carlig remorcare, bara protectie fata

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
ar14rai
Posts: 10
Joined: 26 Apr 2009, 23:06
Auto:
Location: Arad
Contact:

carlig remorcare, bara protectie fata

Post by ar14rai »

Salutare!
Stiu ca nu suna bine, dar pt a-mi proteja masinuta, vreau sa-i pun in spate carlig de remorcare (mai tare...) si in fata bara de protectie.
Insa nu stiu unde se poate face asa ceva...
Am auzit ca trb sa fie si omologate...
Carligutze am mai auzit... dar de bara protectie fata, ati auzit?
Sau are cineva o poza cu asa ceva? Sa stiu macar cum arata...


Arad, Kia Cee`d SW 1,4 evident inmatriculata ar14rai....

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: carlig remorcare, bara protectie fata

Post by Ogy »

Eu zic ca sunt de ajuns bandourile laterale +colturi. Carligul este "practic" pentru a remorca. Daca este sa ti-o dea direct in carlig (presupunem ca este deja montat) tot iti paradeste masina. Daca te gandesti ca se sperie cineva de carligul tau...... :) In parcare nu o sa te loveasca nimeni direct pe mijloc, sufera mai mult colturile.
Pentru bandouri iti recomand ceva practic care sa faca fata cerintelor. Ai cateva linkuri utile pe forum pentru fiecare lucru in parte, inclusiv pentru carlig.

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: carlig remorcare, bara protectie fata

Post by BUNU »

La vechea mea Dacie am avut carlig de remorcare.Pe linga faptul ca eram mereu solicitat de cunostinte sa-i trantez,in doua situatii m-a protejat.Intr-o parcare un jeep a dat cu spatele si ia pocnit bara de protectie eu neavind absolut nimic,iar in Braila la trecere de pietoni eu dau prioritate iar o dubita intra in mine.Eu am avut un capac de tripla spart si structura metalica a barei spare indoita dar partea de plastic a revenit la forma initiala singura.Dubita a plecat numai tractata(radiator spart,fulie stramba si toate cele ce erau inaintea radiatorului)
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: carlig remorcare, bara protectie fata

Post by Skyppy »

Pt carligul ala te poate da f usor in judecata, mai ales daca nu ai trasa si instalatia electrica sa arati ca o data, candva, ai avea intentia s atractezi o remorca/rulota omologata, plus ca trebuie musai sa pui un capac peste „bila“, capac care trebuie sa fie intr-o culoare f usor vizibila, gen galben fosforescent, rosu... ideea e sa iasa puternic in contrast cu culoarea masinii - deci, o sa arate ca dracu. Bara de protectie? adica bullbar, cum au suv-urile... o sa arati ca ala cu tico si cu bullbar, asta daca nu cumva esti politist sub acoperire si folosesti masina la interceptari....si bullbarul ala, daca nu are si structura dedesubt, sa fie bine prins, si o sa fie doar de fashion, prins in doua suruburi.. o sa iti faca mai multa paguba decat o sa te protejeze.... oricum, mai multa paguba iti face.
Parerea mea [-X

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: carlig remorcare, bara protectie fata

Post by aeon »

eu zic ca e buna treaba dar trebuie pus totul ca la carte....numai bine
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”