Upgrade audio - PowerBass

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
User avatar
tomas_dan84
Posts: 61
Joined: 30 Jun 2010, 12:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Upgrade audio - PowerBass

Post by tomas_dan84 »

Nesta3 wrote:Ba da...Dar vroiam ovale pt ca se aud mai bine,tare si cu mai mult bass decat cele rotunde,avand si frecventa de raspuns mult mai buna decat la boxele rotunde "Frequency Response : 45Hz - 20kHz"...
Dar o sa pun rotunde pana la urma, ca sa nu ma complic cu montajul si alte chestii.
Iar pentru performante maxime(receptibile), cand o sa vina primavara, voi insonoriza atat fata cat si spatele.
Eu am modificat tot sistemul audio al masini si am amplificator pe toate difuzoarele existente in masina. Sfatul meu este sa iti montezi boxe rotunde in usile spate si sa le insonorizezi ca atare si o sa ai un sunet mult mai profund si mai clar decat sa pui niste difuzoare mari stand in suspensie pe un carton si cu o incinta inexistenta (spre volumul portbagajului) Eu am pe masina jbl Power series 90w sistem pe 2 cai fata si pe spate am coaxial (ca nu aveam unde sa montez difuzorul de inalte) 75w din aceeasi serie. Daca vrei mai multe informatii imi poti cere avand in vedere ca toate modificarile aduse masinii au fost facute de mine.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by Nesta3 »

Salut...cunosc toate detaliile privind up tale in ceea ce priveste sist audio...
Cum spuneam,voi continua tot pe Powerbass si voi alege coaxiale rotunde,pe urma insonorizare (cand va fi mai cald afara).
Spuneam in posturile de mai sus ca nu voi schimba playerul ci voi pune un amplificator.Dar din auzite si din ceva sfaturi se pare ca nu e tocmai ok amplificarea boxelor pe playerul stock,deoarece apar distorsiuni iar calitatea sunetului nu va fi chiar ok....Dar mai cercetez.Am vazut ca tu ai schimbat si playerul.Ce putere, RMS, ai in boxe acum?Eu daca as schimba playerul as lua 1Din;nu prea ma dau in vant dupa 2Din-uri...Player 1Din care ar amplifica puterea boxelor la 30w RMS fiecare,in mom de fata cel stock amplificandu-le undeva intre 13-15w RMS...Iar cu wooferul cred ca e de ajuns:D....
Ma gandeam la amplificare fata(inca nu am reusit sa achizitionez amplificatorul Udimension din cauza ca partenerul de negociere e plecat din tara), dar nu stiu cata diferenta va fi intre sunet fata-spate...
Eu sunt mai perfectionist de fel si pana cumpar ceva,studiez toate ofertele,siteurile, parerile etc....Asa cum am facut si cu cauciucurile de iarna,iar acum stiu toate siteurile si recunosc marca de cauciuc dupa profil:))))

Astept ceva sfaturi de la tine...ms
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by azreil24 »

@nesta - nu are de ce sa distorsioneze sunetul atata timp cat player-ul nu are probleme. In cel mai rau caz vei avea nevoie de un limitator de putere pe linia semnal, gen un potentiometru sau 2 rezistoare de vreo 10 kohmi, dar in general multe amplificatoare au intrare speciala pentru semnal amplificat nu doar pre-amplificat, astfel, acesta regleaza din start nivelul de intrare. Parerea mea e ca va arata aiurea cu un player 1din, dar e doar parerea mea. Bafta la proiect, arata bine powerbass-urile alea :)
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by Nesta3 »

Mersi mult de reply...Cum am zis mai studiez problema.Probabil ca voi face o proba cu amplificatorul de la woofer ca sa vad exact cum sta treaba.
Oricum,am vazut montate 1Din montate pe ceed si nu aratau rau.Iar playerul dorit arata chiar fbine,si cum nu ma dau in vant dupa 2Din.....
Cam asta ar fi playerul:
http://www.chpw.de/customer/web/Produkte/KW/6051U.jpg
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by azreil24 »

Nice, Kenwood, imi place cum gandesti :D Am avut si eu unul pe un Logan ce il conduceam acum vreo 3 ani, se auzea bestial si era din segmentul mid level, chiar si la acel nivel avea DSP Wolfson pe 24bit.
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by Nesta3 »

azreil24 wrote:@nesta - nu are de ce sa distorsioneze sunetul atata timp cat player-ul nu are probleme. In cel mai rau caz vei avea nevoie de un limitator de putere pe linia semnal, gen un potentiometru sau 2 rezistoare de vreo 10 kohmi, dar in general multe amplificatoare au intrare speciala pentru semnal amplificat nu doar pre-amplificat, astfel, acesta regleaza din start nivelul de intrare. Parerea mea e ca va arata aiurea cu un player 1din, dar e doar parerea mea. Bafta la proiect, arata bine powerbass-urile alea :)
Astept mai multe detalii(mura-n gura gen:)) ), cu privire la ce ai zis in postul asta.Deoarece azi, cand faceam un "rezumat" pe partea audio, am constatat ca pe langa pretul playerului, se mai adauga si pretul interfetei comenzi volan(100 dolarei,dedicat kia proceed cat si tipului playerului ) + rama adaptoare+montaj = undeva la 1500 ron :((
Deci ramane in picioare varianta amplificator
Multumesc
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by azreil24 »

