Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Post Reply
ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by ingerulol »

Am deschis threadul pentru ca este de interes pentru mine si cu toate ca exista punctual cativa membrii care au facut upgrade-ul, unii fie nu au postat, altii au doar pe threadul propriu .

Sistemul de baza de pe SPORTAGE QL este HARMAN audio (adica IV - dupa 2016) si QL FL (IV Facelift - dupa 2019) este compus din unitate 4x40W si 4boxe + 2Tweetere
Sistemul de top - este JBL by HARMAN by SAMSUNG pentru cine nu stia :))) si este compus din unitate 4x55W si 5 boxe + 2 tweetere + amp si Subwoofer in portbagaj JBL .

Am identificat faptul ca KIA SPORTAGE a mea , in dotare FL Classic , este precablata in lacasul wooferului, insa mufa e total atipica fata de ce am gasit aftermarket de cumparat. Vezi poze > este o singura mufa ce trebuie sa intre in AMP iar din AMP pleaca o alta mufa identica sau similara catre SUB .

Pe masura ce gasesc informatii - sau inaintez cu proiectul meu - postez aici . Una dintre poze apartine userului @Nesta3 de aici de pe forum cu montajul facut de el pentru boxa Excursion 373 parca .
Episodul 1 - identificarea diametrului exact pentru boxa centrala (cea din bord deasupra) - da o spatialitate desavarsita si completeaza sunetul ,este poate exact ce-i lipseste sistemului de baza si se poate conecta direct de la o boxa sau in serie de la ambele sau bi amp de la ambele. Sper sa fie precablata si in fata, saptamana asta sau cealalta ma apuc de demontat .

Am gasit boxe capabile pentru acest loc (BOXA CENTRALA BORD):
FOCAL RCX-100 - e vreo 130lei perechea
Hertz DIECI 87.3 sau 100.3 - intre 190 - 230lei perechea
MTX TX440C 100mm - 160lei perechea
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by ingerulol »

Locul e prea stramt pentru 100mm se pare . Dupa ce desfac revin cu dimensiuni pe ruleta .

Colegii de pe forum au mai instalat de 8.7CM (eu am ascultat cu GTO329) dar nu a stiut sa-mi zica cum a facut nefiind lucrarea lui.
eXcursion SX 352
Magnat Car Fit Style 872
JBL GTO 329

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by Sergiucid »

Magnatu nu il mai gasesti pe piata din pacate :) in rest bine de stiut ca totusi sonorizarea standard e Harman :)
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by Nesta3 »

Sa stii ca boxele stock nu sunt Harman.Au codul 96330-D9000.Harman are doar America/Canada pe Sportage QL.
Astea stock sunt Mobis, adica produse de vreo firma cunoscuta sau nu si rebranduite.
Daca vrei intradevar sa faci un UP la sunet, uita de astea originale.Se aude bine sistemul JBL, dar pentru cat costa daca il cumperi dupa, adica scump, mai bine te orientezi catre ceva aftermarket de calitate.D
Daca esti pasionat, UP-ul pentru sunet incepe cu insonorizarea completa a usilor si portbagajului.Pe urma, unitatea, dar unitatea noastra e calitativa si nu are rost.
Pe urma boxe: amplificate sau neamplificate.Nu sunt foarte multe boxe pe piata care sa se auda bine fara amplificare.Ceva de la Excursion exista, fata-spate care se aud foarte bine neamplificate.Daca vrei sa le amplifici, iti recomand un amplificator clasa D( digital) care ofera alta calitate si putere sunetului fata de amplificatoarele traditionale.Plus ca unele vin cu mufa dedicata, deci nu mai trebuie adaptor high-low si sa te conectezi direct pe fir(adica sa tai).Pentru subwoofer e cu dus si intors.Daca optezi pentru unul in portbagaj, nu o sa iti mai ramana mult spatiu si in plus, iti trebuie un amplificator puternic care sa duca atat boxele cat si subwooferul.Un subwoofer underseat(adica cu amplificator incorporat) te scapa de multa bataie de cap, iar daca nimeresti unul care sa placa urechii, te-ai scos.Iesi mai ieftin decat daca ai lua subwoofer separata+cablaraie+amplificator.
DAR, mai intai de toate, trebuie sa ai un buget propus.Din experienta mea cu proceedul, unde am schimbat tot ce inseamna muzica, daca nu pui ceva bun spre foarte bun, adica scump, nu faci nimic.
DAR, trebuie sa mergi la un atelier specializat unde sa iti ofere posibilitatea de testare a sculelor.Cunosc cazuri unde au fost instalate scule de peste 10mii lei(100mil vechi) si se auzea mai prost ca sistemul stock.
E de munca cu muzica asta, stiu pe pielea mea, ca am facut la proceed de la 0 cu mana mea: insonorizare, cablare, demontat,montat, reglat etc etc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by Nesta3 »

