Navigatie Kia Sportage Witson

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Post Reply
cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Navigatie Kia Sportage Witson

Post by cmusat2000 »

Acesta este sistemul pe care l-am comandat pentru Sportage-ul meu:
http://www.dvd-navigatii.ro/navigatie-d ... -capacitiv

Pentru preluarea conexiunilor USB/Aux din fabrica ale masinii am mai plusat cu 180lei pt. un adaptor si 200lei pentru camera marsarier. Joi, pe 8 octombrie sunt programat pentru montaj, dupa care revin cu poze si impresii.

Cum vi se pare sistemul?

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by zaboss »

Sunt curios pe unde o să-ți tragă antena GPS.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by cmusat2000 »

Salutari prieteni,

Mai fratilor m-am desumflat de tot.
Pe 8 octombrie am fost la montaj cu sistemul de navigatie, camera marsarier si adaptorul pt conexiunile USB/Aux.

De ce sunt dezolat:
- la montaj s-a constatat ca nu s-a trimis si SD Cardul pt. navi, cu toate ca cei de la dvd-navigatii.ro sustin contrariul #-o
- in cele 5 zile de "exploatare", sistemul s-a blocat de vreo 3 ori: lipsa semnal audio - nu se auzea nici pe radio nici pe usb sau alt aux, ecran inghetat - nu raspundea la niciun touch iar butoanele analogice nu au raspuns la comenzi, imposibilitate reglare ceas, revine la orice alta ora doar la cea reala nu, indiferent de ce setari ii fac...

In concluzie, schimbam sistemul, urmeaza sa ma contacteze cei de la service unde am facut montajul, o varianta e sistemul de la edotec, tot pe windows, cu compatibilitate pe modelul 2014/2015. Pe android astia de pe la noi zic ca e compatibil pe modelul 2015, insa la instalare mi-au spus ca sistemul de cablaje al masinii e putin diferit fata de sportage-ul dinainte de facelift.
A si inca o chestiune, culoarea plasticului este usor mai inchisa decat platicul de pe bordul masinii in care se integreaza.

Camera marsarier si adaptorul sunt ok, isi preiau foarte bine functiile si merg excelent.

Revin cu detalii ulterior montarii noului sistem.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by Nesta3 »

Edotec-ul alase potriveste pe facelift.Si-a montat un prieten.Navi a fost achizitionata de la MIT Motors
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by Ajax26 »

Mai bine ceva pe Android - e plin pe aliexpress de navigatii pentru Sportage ... iesi si mai ieftin
Ex : http://www.aliexpress.com/item/Android- ... 5,201560_1
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by cmusat2000 »

Ajax26 wrote:Mai bine ceva pe Android - e plin pe aliexpress de navigatii pentru Sportage ... iesi si mai ieftin
Ex : http://www.aliexpress.com/item/Android- ... 5,201560_1
In prima faza si eu am vrut sa comand de la chinezi.
Problema apare atunci cand ceva nu merge, ce fac o trimit inapoi, cost transport, timp de asteptare and so on...La noi service la aparatele astea iti fac doar daca ei de la magazinul lor, in rest iti baga tot felul de dume si te ard la reparatie.

Pe modelul Sportage 2014-2015, producatorul a modificat structura cablajelor, asa mi s-a spus la montaj, cand am intrebat daca e ca la modelul anterior.
Android e un sistem ok, dar sa stau si sa fac update din 2 in 2 luni nu-i de mine.

Ma multumesc cu edotec-ul ala, sper sa nu dea rateuri si sa fie cat de cat stabil.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by cmusat2000 »

Salutari prieteni,

Aventura mea legata de sistemul de navigatie dedicata, s-a incheiat intr-un mod sa spun fericit.
Zic "sa spun", pentru ca am schimbat sistemul initial Witson, cu sistemul de la Edotec. Am avut surpriza total neplacuta ca nici sistemul celor de la edotec sa nu "puste" cu masina mea.

Adica, comenzile de pe volan m-au lasat dupa prima zi, nu le-am mai putut apoi seta sub nicio forma, touch screen-ul este o gluma, mai putin si intram cu destu prin ecran, grafica si interfata nu era sub nicio forma cea prezentata pe site, ecranul de multe ori se stingea in timpul rularii fara nicio comanda din partea mea and so on...

Asadar dupa ce am trimis inapoi la dvd-navigatii sistemul Witson, si am avut sprijinul si asistenta domnului Viorel =D> de la dvd-navigatii, care mi-a spus ca va face un update de soft la sistem, am reprimit sistemul Witson, pe care l-am reinstalat pe masina.

