Xenon: deranjează sau nu?

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by bondalicir »

DECI: lumina cea mai puternica si mai utila pe vreme proasta (ceata sau ploaie) este cea de 4300k. strapunge mai mult in fata si vezi mai mult. cu cat merge in sus temperatura cu atat lumina se reflecta mai mult din ceata sau apa si nu te mai ajuta nici pe tine si nici pe ceilalti participanti in trafic. daca chiar vrei xenon ca ai nevoie pe vreme proasta , caci practic eu pentru asta mi-am pus ca pe vreme buna era mai mult decat ok si halogenul, atunci pui 4300k. restul verziturilor DERANJEAZA. nu vreau sa mai intru in detalii. stiu si eu sa fac diferenta intre farurile care bat in ochi, si atunci clar deranjeaza si xenonul si halogenul daca nu e reglat corespunzator. problema e ca se reflecta mai tare lumina albastra si deranjeaza mai mult. cum va explicati ca tot ce vine din fabrica vine 4300k?... eu am un prieten foarte bun cu un logan si mergem foarte des la bacau, de cele mai multe ori noaptea. el are montat pe masina 5500k sau ceva de genul. sunt reglate ok si nu bat in ochi, insa cand merge in spatele meu e foarte foarte obositor datorita culorii. daca mai e si ploaie atunci senzatia e si mai nasoala. drumuri bune!!!
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

DjFuN
Posts: 322
Joined: 26 Jul 2008, 11:04
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by DjFuN »

care stie de unde pot comanda si eu un set de becuri pt modelu asta de xenon...sa ars un bec :( si acum este chioara masina :))..daca stiti careva un site ceva va rog postati..ca vreau sa fie aceleasi becuri sa nu fie diferenta de lumina intre ele...sau un bec makar...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
ODO: 66000Km,

- Car Alarm
- Xenon Philips 8000K
- Auto Sheet Llumar
- Sistem Follow Me Home
- Led Lights Positions 66Smd
- Led Lights Glove Compartment 12Smd
- Led Lights Ceiling 12Smd
- Led Lights Number Plate 6Smd
- Wheels Kia Type A 16 / Tires Dunlop FastResponse
- Tires Dunlop Winter Sport M3 R16

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by bondalicir »

vorbeste cu @cmihai poate are el...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by cmihai »

eu unul sunt de parere sa le schimbi pe amandoua...in scurt timp o sa pice si celalalt.....becurile fac acceasi treaba indiferent de balastele pe care sunt montate....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

DjFuN
Posts: 322
Joined: 26 Jul 2008, 11:04
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by DjFuN »

@da krd k asa o sa fac cel mai bine sa le schimb pe amandou si gta...aveti idee unde pot gasi la un pret mai bun? un site ceva...ma interesa sa fie de calitate..6000k..
Kia Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
ODO: 66000Km,

- Car Alarm
- Xenon Philips 8000K
- Auto Sheet Llumar
- Sistem Follow Me Home
- Led Lights Positions 66Smd
- Led Lights Glove Compartment 12Smd
- Led Lights Ceiling 12Smd
- Led Lights Number Plate 6Smd
- Wheels Kia Type A 16 / Tires Dunlop FastResponse
- Tires Dunlop Winter Sport M3 R16

NemeSys
Posts: 121
Joined: 19 Dec 2009, 09:28
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by NemeSys »

Ce ma dispera idiotii cu xenoane nereglate corespunzator pe faruri fara lupa. Ma rupe lumina aia in trafic.

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by octav_ceo »

NemeSys wrote:Ce ma dispera idiotii cu xenoane nereglate corespunzator pe faruri fara lupa. Ma rupe lumina aia in trafic.
subscriu...
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by cmihai »

eu unul nu subscriu...si spun doar atat...la scoala de soferi nu v-a invatat ca nu trebuie sa va uitati la luminile ce vin din sens opus sensului de mers.....nu vreau sa intru in polemica cu nimeni...
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by Shadow »

Ba ne-a invatat da' cand vine bizonu' cu reflectoru' de 55W pentru urmarit pasari, e cam inutil procedeul. Sa nu mai zic ce interesant e sa mergi cu el in spate pe distante lungi. My 2 cents.
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by octav_ceo »

cmihai wrote:eu unul nu subscriu...si spun doar atat...la scoala de soferi nu v-a invatat ca nu trebuie sa va uitati la luminile ce vin din sens opus sensului de mers.....nu vreau sa intru in polemica cu nimeni...
cu tot respectul, dar parerea ta e subiectiva. asa cum zice si @Shadow, ce te faci daca te urmareste? te pitesti, micsorezi viteza si astepti ca pe sensul tau sa nu ai linie continua...
pentru cei cu xenon si care nu primesc blitz-uri e pentru ca deranjeaza si pe altii blitz-ul dat. credeti ca cei care au interzis xenonul aftermarket au facut-o pentru ca sunt "baieti rai"?
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by dulaul »

