta asta...

yso
Posts: 234
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Android Auto wireless

Post by yso »

Trebuie sa mearga.
Ceed-ul acela din 2020 tot cu butoane pe lateral avea unitatea. Pin 2400 si apoi ok/confirm de pe ecran... nu mai retin exact...

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”