Upgrade audio - PowerBass

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Upgrade audio - PowerBass

Post by panzer »

Nu imi este foarte clar exact ce ai facut pe partea de sursa.

Distorsiunile vin in principal din 2 motive: cel mai cunoscut, curentul de intrare este prea mare si coroborat cu gain-ul amplif-ului se distorsioneaza. Cel mai putin cunoscut este cand o boxa este pusa sa livreze o frecventa pt care nu a fost construita.

Distorsiunile acelea nu vin cumva de la boxele neamplificate de pe spate? Mai pot veni de la interferente precum cele de la cablul de alimentare al amplif-ului.
Gain-ul l-ai setat sus? Ai incercat cu un CD scris cu Replay Gain sa vezi daca se mentin distorsiunile?

Daca ai sub de ce mai bagi bass in boxele din fata? Filtru de la powerbass nu iti permite sa scoti si bass-ul din ele?
In mod normal ai putea sa il scoti bass-ul din Amplif daca are crossover? La o scurta privire la ei pe site n-am gasit manualul amplif-ului. Desi se lauda ei ca au 60Hz pe boxe mie imi par mai degraba genul de boxe care ar putea fi duse neamplificat dupa dimensiuni. Doar SPLul de 90 dB arata ca ar avea nevoie de amplif. (Americanii astia la dimensiunea magnetului iti dau greutatea lui! :( ) Eu as pune crossoverul catre sub undeva la 180 - 200Hz. Ai elibera boxele de cursa lunga a bass-ului si s-ar putea sa iti placa mai mult mediile (cu conditia sa nu le acoperi cu SUBul dat prea tare)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio - PowerBass

Post by Nesta3 »

Salut...
Partea cu bass-ul pe boxe nu a fost tocmai o exprimare corecta.Vroiam sa spun ca se simte altfel cu ele amplificate, nu se mai simte doar bass-ul wooferului, ci si ca lucreaza si mediile.
Una peste alta, tocmai ce am montat procesorul de sunet.A eliminat toate distorsiunile, care se pare ca erau din partea playerului.Am renuntat la adaptorul high-low, si am legat procesorul in locul acestuia, pe boxele fata.Am tras 2 cabluri RCA,separate woofer-boxe(cu adaptorul high low, aveam doar 2 chanel, iar legatura la amplif o facusem cu un cablu RCA in "y"), cablul de remote a ramas legat unde era si inainte, iar toate setarile de sunet au fost facute din procesor si amplificator.Cablurile sunt trase toate corect acum(power+remote pe stanga,RCA cu firele boxelor pe dreapta)
Se aude incredibil, foarte clar, foarte tare.Mai ramane de lucrat pe partea de woofer, unde trebuie alta incinta facuta special pe specificatiile wooferului, actuala incinta fiind cea veche de la MTX care e acordata foarte sus, foarte prost.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio - PowerBass

Post by Nesta3 »

A mai trecut ceva timp de cand nu am mai postat aici.
Au avut loc niste gandiri,razgandiri iar in cele din urma s-a ajuns la urmatoarea configuratie:
Sistem pe 3 cai Powerbass 2XL60.3C Image

Amplificator 4 canale Powerbass ASA400.4x Image
Subwoofer Powerbass PS-12 Image
Headunit Image
Kit instalare hollywood CCA24 Image
Stalpii fata modificati cu fibra de sticla si imbracati in alcantara,pentru instalarea mediilor si tweeterelor
Image

Plus poza cu Headunit-ul:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: Upgrade audio - PowerBass

Post by clrandrei »

Foarte misto ...sunt foarte curios cum se aude ....

Ai bagat ceva bani :)
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio - PowerBass

Post by Nesta3 »

Multumesc de apreciere.
Se aude foarte frumos,dar cum a zis si colegul @panzer in topicul lui,audio, fara un headunit bun nu rezolvi nimic.Mai ales la kenwood-ul asta unde ai o gramadaaa de setari de sunet,de pozitionare a fiecarui difuzor in parte(digital time aligment) si multe altele pe care trebuie sa le mai studiez.Legat de bani,au fost niste oportunitati de care am profitata din plin....
O sa vin duminica viitoare la intalnire sa va prezint live sistemul.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio - PowerBass

Post by Nesta3 »

O poza din ansamblu:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Upgrade audio - PowerBass

Post by quelloo »

felicitari pentru modificare...
imi place f mult cum arat stalpul cu alcantara si boxele incorporate :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Upgrade audio - PowerBass

Post by panzer »

Felicitari! Superba idea cu midbass-ul sus. Am citit cateva tutoriale si exact asta recomandau. Ulterior am fost mai atent la masinile construite pentru premii si la fel aveau mid bass-ul pus pe bord undeva.

Poti macar pe PM sa imi spui te rog cat au costat piesele si montjul pe stalpii fata? Sau cat ar fi costat fara "oportunitatile" personale? :D

Ai pus si interfata pt comenzile pe volan? Ca eu inca nu ma inteleg cu a mea. Si mai vroiam o a doua opinie.

Eu tot sunt curios ce ai facut cu spatele? Ai lasat boxele stock acolo?

Referitor la HU si miile de setari din el. Dupa luni de auditii si joaca, ba mai pe bass, ba mai taiat din inalte, i-am scos procesorul cu totul din joc; by-pass. "Pure direct" :mrgreen: Major s-au imbunatatit lucrurile cand am dezactivat amplificatorul din HU (tb pus in Stand By, apoi accesat meniul si acolo ai posibilitatea asta)!

La o privire mai atenta: Impedanta 3 ohmi (a se traduce, coboara in 2 ohmi frecvent :mrgreen: ), Sensibilitate 91 dB. Sunt curios cat curent trage din instalatie amplif-ul sa compenseze! Eu deja tb sa cumpar baterie dupa 6 luni cu amplif-ul. Macar nu o sa mai fiu singurul care analizeaza bateriile Deep Cycle. :lol:

Felicitari, pentru curaj si realizari. Acum m-ai facut si pe mine curios. Daca imi trece otita pana duminica si chiar vii la intalnire o sa vin si eu sa analizam!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade audio - PowerBass

Post by Nesta3 »

Salut...Va multumesc pentru aprecieri.
Interfata comenzi inca nu am pus-o,pt ca imi mai trebuie cablul de legatura interfata-HU.Probabil ca saptamana asta o voi rezolva.
Treaba cu bypassul nu prea merge la mine, deoarece imi taie mediile.Mai am de lucrat la DTA(digital time aligment),x-overul l-am lasat la 80Hz pe fata,si 180 pe spate.Am lasat spatele stock,dar probabil ca voi face o schimbare mai in primavara.
In rest, vom vedea cum se comporta bateria.Astept sa iti cumperi tu :lol:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

jonny111
Posts: 5
Joined: 07 Mar 2013, 22:45
Auto: vw

Re: Upgrade audio - PowerBass

Post by jonny111 »

Foarte buna tehnica!
[url=http://www.xn----7sbbediizdzip6bvi.com]vrati[/url] [url=http://www.xn----7sbbediizdzip6bvi.com]блиндирани врати[/url] [url=http://www.xn----7sbbediizdzip6bvi.com]врати за апартаменти[/url] [url=http://www.xn----7sbbediizdzip6bvi.com]входни врати[/url] [url=http://www.xn----7sbbediizdzip6bvi.com]метални решетки цени[/url]

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”