Raspbery Pi3 pe KIA

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Post Reply
panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Raspbery Pi3 pe KIA

Post by panzer »

Eu sunt un ITst pasionat de sunet. In ultimul timp am fost foarte surprins de ce poate sa faca Raspberry Pi. Am cateva bucati deja si ceva Add On-uri. Pe masura ce sap mai mult imi dau seama ce lume interesanta este si cate se pot face.

Pana acum am transformat o plasma panasonic (f buna ca si panel, dar f slaba la feature-uri) intr-un super Smart TV. Evident cu un Pi in spate. (la propriu in spate, plasma e ancorata bine pe perete)

Cum ma tot gandesc cum sa imi surubaresc sistemul audio de pe Kia Ceed 2 (deci nu cel cu Hertz pe Ceed), am cam ajuns la concluzia ca mai bine incerc sa impac utilul cu placutul.

Scop: inlocuirea totala a Head Unit (cd player-ul cum il mai stie lumea) al masinii pastrand toate functionalitatile acesteia:
- ecran
- multimedia (audio intr-o prima faza), radio. Suport pentru FLAC sau orice stocat local.
- comenzile pe volan
- Bluetooth pt telefon.
- 4G internet in masina. WiFi de fapt.

Level 2:
- integrare cu sistemele de streaming audio performante
- Navigatie gen Google Maps/Waze. Aici e o contradictie in termeni. Software-urile acelea nu merg pe linux. (Pi este un Linux pana la urma)
- integrare cu camera de mers inapoi.

Exclus:
- sistem automat de parking
- alte sisteme complicate care tin de siguranta pasagerilor (line assist, etc)

Acum, din ce am sapat am gasit un proiect pe Peugeot:
https://www.raspberrypi.org/blog/the-carputer/
Detalii despre cum a integrat comenzile de pe volan:
https://abartben.wordpress.com/2016/12/ ... -carputer/

Nu va faceti probleme daca apar procesoane necunoscute (arduino, arm etc), scripting, etc. La astea ma pricep eu, sau am amici care fac asta "for a living".

Arhitectura:
- sursa tuturor nenorocirilor este un Raspbery PI.
- la fel ca in tutorial as atasa o placa X400 care sa rezolve alimentarea de la masina, iesirile audio, procesarea de sunet, amplificarea, etc. Totul pana la firele catre boxe.
- un arduino pentru comenzile de volan (dar trebuie mult de sapat pe fiecare model de masina). kia-hotline poate sa ne ajute.
- un stick 4G merge infipt direct in PI. PI poate actiona ca si WiFi hotspot la fel ca router-ul vostru de acasa. Util daca aveti tablete doar cu WiFi si lasati copii sa se uite la youtube.

Problemele nerezolvate inca:
- shot down la Pi. E o problema mare ca nu prea primeste asa ceva
- input-urile de la masina. Comenzile de pe volan pentru Audio.
- operarea: cel mai simplu e dupa telefon, dar nu e ideal la volan.
- Integrarea bluetooth: Raspberry are bluetooth dar nu imi pot inchipui arhitectura inca. Sigur o sa gasesc o modalitate de a intercepta comenzile de la volan pentru telefon, mai greu pe cea de la microfon, dar o sa fie foarte greu daca nu imposibil sa intru peste player-ul de pe PI si sa il opresc, ca sa dau drumul la ce vine de pe bluetooth de la telefon. Din cate am studiat pana acum e cam inchis sistemul bluetooth. E posibil sa fie nevoie de un al doilea procesor de bluetooth altul decat cel al PIului.

Avantaje sunt multiple:
- un amplificator bun, DACul acela de la IQAudio il am si e foarte bune.
- 1001 posibilitati de upgrade: atat Raspbery cat si Arduino sunt open platforms

Alternativ ma gandesc la un sistem dual cu switch pe boxe. Dar e riscant. Mai usor ar fi ca boxele din spate sa ramana pentru sistemul masinii iar cele din fata refacute pe sistemul nou.

Cam asta e idea in mare. E cineva interesat de o colaborare pe un proiect ambitios, fara bani, cu multe necunoscute? Un pasionat de electronica? Un handy man, caci eu am 2 maini stangi.

