Sisteme de navigatie

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Post Reply
ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ozu »

vad ca toata lumea isi ia mio pxxx, modele cxxx (car navigation) nu se merita?
CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

shtirlitz wrote:Vreau si eu niste sfaturi referitor la un GPS. Si daca se poate si niste explicatii ai termenilor gen: mio, igo, pda,etc. Cum functioneaza? Se poate programa trasee sau rute alternative? Recunosc ca sunt pe dinafara cu tema dar as investi si eu vre-o 800ron in asa ceva. Adica vreau sa aiba tot, nu sa umblu dupa dupa aia si sa caut "map" pad sau alte softuri.
Cand merg la magazinul cu GPS-uri nu vreau sa ma pacaleasca aia si sa-mi dea cine stie ce jaf. Merci
p.s Are cineva gps care sa aiba si harta rep. Moldova?
Si inca o intrebare. Hartile se cumpara separat?
Image

adimot
Posts: 233
Joined: 18 May 2007, 13:47
Auto:
Location: Satu Mare

Post by adimot »

Pentru lamuriri cel mai bine intri pe forum softpedia aici : http://forum.softpedia.com/index.php?showforum=290

Mio P350, P360, P550 sau P560 sunt PDA-uri si poti sa le folosesti nu doar pentru navigat, ci si de ex. pt. conectare la internet (unele au si wireless), pt. jocuri, ascultat muzica, uitat la filme etc.
cele care sunt cu Cxxc sunt dedicate doar ca sisteme de navigatie, si probabil le folosesti mult mai putin in decursul unui an.
De obicei hartile se cumpara separat pe niste carduri.
Dar mai multe explicatii gasesti pe forumul softpedia.
Cee'd 1.4 GSL Kompass Blue SM-28-MOT
ODO -->34.000
Image

cmg_george

Post by cmg_george »

shtirlitz wrote:
shtirlitz wrote:Vreau si eu niste sfaturi referitor la un GPS. Si daca se poate si niste explicatii ai termenilor gen: mio, igo, pda,etc. Cum functioneaza? Se poate programa trasee sau rute alternative? Recunosc ca sunt pe dinafara cu tema dar as investi si eu vre-o 800ron in asa ceva. Adica vreau sa aiba tot, nu sa umblu dupa dupa aia si sa caut "map" pad sau alte softuri.
Cand merg la magazinul cu GPS-uri nu vreau sa ma pacaleasca aia si sa-mi dea cine stie ce jaf. Merci
p.s Are cineva gps care sa aiba si harta rep. Moldova?
Si inca o intrebare. Hartile se cumpara separat?
Mio este producator de PDA(personal digital asistent) cat si de sisteme de navigare (Mio Map, care este de fapt IGO- unul din cele mai folosite sisteme de navigatie din lume).
Eu folosesc de vro 6 luni un PDA-Phone: Eten X500+ si sunt foaste multumit de el.(Il recomand oricui... ai si sistem de navigatie si telefonie si multe altelee).

Softul ne navigatie este un I-GO 2006 destul de ok, in roma si-a facut treaba foarte bine. La noi este mai nasol ca se schimba strazile cum bate vantul... in Brasov de exemplu s-a inversat pur si simplu sensul unic pe cateva strazi si atunci devine enervant sistemul si il injuri ca iti zice sa intri pe interzis....Problema este ca o sa treaca ceva timp pana o sa apara un nou Update la harta.

Da hartile se pot cumpara si separat. (Off topic... se gasesc si prin alte cai).

Cateva remarci la ce am citit mai sus... Noua versiune de Mio ...2008 intradevar o sa fie 3D... dar in acest moment sunt foarte putine orase cartografiate 3D (6-din toata lumea cand m-am interesat eu ultima data). Navigarea pe o harta 3D solicita foarte mult PDA-ul (eu am CPU la 400 si 64 ram si nu pot spune ca mi-a placut).

Connectarea la satelit (la prima rulare) poate dura mai mult si pentru ca se configureaza portul pe care lucraza modulul GPS.

Daca vrei un pda doar pentru navigare (folosind de exemplu un IGO2006) nu trebuie sa va aruncati la super PDA-uri ca nu foloseste asa multe resurse(parerea mea: un cpu la 500... nu se prea justifica)

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Eu vreau doar Gps, fara aparat foto mp3 jocuri si alte chestii. Am telefon cu diefrite functii si-l folosesc doar la vorbit. Ma tem ca o sa patesc la fel si cu sistemul de navigatie daca o sa aiba prea multe functii.. Chiar n-am rabdare sa-l butonez si nici nu ma pricep daca nu-mi arata cineva.
Image

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Deocamdata m-am oprit la PDA Mio C250 cu GPS + soft Europa de Est-727,00 RON (cu TVA). O sa mai caut. Oricum multumesc de sfaturi.
Hartile se pot incarca de pa calculator?
Image

cmg_george

Post by cmg_george »

Da hartile se pot incarca de pe calculator.

cmg_george

Post by cmg_george »

Presupun ca oferta este de pe Emag.Eu as alege PDA Mio P350. Este drept ca nu vine cu softul inclus. Oricum si 250... sunt convins ca isi face treaba.

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

@shtirlitz
Mio C250 este PNA nu PDA.
Diferenta dintre cele doua a fost explicata de @adimot cateva posturi mai sus.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Eu o sa imi iau un Mio C720.
Ecranul ala maaaaare face toti banii.
Am scapat de nevoia de WiFi pentru ca mi-am luat un smartphone cu wifi si astfel GPS de masina va fi folosit doar pt gps.
Si ecranul ala mare al lui C720 (4.8 inchi parca sau 4.3) il ajuta.

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

GOvidiu wrote:@shtirlitz
Mio C250 este PNA nu PDA.
Diferenta dintre cele doua a fost explicata de @adimot cateva posturi mai sus.
Presupun ca PNA ar trebui sa se numeasca dupa cum a explicat @adimot.
Totusi in pe emag apare PDA
http://www.emag.ro/navigatie_gps/pda-mi ... uropadeEst
Oricum mai studiez ofertele. Abia-s la inceput cu cautatul.
Image

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

Este o greseala a celor de la Emag.
Daca citesti la opinile cumparatorilor o sa vezi ca si altii au sesizat acest lucru.
PNA fata de PDA are al sistem de operare si are anumite functii blocate.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Am vazut acest mio250 la domo cu pretul de 949 ron cu harta toata europa si Romania. gasesc la acest pret ceva mai bun?
Am citit mai multe forumuri si mai mult m-am incurcat. Toate au bube si toate-s bune.
Vreau sa-l iau din magazin nu de pe net.
Image

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Post by noir »

eu recomand asus r600, disponibil la emag la pretul de 1100RON, cu harta integrala Europa :) ecran mare de 4.3", audio/video player, picture viewer, senzor de luminozitate, bluetooth si altele. daca aveti mai multi bani, incercati R700, are harti 3D ;) feriti-va de NavRoad, chiar daca pare o oferta meseriasa, hartile lor pt Romania sunt infect.
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Cel mai probabil o sa-mi iau un evolio A1700 sau S1200 din magazinele locale. Vad ca au un pret acceptabil si harti full Europa.
Image

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”