Cadrul legal in care sunt interzise xenoanele il gasiti mai jos.
Cei care au xenoane aftermarket ar trebui sa stie ca acestea nu pot fi reglate iar lupa, stergatorul pentru far si sistemul de autoleveling nu sunt morfturi, de aceea ce are toata lumea bate aiurea. Nu va recunoaste nimeni ca il deranjeaza pe cel din fata, cine e nebun sa recunoasca ca a facut o investitie proasta?
Ce-i misto totusi, tace si inghide cand vine alt bizon din fata si il orbeste cu xenoanele lui stralucitoare de toata fomoseţea :lol:

Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, republicată

Art.101. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
...
10.montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate;
....

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
...
d) vehiculul circulă cu defecţiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;

Ia, acum ridicati mana cei care doriti sa fiti doar o singura zi politisti :lol:

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by octav_ceo »

multumim @dulaul
esti foarte tare. acum stie fiecare ce risca atunci cand isi monteaza xenoane aftermarket. sa nu creada nimeni ca sunt impotriva xenonului, ci doar impotriva celor montate in fiecare parcare de bloc, necalibrate, etc.
exemplu vazut de mine intr-o astfel de parcare: xenonul din fabrica pe peretele blocului in partea superoara lumina se delimita printr-o linie dreapta. xenonul montat de "baieti" lumina pe tot peretele, nu exista o delimitare clara intre zona luminata si cea neluminata.
drumuri faine.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by psystem »

Salut.

Eu sunt undeva la mijloc. In ce sens: mi-am luat si eu un kit xenon, am fost de mi l-a montat intr-un service, am mers cu el si nu mia placut cum batea. Oricum l-as fi reglat, partea din dreapta care ar trebui sa bata spre sant era foarte deranjanta pentru ce din contrasens. Drept urmare le-am dat jos si acum caut unele care cica sunt facute pentru faruri fara lupa, model H7R. Daca nici atea nu imi plac cum bat, nu imi mai pun xenon pe masina, investitia trecand-o la pierderi.

Inca ceva, in urma recomandarilor am luat culoarea 6000k. Mie mi se pare exagerat de albastra. Am sa iau 4300k.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by Shadow »

Cele de 6000, 8000, 12000 sunt "cool" astea de 4300 care se pun din fabrica pe masini sunt "lame / not-cool". Deci, DA, cea mai buna investitie intr-o instalatie xenon este in cea de 4300k. Ofera cea mai multa lumina si sunt cele mai apropiate de lumina naturala, asa ca deranjeaza mai putin decat cele "cool", chiar daca, repet, n-ar trebui montate pe o masina fara lupe + spalator + auto-nivel. Cat despre H7R n-o sa vezi prea mare diferenta, ba o sa ti se para chiar chioare. Ai incercat niste philips xtreme power ? Eu le-am pus si se simte o diferenta considerabila, fara a le scoate ochii celorlalți.

Inca o chestie pe care n-o iau în considerare cei pe care nu-i interesează ca ii orbesc pe ceilalți: S-ar putea ca cel pe care îl orbești într-o curba, noaptea, pe un drum fără iluminare sa intre peste tine și sa te omoare, doar din considerente de aspect al mașinii sau pentru ca ți se pare ca n-ai suficienta lumina nici măcar cu extreme power.

Conduceți prudent și gândiți-va și la cei din jur, de multe ori de ei depinde siguranța noastră !
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: Xenon: deranjează sau nu?

Post by bubu »

cmihai wrote:eu unul nu subscriu...si spun doar atat...la scoala de soferi nu v-a invatat ca nu trebuie sa va uitati la luminile ce vin din sens opus sensului de mers.....nu vreau sa intru in polemica cu nimeni...
pe mine instructorul m-a invatat sa fiu atent la drum,sa fiu atent si la alti participanti la trafic,ce nu m-a invatat este ca trebuie sa inchid ochii cand conduc noaptea si imi vin masini din fata,ca exista riscul sa aibe xenoane aftermarket.cum sa nu te uiti la lumini dc iti vin din fata,sa inteleg ca u incepi sa iti faci de lucru cand iti vin masini din fata,k atent la drum nu poti sa mai fii,k vezi luminite in fata.chiar dc esti atent la drum,nu la farurile altora,tot esti orbit de instalatiile xenon aftermarket,mai mult sau mai putin,in functie de cat de reglate sunt.pt cei ce si-au pus xenon,eu as recomanda coborarea farurilor din reglajul electric cu o treapta,de la 0 sa il treceti la 1.

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”