IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by alexxed »

noir wrote:Banuiesc ca nu sunt singurul dar vad ca nu a zis nimeni...

Eu am un iPhone si il folosesc ca USB drive cand vreau sa ascult muzica in masina, cu cablul de date care a venit cu telefonul. Este o aplicatie (gratis) care poate partitiona spatiul de pe telefon/ipod astfel incat o parte din spatiu (va alegeti voi cat) sa fie recunoscuta drept USB drive (stick).

Daaaaaaaar fiind in modul USB drive nu veti putea controla melodiile din iPod/iPhone.
Asta nu e o variantă pentru capacități mai mari de 30G. Va sta aparatul zeci de minute să citească.

Cu cablul special de ipod ai pe ecranul mașinii un meniu de unde poți alege listele de redare, etc.

Am comandat unul de pe ebay, să văd în cât timp vine și revin aici.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Re: IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by noir »

In cazul asta...cat te-a costat cu tot cu transport?
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by alexxed »

noir wrote:In cazul asta...cat te-a costat cu tot cu transport?
75 de lei.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by alexxed »

Revin la cablul cu pricina ( 96125-1H500 ). A ajuns într-o lună de pe ebay.

Prima problemă este că nu se potrivea cu mașina mea (Cee'd SW 2009).

Image

Mufa de căști e puțin mai jos decât mijlocul mufei USB. La mașina mea, aveam nevoie ca mufa de câști să fie puțin mai sus.

Nicio problemă, am tăiat carcasa, scos mufele și înăuntru este asta:

Image

Image

Deci nicio urmă de vreun microprocesor, doar rezistențe și un tranzistor.

Partea nasoală este că nu merge cum aș fi vrut (să se stingă ecranul ipodului, apare sigla KIA pe el și să pot controla listele de redare, artiști, etc din butoanele de pe volan).

Merge în sensul că sunetul pleacă pe aux in și se și încarcă ipod-ul, ipod-ul e controlabil din butoanele lui; atât.

Asta-mi spune că îmi lipsește ceva din unitatea audio a mașinii; chiar dacă cablul nu e original KIA, nu cred că ăla KIA are ceva diferit în interior, așa că tind să cred că doar mașinile pe a căror mufă scrie IPOD nu doar usb și aux au posibilitatea de a folosi ipod-urile în modul ăsta (să poți umbla prin listele ipodului, nu doar să sapi printr-un dispozitiv de stocare).
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Re: IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by gabz »

probabil o alta versiune de firmware pt unitatea audio. sau o cu totul alta unitate audio?
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by alexxed »

alexxed wrote:Revin la cablul cu pricina ( 96125-1H500 )
Ăsta e codul pentru Hyundai, codul pentru KIA este 08620-2L000 și are mufa pentru aux in cum trebuie.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by eugeniuz2005 »

Tocmai ce am devenit posesor de iPod (fara sa fi dat eu bani pe el) si mi-a trecut brusc si dintr-o data prin cap ca se laudau cei de la Kia cu ceva de genul conectare iPod la sistemul audio al masinii pe de-a dreptul cu un cablu minune.
Am citit ce s-a scris aici si ce s-a mai scris si prin alte parti si am ajuns la un cablu, Kenwood KCA-iP200 ; http://www.kenwoodildarom.ro/kca-ip200- ... prd30.html ; http://www.kenwoodusa.com/Car_Entertain ... /KCA-iP200 , si ma intrebam daca cineva poate sa dea o parere despre el sau sa spuna exact la un ceed fara facelift ce e necesar sa mearga acel iPod Nano 3rd Gen (asa cum l-am gasit eu ca fiind al meu).
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: IPOD si cablu de conectare la Kia CEE'D

Post by alexxed »

eugeniuz2005 wrote:Tocmai ce am devenit posesor de iPod (fara sa fi dat eu bani pe el) si mi-a trecut brusc si dintr-o data prin cap ca se laudau cei de la Kia cu ceva de genul conectare iPod la sistemul audio al masinii pe de-a dreptul cu un cablu minune.
Am citit ce s-a scris aici si ce s-a mai scris si prin alte parti si am ajuns la un cablu, Kenwood KCA-iP200 ; http://www.kenwoodildarom.ro/kca-ip200- ... prd30.html ; http://www.kenwoodusa.com/Car_Entertain ... /KCA-iP200 , si ma intrebam daca cineva poate sa dea o parere despre el sau sa spuna exact la un ceed fara facelift ce e necesar sa mearga acel iPod Nano 3rd Gen (asa cum l-am gasit eu ca fiind al meu).
După cum s-a scris și aici, nu merg alea.

Din ce s-a adunat aici rezultă că ai nevoie să scrie ipod între mufa usb și cea aux și să ai un cablu de la KIA (sau clonă de pe ebay) cu codul pe care l-am dat în mesajele de mai sus.

Dacă n-ai cablul de la dealer, probabil nu-ți va merge, până acum am auzit povești de succes doar de la oameni care au primit cablul cu mașina.

Poți folosi doar cablul aux in sau un cablu de la kesington/belkin cu alimentare de la priză și ieșire aux la o parte și mufa ipod la cealaltă. Sunt la hypermarket-uri.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”