Nasol, deci ramai la ideea de a pune boxele fata pe amplificator? Daca da, vezi intai ce tip de intrari are amplificatorul si daca distorsioneaza dupa ce il montezi. Daca cumva vei avea nevoie de limitator de semnal, desi iti spun eu ca nu vei avea nevoie, nu-i bai ca se poate monta oriunde pe cablul de semnal, deci nu vei fi nevoit se umbli prea mult, depinde acum si unde vrei sa pui amplificatorul. O sa vorbesc si cu taicamiu ca el este maestrul, daca esti din Bucuresti poate te ajut si cu montajul lor in caz ca vei avea nevoie de limitatoare :)
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by Nesta3 »

http://www.u-dimension.ru/index2.php?op ... &Itemid=41

Asa arata amplificatorul
Ce face mai exact acel limitator de semnal?Boxele duc 75W RMS iar amplificatorul 2x50W RMS, la 4ohmi...Crezi ca ar putea aparea distorsiuni?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by azreil24 »

Din cate vad are intrare de linie, deci ar trebui sa aiba suport pentru intrare de putere mare. Distorsiunile apar atunci cand volumul de intrare este foarte mare sau semnalul prost, dar apar atunci cand vorbesti de putere mare, la 15W cat scoate player-ul stock per canal sansele sunt minime. In mod normal o iesire preamplificata are putere mica, undeva pe la vreo 2W parca. Dar in cazul asta nu ar trebui sa apara probleme, iar instalarea ulterioare a unor limitatoare este foarte simpla.
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by Nesta3 »

Am inteles acum...Multumesc
Asa ma gandeam si eu, ca nu prea are cum sa se distorsioneze sunetul.Oricum, pentru ca treaba sa fie treaba, dupa instalare amplificator,boxe spate si insonorizare, as putea monta un procesor de sunet gen:
http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii ... _re-Q_3ch/
Dar mai e pana atunci...
Revin cu poze dupa montarea boxelor si amplifului
Mersi inca o data =D>
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by azreil24 »

E o idee, vad ca scrie clar ca are intrari de putere mare, insa nu te gandi ca face minuni, bass-ul nu este chiar atat de limitat de player incat sa zici ca ai avea nevoie de un procesor special care sa reformeze frecventele de joase, macar daca iti pui unul sa aibe egalizator, asa poti sa iti setezi tu ce frecvente vrei sa se auda mai puternic, eu de exemplu prefer basul de pe la 60 - 100hz si inaltele de pe la 16khz in sus. But, that`s me :)

Nu ai pentru ce. Bafta in continuare! :)
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by Nesta3 »

Pai din ce am vazut intr-un tutorial pe youtube, si asta are reglaj...Cele 3 butoane negre sunt pt reglaj LF,RF,SUB iar celelalte 2 sunt pentru reglare frecvente ( LPF)
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by azreil24 »

Pai din LPF reglezi pragul de frecventa care va fi directionat catre sub. Nu are treaba cu egalizatorul.
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by Nesta3 »

Alte detalii in topicul asta:
Nu am mai schimbat boxele spate.Am stat si am ascultat,meditat si nu prea se merita sa arunc banii pe coaxiale...Se aud foarte slab fata de boxele sistem(medii+tweetere).Asa ca pentru moment am achizionat un pachet insonorizant Silent Coat de 20 coli(cam 2 metrii patrati), iar dupa amiaza de azi mi-am dedicat-o antifonarii usilor fata+haion....
Au intrat 16 coli in total(tabla exterioara a usilor+haion complet),tabla intermediara a usilor fiind deja antifonata.Va mai urma niste burete cofrat,intre tabla intermediara si fata de usa si intr-un final amplificarea boxelor fata
Poze:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio - PowerBass S-6C

Post by Nesta3 »

In sfarsit a sosit si amplificatorul Powerbass ASA 400.4x.
http://www.powerbassusa.com/asa-4004x-4-ch-amplifier
Amplificatorul e pe 4 canale,2 din ele pe woofer(in bridge), iar celelalte 2 pe boxele fata.
Se aude clar, tare, un bass profund din partea boxelor, dar se simte ca playerul nu stie multe.Probabil ca un procesor de sunet ar rezolva din gajaituri la volum mare, dar va da si o alta calitate a sunetului.Cea mai buna rezolvare ar fi un nou player, dar implica multi bani(cost propriu, cost interfata comenzi volan, cost rama adaptoare etc).
416657_3262531977213_885483402_o.jpg

PS: Rog un moderator sa schimbe numele topicului in Upgrade audio - POWERBASS
Multumesc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”