Ai aici tot ce iti trebuie:
http://chpw.de/customer/web/indexex.htm
De la amplificatoare digitale, la kituri de instalare plug&play, la subwoofer underseat, la difuzoare.
Importatori in Romania: www.powerbass.ro
Iei legatura cu ei si le expui dorintele.
Iti recomand firmele astea, desi multa lume nu a auzit de ele.Decat seriile GTO de la JBL care sunt facute pe genunchi(le-am ascultat si JBL nu mai e ce era), mai bine ceva de la excursion, powerbass sau u-dimension.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by panzer »

In semnatura gasesti "saga" mea pe Ceed 1 cu Hertz. Poate te ajuta cu ceva idei.

Cum a spus si Nesta, mergi la un atelier specializat si vb cu oamenii de acolo inainte de a cumpara pe baza de dimensiuni si review-uri.

De ex: eram pe cale sa cumpar subwoofer under seat. Am fost la atelier, l-au instalat de proba. Bass-ul lui era depasit de boxele mele la aceeasi volum.

Remember: sistemul este atat de bun cat cea mai slaba veriga. Daca n-ai sursa buna nu te chinui. Daca n-ai aplif nu te chinui. La boxe este degustibus. Tweeter din matase daca gasesti.

fristici
Posts: 229
Joined: 24 Oct 2016, 09:07
Auto: Kia Sportage

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by fristici »

E buna ideea cu boxa centrala in bord, dar n-as pune ceva cu bass intre atata plastic :D si de la sistemul stock tremura butoanele din usa(geamuri, oglinzi, etc.) :)) :)) Si eu as vrea ceva mai mult si bass mai profund :(
Kia Sportaj 1.7 DSL 2016

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by Sergiucid »

Boxa din bord are 8 cm...cat bass crezi ca scoate :)))? E doar pentru a oferi "spatialitate" . In cazul meu e inca in portbagaj :)))
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by ingerulol »

Pentru cine vrea bass exista solutia de portbagaj (nu ocupa spatiu , nu e intrusiv . Insa are nevoie de AMP cu specificatia / mufa dubla in/out HYUNDAI / KIA . Cablul catre unitate exista de la varianta STYLE 2016 / FL Classic 2019 in sus .
Proiectul meu de boxa centrala - aduce un plus de calitate , nu putere . Sunetul devine complet - ofera multa spatialitate mai ales ca se va reflecta in sticla. Boxa centrala are 2 cai audio , deci medii si inalte .
Boxa originala este 998+TVA, insa noi vom incerca sa punem una aftermarket cu specificatii mai bune decat ce ofera KIA/Hyundai acum .

Are dreptate NESTA , pentru cine vrea mai exista varianta cu bass sub scaun , dar o sa-ti tremure chilotii de fiecare data cand frecventa scade sub 120Hz :)) daca-l pui sub scaunul soferului , iar cablajele din punctul meu de vedere sunt minusul , ca trebuie trase.

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by Sergiucid »

Unde mai exact e mufa respectiva ?arata exact ca intrarea amplifului ? Acolo vad practic 3 mufe de intrare, ma gandesc ca pe una vin +12V , pe una GND iar pe cealalta semnalul util. Ai masurat sa vezi daca chiar e alimentata mufa respectiva ? Daca e, am putea sa gasim conectorul tata ce intra acolo, pentru cei care se decid sa instaleze un sub activ in portbagaj. Toata ideea e sa si ai ceva semnal, altfel e inutila precablarea , si tot trebuie sa tragi un cablu de semnal de la boxele spate...
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by ingerulol »

Sorry - nu am masurat iar de potrivit cu cele de hyundai nu se potrivesc (am testat unul de Santafe). In perioada asta reiau proiectul . Astept sa-mi vina multimetrul digital Maxwell ca cel vechi avea probleme grave ....
Revin cu tot ce aflu .