Daca nu e nimeni asta e. O sa il dezvolt singur pana unde ma pricep si va anunt.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Raspbery Pi3 pe KIA

Post by Nesta3 »

In mare, ce am inteles.
E un fel de MTX Re-Q(procesor de sunet pentru auto),care pe langa procesare sunet, e si un fel de smart tv box, care proiecteaza pe ecranul navigatiei diferite functii:waze,google maps,youtube etc., si mai are functia de amplificator audio?
Cum se leaga?Cablu sau conectat pe placa de baza a unitatii masinii?
Comenzile volan la Sportage, de ex., implica mai mult decat comenzi audio(volum) si anume: bluetooth, schimbare sursa, schimbare melodii/posturi radio.In plus, pe ecran apar si comenzile ventilatie.Acestea din urma nu constituie o tragedie daca le pierd si nici afisarea in bord (intre ceasuri) a informatiilor media:melodii de pe usb, postul radio.Nici acestea nu ma intereseaza pentru ca nu folosesc meniul ala.

In principal si primordial ar fi informarea asupra sistemului unitatii:windows,linux sau ce-o o fi si capacitatea acestuia de a se scrie alt sistem compatibil cu Raspberry asta.

Si tot in principal, ar fi pretul pentru toata nebunia asta.Pentru ca un pret de cateva sute de euro duce la alta unitate(china) cu android,plug&play si dupa cum stim, cu multe facilitati.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Raspbery Pi3 pe KIA

Post by panzer »

Preturi:
- Pi 3: 250 lei (cu carcasa si SD card)
- x400: 28 us$.
- Arduino: 90 lei

Nu stiu pretul la restul inca.

Eu am Ceed. Ecranul e monocrom de 3-4 inch max. Nu m-am gandit niciodata sa il refolosesc.

Pi este un computer separat de marimea unui pachet de tigari. X400 se monteaza peste el. Ca dimensiuni ar fi cam cat 2 pachete de tigari una peste alta.
Daca te uiti la placa vezi conectorii catre boxe. Intra un fir subtire de 0.75 max. Sunt f firavi conectorii. Dar are 2x35 w cum se lauda. Duce si boxele din sufragerie, si nu le duce rau. Parol.
Se poate monta separat un ecran. Uite aici cum arata. Pe spate. Se mai pun si celelalte placi. Ar trebui intr-un fel sau altul bricolat in bord.

Nu m-as baga la Sportage. Si nici nu ma compar cu pretul unitatii chinezesti pe baza de Android. Ajungi de unde ai plecat. Am vazut montat pe CrV la reprenzentata o chinezarie dinasta pe foarte multi bani. Facea totul dar f prost. Omul era incantat, la aprox 3000 lei, n-a obtinut nimic in plus. Apoi, nici la Huawei care e cea mai mare si serioasa firma chinezeasca nu merge soft-ul. Ai incredere in unii cu o fabrica OEM? Hardware, sigur caci au copiat ce fac pentru altii, dar soft-ul e o alta problema.

Mai bine sa faca mai putine dar foarte bine.

Cum se leaga e alta poveste insa:
- comenzile de volan pana acum erau pur si simplu o interfata fizica intre volan si HU. Acum ar trebui interceptate cu un alt procesor. Si transmise soft catre PI.
- ii trebuie orice alimentare de la masina intre 6 si 20v.
- boxele se leaga simplu pe iesirile placii X400
- de restul nu am nici cea mai vaga idee inca!

Dar deja am un prieten care a inceput sa sape despre Bluetooth.

andreeasil
Posts: 6
Joined: 12 Jun 2017, 13:31
Auto: Kia Sportage

Re: Raspbery Pi3 pe KIA

Post by andreeasil »

Ce proiect interesant si ambitios, daca iti va iesi, da-ne de veste.Spor!

sato123
Posts: 116
Joined: 04 May 2017, 12:32
Auto: Sportage 1.6 T-GDI AWD Style
Location: Brasov

Re: Raspbery Pi3 pe KIA

Post by sato123 »

Daca vrei sa te integrezi cu masina e mai complicat. In interiorul masinii sunt canale de comunicatie pe CAN sau ce-o avea. Sa obtii structura mesajelor + securitate daca e, nu e o treaba simpla si nu stiu daca sunt date publice. Oricum si odata ce le ai e de dat cu sapa. Oricum suna interesant.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Raspbery Pi3 pe KIA

Post by panzer »

Ai perfecta dreptate. Nu e la fel de simplu ca la Peugeot-ul vechi. Pot folosi maxim ce imi da el prin mufele dedicate. :( Iar la Bluetooth doar microfonul.

Ma cam indrept spre "no GO". Tot ce pun astia acum pe masini e "closed".

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”