Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
frantic
Auto:

Re: Sistem audio Hertz pe Kia Ceed

Post by frantic » 02 May 2013, 12:00

M-am gandit si la varianta cu inele din MDF. Se gasesc oare pe undeva gata facute pentru Cee'd?
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

Nesta3
Moderator
Auto: Kia Proceed

Post by Nesta3 » 02 May 2013, 17:58

Pai la noi nu e un tipar special,cum e la audi de ex., unde inelul nu e complet rotund,ci are un cioc in partea de jos.
La noi e rotund si se muleaza pe tabla intermediara...Doar ca inelul trebuie facut dupa dimensiunile boxei:diametru(16,5cm),adancime,dispunerea gaurilor de prindere pe boxa...
Specificatiile boxelor se gasesc pe net,asa ca nu e greu de realizat un set de inele..
http://forum.4tuning.ro/561-anunturi-ca ... -5-cm.html
EX :Kia Proceed 1.4 benzina 109hp Best+
POZE PROCEED

2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

panzer
Auto:

Post by panzer » 02 May 2013, 20:04

De curiozitate: de ce sunt mai bune cele de MDF? Te gandesti ca vibreaza mai putin si fac o cutie de rezonanta mai buna decat cea de plastic?

Nesta3
Moderator
Auto: Kia Proceed

Post by Nesta3 » 02 May 2013, 20:15

Vibreaza mai putin,se pot face in aproape orice forma,muchii ingropate,grosimi diferite si se realizeaza si o prindere mai buna a boxei.La cele de plastic exista riscul de crapare.Sunt foarte bune si cele din plastic,important e ca boxa sa nu fie prinsa direct pe tabla.As merge pe MDF deoarece usureaza foarte mult montajul...
EX :Kia Proceed 1.4 benzina 109hp Best+
POZE PROCEED

2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

carsound
Auto: ceed

Post by carsound » 02 Apr 2014, 00:52

Salut
Te pot ajuta eu cu inele din mdf, eventual si cu montajul daca esti din Bucuresti.

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk
Car-Sound.ro

panzer
Auto:

Post by panzer » 20 Jul 2015, 14:17

Un lucru slab referitor la montaj: raman in mod constant fara midbass pe una din parti. Prima data au remediat ei ca era in 2 ani de la montaj. A doua oara m-au pus sa platesc. Nu mi-a convenit asa ca am inceput sa investighez singur.

Problema de montaj e data de cablul de legatura intre filtru si midbass. Ei folosesc niste cleme de prindere si pentru un motiv sau altul de fiecare data firul e oxidat si se rupe. Ori clemele sunt dintr-un aliaj f prost ori oxideaza de la calitatea f proasta a firului.

L-am inlocuit cu cablu de boxe "EAGLE CABLE", l-am cositorit pur si simplu pe bornele midbassului. Sa vedem cat timp tine. Ceilalti care va ocupati de montaj cum legati firul de boxa: clema, cositor?

Daca mai montati la BeLoud - cablul de boxe pe care il folosesc ei este chiar ieftin. Luati de la un magazin HiFi (mag muzica de ex) un cablu de calitate. Cuprul e mai pur, lita mai solida. Va trebuie doar cativa metri si chiar de este 6-10 lei/m tot nu spargeti banca. (6 lei este clablu de 1.5mmp, 10 lei este cel de 2.5 mmp).

PS: un cablu de calitate este cupru pe amble fire. Nu doar pe plus si aluminiu pe minius.

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”