Am sistemul de 4 zile, si ma declar multumit, am mai dat mici rateuri, doar in ziua montajului, acum se pare ca s-a imprietenit cu Kia si in ultimile 3 zile s-a comportat impecabil.

Va afisez cateva poze ale sistemului, un mare plus este ecranul capacitiv, care este foarte sensibil la touch, se misca excelent.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by Nesta3 »

Foarte foarte misto.Sa te bucuri de ea.
E si mai tare,pentru ca pe langa "dotarile" expuse,ai si reglaje pe sunet,o gramada:egalizator pe multe benzi,reglaje pe frecvente joase si inalte si cred ca si control subwoofer.
Cat a dus toata distractia?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by cmusat2000 »

Nesta3 wrote:Foarte foarte misto.Sa te bucuri de ea.
E si mai tare,pentru ca pe langa "dotarile" expuse,ai si reglaje pe sunet,o gramada:egalizator pe multe benzi,reglaje pe frecvente joase si inalte si cred ca si control subwoofer.
Cat a dus toata distractia?
Salut Nesta 3,

Sa stii chiar ca este misto sistemul. Si sunetul e foarte clar si puternic, simti bass-ul si frecventele joase. Eu am versiunea Classic de la Sportage si nu am subwoofer, ar fi fost prea frumos...
Ca si costuri, a fost asa:

- sistem navigatie dedicat Sportage Witson - 2200lei
- camera marsarier pt. Kia/Sportage - 200lei
- cablu adaptor pt. preluare conexiuni USB/Aux ale masinii din fabrica - 180 lei
- montaj efectuat la service recomandat de Kia Arad - 300 lei
Total - 2880 lei, este o investitie destul de importanta, pe banii astia luam 4 jante aliaj si 4 senzori de presiune, insa se merita, da un alt aer in cabina, schimba total atmosfera.

Inca nu l-am butonat foarte mult, am sa revin pe parcurs si cu alte detalii.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by zaboss »

Arată mai bine și este mai dotat decât sistemul standard al mașinii, care este de două ori mai scump (ca opțiune). Ar fi fost interesant și un plan general, să vedem cu se încadrează în bord.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by cmusat2000 »

Am sa mai fac poze azi-maine si din alte unghiuri sa vedeti cum se potriveste in bord.
Eu zic ca arata foarte bine, exista o diferenta de nuanta intre plasticul masinii si sistem, acesta este mai inchis la culoare, dar nu foarte mult, nu e suparator la ochi.
La montaj, au trebuit pilite circa 2-3 mm cateva urechi de prindere la partea superioara, in rest s-a integrat perfect pe bord.
Revin cu poze.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by Ogy »

Mai concludent e un filmulet pe youtube (ne arati mai bine ce si cum).

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by b76bgaarh »

am fost la kia baneasa si ei promoveaza edotec. au ei un model mai "potrivit"? din pacate nu am vazut sa scrie ce model este.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
P1f
Posts: 4
Joined: 05 Nov 2015, 21:18
Auto: Sportage III 2015

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by P1f »

b76bgaarh wrote:am fost la kia baneasa si ei promoveaza edotec. au ei un model mai "potrivit"? din pacate nu am vazut sa scrie ce model este.
din cate vad la ei pe site asta pare sa fie cel mai nou model pt Sportage:
http://edotec.ro/edotec-edt-i074-dvd-au ... rtage.html

Vad ca are display 1024x600 si vine si cu Android 4.4.4, oare merge control din comenzile pe volan la modelele astea cu Android ?
Are 2 ani garantie la persoane fizice, oare se pierde garantia electrica a masinii sau se poate monta direct pe mufele existente in bord ?
Daca e recomandat de dealer mi se pare normal sa nu se piarda garantia.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Navigatie Kia Sportage Witson

Post by cmusat2000 »

Misto sistemul asta cu Android promovat de Edotec.
De fapt Edotec este firma care comercializeaza produse auto electronice, nu producator, produsul este tot chinezesc, cautati pe aliexpress si sigur il gasiti acolo.

Acum ma intreb daca este compatibil cu modelul nostru de masina 2015, dupa culoarea carcasei pare c-am inchis si va arata un pic ciudat in bord. Fain e ecranul de 8' si faptul ca este capacitiv, se misca foarte repede.

Daca cineva isi va monta asa ceva pe Sportage sa ne impartaseasca si noua impresiile.

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”