Am masurat locul din bord pentru boxa centrala = 4" (10cm) cu totul (se pare ca si cea originala 96350-f2100 tot 4" la prinderi are in specificatii - am gasit-o cu 49Eur / ebay), dar e loc si pentru un tweeter de 2" cu totul (pare din ce in ce mai interesant).

Poate ne intalnim mai multi "priceputi" si izbandim pana la urma :)))

LE: vorbind cu cineva de la service-ul Autonet mi-a zis ca toate KIA Sportage QL si QLE au navigatie integrata , doar ca unele o au dezactivata si ca e acoperit slotul de card . Nu am cautat prea mult , dar mi-a ramas intiparit in cap . Eu am dotare Classic si in locul de card , exista un capac lung si trebuie demontata toata fascia centrala ca sa vezi ce e in spate. :mrgreen: :twisted:

szbeluka
Posts: 1
Joined: 08 Aug 2019, 08:32
Auto: Sportage
Location: Baraolt

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by szbeluka »

Salutare tuturor, la Multi Ani.

In 10 zile voi fii posesor unei Kia Sportage GT line 2.0 mild hybrid. Din nefericire din 1 januarie pina in aprilie nu se mai poate comanda Sportage cu configuratie personalizata, datorita faptului ca vine modlul 2020. Asa ca am ales din stocul pe care le au avut dealeri auto. Din aceasta cauza a trebuit sa iau ramas bun de la trei optiuni pe care am vrut sa o am in masina: 1. AVM, JBL, Portbagaj cu sistem de deschidere automata din
telecomanda.
Asa ca, sun interesat de a face un upgrade macar la sunet (daca aveti sfaturi si pentru celalalte optiuni, sunt deschis), vreau doar sa inbunatatesc sunetul spre cel original, s-au putin mai bun.
Va rog sa imi dati un contact ( in pm) cine pot sa ma ajute, cine accepta si montarea sistemului.

Va multumesc.

padrino
Posts: 13
Joined: 06 Apr 2018, 21:36
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Style 4x4
Location: Bucuresti

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by padrino »

@ingerulol
Ai scris mai sus:
Proiectul meu de boxa centrala - aduce un plus de calitate , nu putere . Sunetul devine complet - ofera multa spatialitate mai ales ca se va reflecta in sticla. Boxa centrala are 2 cai audio , deci medii si inalte .
Boxa originala este 998+TVA, insa noi vom incerca sa punem una aftermarket cu specificatii mai bune decat ce ofera KIA/Hyundai acum .

Cum ai procedat, pana la urma? Ai pus o boxa mai buna? Ne poti spune model, pret? Instalat in service sau personal?

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by ingerulol »

Scuzati pentru raspunsul mega intarziat . Proiectul s-a blocat ca nu era cablaj de fabrica (unele cica au altele nu au) si cumva daca lipesc eu si apar alte probleme se pierde garantia .

limaxxis
Posts: 67
Joined: 13 Jun 2008, 21:16
Auto: Kia Ceed
Location: Buftea
Contact:

Re: Upgrade audio pe SPORTAGE QL si QL FL

Post by limaxxis »

F interesant.
Îmi trebuie și mie in radio JBL pe teu sportageul meu din 2018.
Am 4x hertz pe ea și mi se pare că amplificarea e cam slabă. Vreau mai multă putere Wooferul audison era un mast.
Dacia Berlina 1310 - 1998 - Auriu - carburatie
Dacia Berlina 1310 - 2001 - Rosie - Injectie
Solenza diesel 1.9 - 2004 - Albastru
Ceed 1.4 GPL 2008 - So Red 145.000 Km
http://picasaweb.google.com/limaxxis/Dr ... 0508633282
[url=http://www.spritmonitor.de/en/det ... .png[/img]

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”