Montare difuzoare 20cm pe portiere Kia ceed wagon 2008

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Post Reply
Ixelma
Posts: 16
Joined: 28 Nov 2014, 17:16
Auto: Kia ceed vagon

Montare difuzoare 20cm pe portiere Kia ceed wagon 2008

Post by Ixelma »

Salut, colegi,

m-ar interesa dacă cineva a avut vreodată ideea de a monta difuzoare mai mari pe portiere, știu ca mașina vine echipata cu difuzoare de 16,5 dar ma gândeam la un upgrade...

Nu as investi in subwoofer pentru ca automat rămân fără loc in portbagaj de aceea as vrea sa compensez cu un sistem pe 3 canale, măcar pe spate sa pun 2 difuzoare mai puternice de bass de 20 și pe fata unde știu ca este mai complicat sa pun de 16,5, doar ca nu știu dacă îmi permite structura portierei aceasta modificare, de aceea sunt curios dacă a mai avut cineva ideea aceasta îndrăzneața înainte...

Sper Ca nu a mai fost un topic deschis pe același subiect.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Montare difuzoare 20cm pe portiere Kia ceed wagon 2008

Post by panzer »

Nu intra mai mari de 16.5 si cu o adancime mai mare de 7cm.
Trebuie sa fii f atent mai ales la adancime.

Bass-ul in masina are mai mult de aface cu calitatea decat cu cantitatea difuzoarelor. Dar pt a avea 60hz fara subwoofer, difuzoarele costa cam 1.000 lei. Plus amplif. Plus ca iti trebuie alt HU. Cel stock taie din frecventele pe care nu le duc difuzoarele standard.

My 2 cents! Vezi semnatura.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Montare difuzoare 20cm pe portiere Kia ceed wagon 2008

Post by Nesta3 »

Pentru difuzoare de 20 trebuie sa modifici multe:fata de usa,tabla intermediara unde trebuie construit un inel adaptor care sa fie pozitionat astfel incat sa nu ai probleme cu macaraua si cu pozitionarea fetei de usa.Pentru ce vrei tu ai nevoie de un amplicator de minim 4 canale, un sistem pe 3 cai bi-amplificat,cabluri de calitate,insonorizare si cel mai important, un player cu iesiri rca de 4V, iar la player mai ai nevoie de rama adaptoare+interfata comenzi volan.
Cel mai important, depinde ce buget ai.Cu bani putini mai mult faci dezordine.Ai nevoie de cel putin de 1000 euro pentru ceva foarte bun.
Ca scule, iti pot recomanda asa:
Set fata -spate de 16,5 cu fata pe 3 cai:
http://powerbass.ro/index.php?route=pro ... uct_id=127

Amplificator 4 canale pentru fata,unde mediile si tweterele le legi pe 2 canale iar wooferele pe celelalte 2 canale:
http://powerbass.ro/index.php?route=pro ... uct_id=136

Iar ca player, iti recomand Kenwood KDC6051-U.L-am avut montat pe fostul proceed, pe un sistem pe 3 cai si un subwoofer in portbagaj.Are toate atuurile:putere,claritate, 6 iesiri rca de 4V si gasesti si interfata comenzi volan.

Pentru subwoofer, poti alege unul underseat, care nu ocupa decat spatiul de sub scaunul soferului/pasagerului, are amplificare proprie si iti acopera nevoia de bass, pe care boxele fata si/sau spate nu il pot reproduce:

http://powerbass.ro/index.php?route=pro ... duct_id=68

Cablaraie: cel de curent si masa de minim 21mm, cel de boxe de 2,5mm, iar RCA sa fie ecranat si de buna calitate.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Ixelma
Posts: 16
Joined: 28 Nov 2014, 17:16
Auto: Kia ceed vagon

Re: Montare difuzoare 20cm pe portiere Kia ceed wagon 2008

Post by Ixelma »

Ca sistem știu ce vreau sa pun pe mașina, o sa merg pe linie Hertz cu amplificator tot hertz, ma gândeam ca dacă as putea monta niște difuzoare de bass + o insonorizanta buna as scapă de subwoofer, însă iau in calcul și montarea de 1-2 subwoofere slim sub scaune. Ca player încă nu m-am decis, as vrea ceva dedicat cu 4/6 ieșiri pentru amplificator...o navigație ceva ce găsești doar pe la chinezi din câte observ.

Ca idee cel mai probabil o sa montez 2 seturi de Hertz HV165 XL, cel cu Crossover și tweeter, doar ca știu ca exista și niște difuzoare tot in gama HV de 20/25 ce sunt catalogate ca woofer și sunt model slim, însă nu știu cum o sa le montez sub scaun.

Cel mai probabil o sa încerc montarea doar de difuzoare + amplificator însă după ce găsesc un player, iar dacă nu sunt mulțumit de sunet o sa caut ceva și pentru bass, nu sunt neaparat maniac pe bubuiala însă sunt maniac pe un sunet frumos și clar.

Mulțumesc de sfaturi

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Montare difuzoare 20cm pe portiere Kia ceed wagon 2008

Post by panzer »

Hi Energy are adacime de montaj 8.5 cm. Tb sa tii cont ca difuzorul ala se va misca si inca mult.

Fara isonorizare nu o sa scapi de distorsiuni. Mai nou se mai pune si o folie peste fata usii a.i. plasticul sa nu preia din vibratiile difuzorului.

Ce aplif au recomandat pt HiEnergy? De curiozitate. Probabil seria digitala, nu? HDP?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Montare difuzoare 20cm pe portiere Kia ceed wagon 2008

Post by Nesta3 »

Sistemul component de la Hertz pe care il vrei, e HSK 165xl, care are raspuns in frecventa de la 40Hz,adica mai mult bass decat alte sisteme si care are tweeter si filtru.Si costa aproape 1700 lei.Parerea mea e ca sunt cam multi bani,iar cu tot cu amplificator si cabluri ajungi pe la 3000 lei doar cu sistemul pe fata.
Asa, poti alege Dieci component+un amplificator bun(Focal Auditor sau chiar unul Hertz)+subwoofer underseat+insonorizare+cablaraie.Bass-ul dat de niste difuzoare pe 16cm nu se va compara niciodata cu unul dat de un subwoofer, fie el si underseat.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”