Numere de inmatriculare modificate

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

evident ca si cele cu numere distantate sunt eliberate tot de politie, insa nu respecta standardul in ceea ce priveste fontul, latimea si lungimea caracterelor si distanta intre ele, reglementate printr-un STAS XXX/XXX. se poate trage la raspundere producatorul numerelor, nu utilizatorul. cele pentru dimensiuni non-standard se refera in special la numerele care nu se adreseaza posesorilor de autoturisme, ci tractoare, motociclete, etc care au alt tip de placi.
in fine, in afara de o moda idioata temporara care nu atara decat ca posesorul lor nu vrea decat sa iasa in evidenta (ce modalitate penibila...), eu unul nu le vad asolut nici un rost
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ozu »

nu am vazut nicodata un numar care sa inceapa cu X-xx-OXX, de ce?...in ideea ca mi-as fi pus OZU daca as alege numere preferentiale :)

multumesc
CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

@"bodo" - da frate ai dreptate. J A K merge de minune! :D :D

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Bodo, si nu ti se pare putin ciudat sa fi refuzat la niste numere `perfect legale`? :D

Degeaba ma contraziceti, numerele alea NU sunt eliberate de politie in mod legal, ca sa poata beneficia toata lumea de ele.
Si stiu asta pentru ca si eu m-am interesat in trecut sa imi fac asa ceva, acum mi se pare doar un kitsch groaznic.

Aia 150 lei nu sunt altceva decat spaga alora care confectioneaza, daca era perfect legal, atunci cand te duceai la politie trebuia sa poti sa iti alegi de acolo tipul de inscriptie.

ozu, numerele nu pot incepe cu `i` si cu `o` din cauza confuziilor ce se pot face cu 1 si 0.

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

exact asta ma intrebam si eu, daca se da chitanta pentru cei 150 lei. si daca se da...ce se scrie? "C/V personalizare numere pentru smecheri"?
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by crys_bb »

deci baieti.....numerele distantzate sunt de ani buni la noi si se stie despre ce e vorba....dar pe cele care au alt font.....scrisul e diferit....sunt direct infractiuni :) .... sunt placute de inmatriculare false si codul rutier stiu ca pedepseste astfel de "smecheri"
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”